yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Büyükşehir Ücretsiz HPV Aşı Uygulaması Çalışmalarına Başladı

Muğla Büyükşehir Belediyesi fiyatsız Rahim Ağzı Kanseri aşı uygulaması için çalışmaları başlattı.

Büyükşehir Ücretsiz HPV Aşı Uygulaması Çalışmalarına Başladı


Muğla Büyükşehir Belediyesi fiyatsız Rahim Ağzı Kanseri aşı uygulaması için çalışmaları başlattı.

Türkiye’de kıymetli bir halk sıhhati sorunu olan HPV (İnsan Papilloma Virüsü) virüsü kaynaklı kanser hadiseleri son yıllarda artma eğilimi göstermesinden ötürü Muğla Büyükşehir Belediyesi 9-30 yaş aralığındaki kız çocuklarına ve bayanlara yönelik rahim ağzı kanseri aşısı yapmak için çalışmaları başlattı.

HPV Aşısı birinci etapta Muğla vilayet sonları içinde ikamet eden, ekonomik mahrumluk içinde bulunduğu için toplumsal yardım alan ailelerin ve yüzde 40 üzeri engelli raporu bulunan  9-26 yaş aralığındaki kız çocuklarına ve bayanlara yapılacak. Aşı için müracaatlar 5 Temmuz-31 Temmuz ortasında https://mugla.bel.tr/hpvasiformu adresinden yapılabilecek.

Dr.Ozan Ziya Sayın; “HPV aşısı, hem kişisel hem de toplum sıhhati için değerli bir kollayıcı önlemdir.”

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı hekimlerinden Ozan Ziya Sayın HPV aşısı ile ilgili şunları söyledi; “HPV aşısını neden yaptırmalıyız. HPV rahim ağzı kanseri başta olmak üzere, anüs, penis, vajina, vulva ve orofaringeal (boğaz) kanserlere neden olabilir. HPV aşısı, bu kanser cinslerinin büyük çoğunluğuna karşı muhafaza sağlar. HPV, genital siğillere de neden olabilir. Aşı, bu siğillere karşı da müdafaa sağlar. HPV, cinsel temas yoluyla basitçe yayılabilir. Aşı, virüsün yayılmasını engelleyerek toplum sıhhatini muhafazaya yardımcı olur. HPV aşısı, en tesirli halde 11-12 yaşlarında, cinsel aktivitenin başlamasından evvel yapıldığında müdafaa sağlar. Fakat, daha ileri yaşlarda da yararlı olur. Araştırmalar, HPV aşısının inançlı ve tesirli olduğunu göstermektedir. Aşı, dünya genelinde milyonlarca beşere uygulanmıştır ve önemli yan tesirleri bulunmamaktadır. HPV aşısı, hem ferdi hem de toplum sıhhati için değerli bir esirgeyici önlemdir. HPV aşısını 9-26 yaş ortasındaki kız çocuklara ve bayanlara öneriyoruz. Emziren bayanlar yaptırabilir. Bununla birlikte gebe bayanlara önermiyoruz.” dedi.

HPV Nedir?

HPV (İnsan Papilloma Virüsü) beşerden beşere bulaşan bir virüstür. HPV virüsü deri ve mukoza zarlarını etkileyen birden fazla virüs çeşidinden oluşan bir ailedir. HPV’nin çeşitli varyasyonları vardır ve kimileri enfeksiyonlara sebep olabilirken, kimileri ise hiçbir şikayete neden olmayabilir. En yaygın belirtisi genital bölgede oluşan siğillerdir. Bununla birlikte kimi çeşitleri önemli manada kanserojen olup, bilhassa bayanlarda rahim ağzı üzere kanser çeşitlerinin en önde gelen sebebidir. Ayrıyeten anüs kanserine, erkeklerde penis kanserlerine sebep olabilmektedir. Hatta yapılan çalışmalarda sebep olduğu kanser cinslerinin genital bölge ile hudutlu kalmadığı; baş ve boyun kanserleri ile boğaz kanserine de yol açabildiği gözlenmektedir.

HPV Nasıl Bulaşır?

Cinsel Temas: Cinsel yolla bulaşan HPV tipleri çoklukla cinsel temas sırasında bulaşır. Virüs, cinsel organların derisi yahut mukoz membranları yoluyla temasla geçer. Cinsel bağlantı sırasında deri teması, HPV’nin yayılmasına neden olabilir.

Cilt Teması: HPV’nin birtakım tipleri, cilt teması yoluyla bulaşabilir. Bu, bilhassa genital bölge dışındaki ciltte meydana gelen siğillerle bağlıdır. Siğillerin olduğu bölgelere dokunmak yahut temas etmek, virüsün bulaşmasına yol açabilir.

Doğum Sırasında: Bir HPV taşıyıcısı anne, doğum sırasında virüsü bebeğine geçirebilir. Bu durum ekseriyetle doğum kanalındaki enfekte dokuların bebeğin gözleri, ağızı, boğazı yahut cildiyle temas etmesi sonucunda gerçekleşir.

Cinsel Siğiller: HPV’nin düşük riskli tipleri cinsel siğillere neden olabilir. Cinsel siğillerin olduğu bölgelere dokunmak, virüsün bulaşmasına sebep olabilir.

Kişisel Temas ve Ortak Kullanım: HPV’nin bulaşma riski, şahsî temas ve ortak kullanılan eşyalar yoluyla minimaldir. Lakin bu yollarla bulaşma mümkünlüğü sıfır değildir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ