yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Büyükşehir turunçları reçele dönüştürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya’nın simgesi turunçları hem iktisada kazandırıyor hem de bayan kooperatifçiliğine dayanak sağlıyor.

Büyükşehir turunçları reçele dönüştürüyor


Turunçlar iktisada kazandırılıyor istihdama katkı sağlıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya’nın simgesi turunçları hem iktisada kazandırıyor hem de bayan kooperatifçiliğine takviye sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin parklardan ve tesis bahçelerinden toplanan turunçlar bayanlar tarafından Korkuteli’nde işlenerek raflarda reçel olarak satışa sunulacak.

Antalya sokaklarında ve parklarda bulunan turunç meyvesini Antalya Büyükşehir Belediyesi iktisada kazandırıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin park ve bahçeleri ile çeşitli tesislerinin de yer alan turunç, 7 Renk Bayanları Toplumsal Dayanışma Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri tarafından toplandı. Bilhassa egzoz dumanına maruz kalmayan noktalardan toplanan turunçlar Büyükşehir Belediyesi’nin Korkuteli’nde 7 Renk Kooperatifi’ne tahsis ettiği tesislerde itinayla işleniyor.

TURUNÇLAR İHTİMAMLA İŞLENİYOR

Kooperatif üyesi Korkutelili bayanlar turunçları birinci olarak yıkıyor. Daha sonra kabukları rendelenen turunçlar, dilimlenerek ipe asılıyor ve acısının geçmesi için dinlendiriliyor. Kaynatma, haşlama ve süzme etaplarından geçirilen turunçlar hazır hale getirilerek paketleme süreci yapılıyor. Antalya’nın simgesi turunçlar daha sonra kavanozlarda satışa sunuluyor.

KADINLARIN İSTİHDAMINA KATKI

7 Renk Bayanları Toplumsal Dayanışma Üretim ve İşletme Kooperatifi Lideri Ayten İnce,

Antalya’nın çeşitli bölgelerinde turunç ağaçları olduğunu belirterek, egzoz dumanına maruz kalmayan yerlerde ağaçlardan besin mühendisi eşliğinde turunçların toplandığını söyledi. Korkuteli’ndeki tesislerde turunçların reçel olması için bayanlar tarafından işlendiğini aktaran Ayten İnce, “Bu çalışma ile bayanlarımıza hem istihdam yaratıyoruz hem de kolunda kalan turunçları iktisada kazandırıyoruz. Mutabakatlı işletmeler ve bayan kooperatifi satış noktalarımızdan turunç reçelinin satışını yapıyoruz. Muhittin Liderimize bizlere tesislerini açmasından ve verdiği takviyeden ötürü teşekkür ederiz” dedi.

KAZANÇ KAPISI OLDU

Kooperatif üyesi bayanlardan Gülfer Yörük, “Korkuteli’nin yayla olmasından turunç meyvesi olmuyor. Antalya’dan gelen turunçları burada besin mühendisimiz eşliğinde reçel yapıyoruz. Kooperatif burada konut bayanları için bir çıkar kapısı oldu. Bize takviye olan emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ