yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Büyükşehir’den gençlere “İlk Yardım Turnuvası” Gençler hayat kurtarmak için yarıştı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği’yle gençlere “Afetlerde Birinci Yardım Eğitimi” verdi. Eğitimi tamamlayan gençler, Birinci Yardım Uygulama Turnuvası’nda hayat kurtarmak için ter döktü. Uzmanlar tarafından oluşturulan trafik kazası senaryosunda gençler yanlışsız ve süratli müdahale için yarıştı.

Büyükşehir’den gençlere “İlk Yardım Turnuvası” Gençler hayat kurtarmak için yarıştı


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Trafik ve Birinci Yardım Haftası kapsamında birinci yardım eğitimi alan gençleri Birinci Yardım Uygulama Turnuvası’nda buluşturdu. Sıhhat İşleri Dairesi Başkanlığı Toplum Sıhhati ve Eğitim Şube Müdürlüğü Birinci Yardım Eğitim Merkezi tarafından, Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi’nin bursiyer öğrencisi 81 genç ve 15 danışmana “Afetlerde Birinci Yardım Eğitimi” verildi. Eğitimin akabinde öğrenciler 5’erli kümelere ayrılarak Birinci Yardım Yarışması’nda hayat kurtarma provası yaptı. Gençlerin teorik bilgilerini uygulama fırsatı buldukları aktiflik kapsamında Kültürpark’ın açık alanında bir trafik kazası senaryosu hazırlandı. Gençler, danışmanların talimatıyla bir anda kendilerini kaza senaryosunun içinde bularak en gerçek ve süratli müdahaleyi yapabilmek için birbiriyle yarıştı. Gerçek bir planlamanın değerini deneyim eden gençler, senaryoyu adeta gerçek hayat ciddiyetiyle uygularken heyecanlarını gizleyemedi.  

Doğru atak ve süratli müdahale değerlendirildi
Gruplar, yakıt sızdıran bir araçta güvenlik tedbiri alarak yaralıyı araçtan çıkarma, teneffüsü durmuş yetişkin, çocuk ve bebek yaralıya müdahale, teneffüsü devam eden yaralıyı inançlı pozisyona getirme, uzvu kopmuş yaralıya acil müdahale etaplarını tamamladı. Her istasyonda öğrencilerin yaptığı çalışmayı inceleyen eğitmenler ise yapılan süreçlere puan verdi. Hakikat atak ve süratli müdahalenin değerlendirildiği yarışta Rabia Çiftçi, Halime Savran, Narin Yıldız, Cansu Türkmen ve Ceylan Özdinç’in yer aldığı birinci küme madalyayı aldı. 

“Çok büyük felaketler yaşadık, önlem almamız lazım”
Uygulama hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi ve Sıhhat İşleri Dairesi Lider Vekili Op. Dr. Yavuz Uçar, “Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığımızın Toplum Sıhhati ve Eğitim Şube Müdürlüğüne ilişkin bir Birinci Yardım Merkezimiz var. Bu merkezimiz tüm çalışanlarımızın haricinde talep halinde öbür sivil toplum kuruluşlarına bu eğitimleri vermekte. Bugün burada yarışan arkadaşlarımız ÇYDD ile belediyemizin yaptığı protokol çerçevesinde kurs gören genç arkadaşlarımızdan oluşuyor. Toplamda 80 saatlik bir birinci yardım eğitimini tamamlıyor arkadaşlarımız. Çeşitli basamaklardan geçiyorlar. Biz bu turnuvayla başka gençlerimizi de heveslendirmek, bilinçlendirmek istiyoruz. Halkımızda farkındalık yaratmak ve şuurla yapılacak birinci yardımın kıymetini vurgulamak istiyoruz. Şimdiye kadar çok büyük felaketler yaşadık. Bundan sonra da yaşayacağız. Her türlü önlemi almamız lazım. Birinci yardım konusunda bilinçlenirsek, yanlış bildiklerimizin doğrularını öğrenirsek, insanlarımıza daha yararlı olabiliriz” diye konuştu. 

“Herkesin birinci yardım bilmesi lazım”
Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi Üniversite Burs Ünitesi Gönüllüsü Fidan Cabar, “Biz üniversite burs ünitesinde çalışıyoruz. Danışmanı olduğumuz küme da sağlıkçıların olduğu bir grup. Hem onlar için, hem öbür bursiyerlerimiz için birinci yardımın ne kadar kıymetli olduğunu biliyorduk; bu türlü bir projeyi de yapmak istiyorduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de bu türlü bir ünitesi kurduğunu öğrenince çok memnun olduk. Daima istediğimiz bir şeydi. Yaklaşık 45 öğrencimiz 15’er kişilik kümelerle eğitim aldı. Hocalarımız da çok ilgilendiler. Maksadımız tüm öğrencilerimize bu eğitimi aldırmak. Öğrencilerimiz burada neleri yapıp neleri yapmamaları gerektiğini, hakikat bildiklerini, yanlış bildiklerini görüyorlar. Bu turnuva sayesinde öğrendikleri kalıcı olacak. Bizim sağlıkçı öğrencimiz çok fakat buraya geldikten sonra fikirleri çok değişecek. Birinci yardım bilmek herkesin vazifesi. Kendisinin de gereksinimi olduğunda yanında birinci yardım bilen birisinin olması gerekecek. Herkesin birinci yardım öğrenmesi lazım; sağlıkçılar da dahil” sözlerini kullandı. 
  
“Teorik bilgiyle uygulama birebir olmuyor”
Birinci olan gruptaki Hemşirelik Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Narin Yıldız, “Bugün daha evvel eğitimini aldığımız birinci yardımın uygulamasını yaptık. O senaryolarda neler yapmamız gerektiğini öğrendik. Hoş bir tecrübe oldu bizim için. Öğrendiklerimizi kavramış olduk. Çok hoş oldu. Zira teorik bilgiyle uygulama tıpkı olmuyor. Çok heyecanlıydık. Bu eğitim bilhassa bizim üzere sıhhat bölümünde çalışan meslek kümeleri için çok önemli” dedi. 

“Su içerken bile bu eğitimin önemi var”
Eczacılık Fakültesi beşinci sınıf öğrencisi Havva Çiğdem Çınar ise, “Biz daha evvel de bu eğitime katılmıştık. Artık yarışına geldik. Çok keyif aldık, çok eğlendik. Bu eğitimin üzerinden bir buçuk ay geçmesine karşın çok yeterli eğitim verdikleri için her şeyi hatırlıyoruz. Çok yararlı oldu bizim için. Şu an gerçek bir kazayla karşılaşsam yapabilirim diye düşünüyorum. Bence herkesin bu eğitimi alması gerekiyor. Su içerken bile bir boğulma anında bu eğitimin ehemmiyeti ortaya çıkıyor” formunda konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ