yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Büyükşehir Mezbahaları Kurban Bayramı’na Hazır

Muğla Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı öncesi vilayet genelinde 5 mezbaha tesisini vatandaşlar için hazır hale getirdi. Kurban Bayramı’nda hayvan kesim fiyatları de belirlendi.

Büyükşehir Mezbahaları Kurban Bayramı’na Hazır


Muğla Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı öncesi vilayet genelinde 5 mezbaha tesisini vatandaşlar için hazır hale getirdi. Kurban Bayramı’nda hayvan kesim fiyatları de belirlendi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı müddetince vatandaşlara Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan İşletme Onay Evraklı, emniyetli ve hijyenik besin üretildiğinin teminatı olan ISO:22000:2018 kalite dokümanlı Menteşe, Marmaris, Milas, Fethiye Mezbaha Tesisleri ile düzenleme ve paklığı yapılan Kavaklıdere mezbahasında vatandaşlara hizmet verecek.

Veteriner İşler Müdürü Yusuf Dur; “Muğlamızda memleketler arası standartlarda kesim yapan ve besin güvenliğine uygulayan mezbahalara sahibiz”

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Müdürü Yusuf Dur Kurban Bayramı öncesi vilayet genelinde kalite dokümanlı mezbaha tesislerinde vatandaşlara hizmet için hazır olduklarını belirtti. Yusuf Dur; “Muğla Büyükşehir Belediyesi mezbahaları Menteşe, Milas, Fethiye, Marmaris ve özel Kavaklıdere mezbahası Kurban Bayramı’nda vatandaşlarımıza hizmet verecek. Büyükşehir Belediye’mizin 4 mezbahası ISO:22000:2018 kalite evrakına sahip. Bu da vilayetimizde milletlerarası standartlarda kesim yapan ve besin güvenliğine uygulayan mezbahalar olduğu manasına geliyor. Halkımızın inançlı bir Kurban hizmeti alması için mezbaha takımlarımız bayram mühletince misyonu başında olacak. Et üretmenin besin üretmek olduğu şuuruyla mezbahalarda et üretimi sırasında dikkat edilecek kriterler halk sıhhati ve çevreyi korumak olduğundan kısmı yapılan etler isteyen vatandaşlara bir günlük soğuk hava hizmetinden sonra isteyen vatandaşlara da çabucak kesim sonrası hijyenik poşetlere konulup teslim edilecektir. Kurban Bayramı’nda 15 Haziran Cumartesi günü öğlenden itibaren kurbanlık hayvanları mezbahalarımıza getirebilirler. Evrakları tam olan, küpe ve sıhhat denetimlerinden geçen hayvanlar padoklara alınacak. Hayvanlar teslim edilirken mezbaha tesisine hayvan pasaportu, nakil evrakı ve vilayet dışından gelen kurbanlıklar için Veteriner Sıhhat raporu, dişi kurbanlıklar için Veteriner tabip raporu istenecek. Evraklar teslim edildiğinde geliş sırasına nazaran sıra numarası verilecek ve hayvanlar verilen bu numaraya nazaran kesim sırasına alınacak. Kesim sırası için hayvanın mezbahaya teslim edildiği vakit temel alınacak.

Kurban Satış Yerleri ve Mezbahalarda Gruplar Vazifede

Mezbahalarda yapılan kurban kısımlarında sıhhat denetimleri rutin olarak yapılan sertifikalı kasaplar misyon yapacak. Kurban Bayramı mühletince Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Veteriner Doktorlar ve Zabıta Daire Başkanlığı’na bağlı güvenlik ve zabıta grupları kurban satış yerleri, hayvan kesim noktaları ve mezbahalarda gerekli kontrolleri yapacak.

Kesim fiyatları Büyükbaş 3 bin 500 TL, Küçükbaş 500 TL Olarak Belirlendi

Kurban Bayramı öncesi Vilayet Kurban Hizmetleri Komitesinin kararı yeterince kurbanlık kesim fiyatları büyükbaş hayvan için 3 bin 500 TL, küçükbaş hayvan için 500 TL olarak belirlendi. Kurbanlık hayvan satış yerleri Menteşe İlçesi’nde Bayır Hayvan Pazarı ve Düğerek Hayvan Pazarı olarak belirlenirken öbür ilçelerde ise ilçenin hayvan pazarları geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere açık tutulacak. Kurbanlık hayvan satış yerlerinde Büyükşehir Belediyesi Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Veteriner Doktorlar hayvanların sıhhat durumları ile ilgili gerekli denetimleri tertipli bir halde yapacak.

2014 yılından itibaren mezbaha tesisi ve onaylı kesim yerlerinde toplamda 12 bin 579 hayvan kesilmiş olup belediyeye ilişkin hayvan pazarları ve satış yerlerinde 17 bin 475 hayvan satıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim