yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Büyükşehir, deniz ekosistemini koruyor

Büyükşehir Etraf Müdafaa ve Denetim Dairesi Başkanlığı grupları, İzmit Körfezi’ni ve içinde yaşayan canlıları korumak için topyekün çaba veriyor

Büyükşehir, deniz ekosistemini koruyor


Çeşitli nedenlerle deniz ortamına ulaşan yüzer atıklar, alg patlamaları ve deniz yosunları deniz ortamı ve denizde yaşayan canlılar için olumsuz tesirler oluşturuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi Başkanlığı tarafından İzmit Körfezi’nde yürütülen deniz denetim, kontrol ve paklık çalışmalarıyla bu aksiliklerin önüne geçiliyor. Böylelikle çevresel atıkların denize ve canlılara verdiği ziyan hem minimuma indiriliyor, hem de deniz ekosistemi korunmuş oluyor.

 

7 BİN 950 METREKÜP DENİZ ÇÖPÜ TOPLANDI

Büyükşehir, 2008 yılından bu yana İzmit Körfezi’nde deniz süpürgeleri ile yaptığı paklık çalışmaları sayesinde, yağışlarla derelerden sürüklenen atıklar ve deniz tabanından yüzeye çıkan yosun çöplerini topluyor. Bu kapsamda gruplar, 2008-2024 yılları ortasında toplam 7 bin 950 m³ deniz çöpü topladı.

 

ÖRNEK BELEDİYECİLİK

Çevreci kimliğiyle Türkiye’de örnek bir belediyecilik sergileyen ve hayata geçirdiği çalışmalar sonucunda 9 farklı plajda dünyanın en seçkin turizm ve etraf mükafatı olan “Mavi Bayrağı” dalgalandıran Büyükşehir, sığ ve sakin sularda Mavi Grup Takımı ve Deniz Süpürgelerinin ulaşamadığı alanlarda ise amfibi araçlarla deniz ve kıyı şeritleri muhafazaya yönelik topyekün gayret veriyor.

 

BİR HAFTA BOYUNCA GÜNDEM; ÇEVRE

Bu ortada Türkiye Etraf Haftası tüm yurtta olduğu üzere vilayetimizde de bir dizi faaliyetlerle kutlanacak. Bu kapsamda Büyükşehir, 5 Haziran Dünya Etraf Günü ile başlayan haftada birbirinden farklı ve eğlenceli programları Kocaelilerle buluşturacak. Kıyılardan kıyı paklığına kadar birçok alanda yapılacak etkinliklerde, Kocaelilerin etrafa olan hassasiyeti artırılacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim