yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Büyükşehir İtfaiyesinden teleferikte nefes kesen tatbikat

Büyükşehir İtfaiyesi ve Ulaşımpark çalışanı, yüksek teknolojiye sahip Kartepe Teleferiğinde metrelerce yükseklikte inançlı çalışma ve kurtarma tatbikatı yaptı

Büyükşehir İtfaiyesinden teleferikte nefes kesen tatbikat


Ülke çapında hizmet veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, vatandaşlara daha aktif ve kesintisiz acil durum hizmeti verebilmek ismine daima kendini geliştiriyor ve bilgi birikimini her geçen gün arttırıyor. Bu kapsamda kısa bir mühlet evvel hizmet vermeye başlayan Kartepe Teleferiğinde muhtemel acil durum planları kapsamında İtfaiye ve Ulaşımpark çalışanı yüksekte inançlı çalışma ve kurtarma eğitimi aldı. En son teknolojiye ve kendi güvenlik sistemlerine sahip Kartepe Teleferiğindeki eğitimin akabinde tatbikat gerçekleştirildi.

 

ACİL DURUMLARA KARŞI HAZIRLIK

Son teknolojiye sahip araç, gereç ve donanımları ile dünya standartlarında hizmet veren Kocaeli Büyükşehir İtfaiyesi, işçi kalitesini artırmak ismine hizmet içi eğitim ve tatbikat faaliyetlerine devam ediyor. Mevcut çalışana yönelik gerçekleştirilen hizmet içi eğitimler sayesinde muhtemel acil durumlara daha faal müdahale edilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda kısa bir müddet evvel hizmet vermeye başlayan Kartepe Teleferiğinde muhtemel acil durum planları kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye çalışanı ve Ulaşımpark Kartepe Teleferiğinde çalışan 24 işçiye yüksekte inançlı çalışma ve kurtarma eğitimi verildi. 

 

METRELERCE YÜKSEKLİKTE EĞİTİM VE TATBİKAT

Kartepe Teleferiği Kuzuyayla İstasyonunda gerçekleştirilen eğitimi İple Erişim ve Kurtarma Uzmanı Ömer Faruk Abak verdi. Alanda gerçekleştirilen teorik eğitimin akabinde kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. Senaryo gereği teleferik sepetleri iki direk ortasında içinde beşerler varken durdu. İtfaiye işçisi iki direk ortasında kalan kabin içerisindeki yolcuları kurtarmak için taşıyıcı tellerden kabine ulaşım sağladı. Gerekli tedbirleri alan itfaiye takımları kabin içerisinde kalan vatandaşları başarılı bir biçimde tahliye etti. 

 

KARTEPE TELEFERİĞİ SON TEKNOLOJİYE SAHİP 

Eğitim ve tatbikat faaliyeti hakkında bilgi veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı İtfaiye Eğitim Ünite Amiri Recep Yayla, “Kocaeli İtfaiyesi olarak teleferik yapısının arama kurtarma açısından 2 kademeli bir bakışımız var. Birincisi teleferiğin arama kurtarma yapısının incelenmesi, ikincisi ise oluşabilecek durumların kıymetlendirilmesi ve kurtarma senaryolarına geçilmesi. Teleferik konusunda risk analizimizi yaptık. Kartepe Teleferiği kurtarmaya gerek bırakmayacak bir sisteme sahip. Teleferik sisteminde kabinde insan kalmasının en büyük nedenlerinden birisi elektrik kesintisi. Bunun için proje içerisinde biri dizel yakıtlı olmak üzere 4 jeneratör var. Telin raydan çıkmasına karşıda tedbirler alındı. 5 sensörlü bir sisteme sahip. Bunlara karşın teleferikte bir badire oluşması güç bir ihtimal ancak biz itfaiyeciler olarak her şartı kıymetlendirmeli ve her senaryoya karşı hazır olmamız gerekiyor. Bunun için bugün Kuzuyayla Teleferik istasyonunda eğitim ve tatbikat faaliyeti gerçekleştiriyoruz’’ açıklamasını yaptı. 

 

“HER SENARYOYA HAZIR OLMALIYIZ”

Kocaeli İtfaiyesi işçisiyle Ulaşımpark Kartepe Teleferik işçisinin birlikte eğitim aldığını aktaran Yayla, ‘’Arkadaşlarımız; günlük, haftalık ve aylık bakımlar yapıyor. Bu bakımları inançlı bir halde gerçekleştirmeleri için yüksekte inançlı çalışma ve kurtarma eğitimi aldılar. Bizim en yakın grubumuzun buraya gelerek tüm hazırlıkları tamamlaması 8 ila 10 dakika ortasında. Bizim arkadaşlarımız gelene kadar teleferiğin kendi işçisi gerekli güvenlik tedbirlerini almış olacak. Biz bu eğitimlere farklı günlerde devam edeceğiz. Muhtemel her olaya karşı hazır olmalıyız” sözünü kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ