yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Careto APT 10 yıl sonra yeniden ortaya çıktı

Kaspersky araştırmacıları, Careto Gelişmiş Kalıcı Tehdit (APT) kümesi tarafından yürütülen ve 2013’ten bu yana birinci defa faaliyet gösteren iki yeni makûs hedefli kampanyayı ortaya çıkardı.

Careto APT 10 yıl sonra yeniden ortaya çıktı


Oldukça yüksek bir gelişmişlik seviyesi sergileyen saldırganlar, çok modlu bir çerçeve kullanarak iki karmaşık siber casusluk kampanyası yürüttü. Kullanılan çerçeve mikrofon girdisinin kaydedilmesini, çok çeşitli evrak ve bilgilerin çalınmasını ve virüs bulaşmış makine üzerinde genel denetim elde edilmesini sağlıyor. Kampanyalar Latin Amerika ve Orta Afrika’daki kuruluşları amaç alıyor.

Gelişmiş Kalıcı Tehdit (APT) kümesi Careto, öncelikle kamu kurumlarını, diplomatik kuruluşları, güç şirketlerini ve araştırma kurumlarını gaye alan son derece sofistike hücumlarıyla biliniyor. Bu APT tehdit aktörünün faaliyetleri 2007 yılından 2013 yılına kadar gözlemlenmişti, lakin o vakitten beri bu tehdit kümesiyle ilgili rastgele bir haber olmaması dikkat cazipti. Kaspersky araştırmacıları, APT trendleri hakkındaki üç aylık raporlarında, Careto’ya atfettikleri son makûs gayeli kampanyaların gerisindeki ayrıntıları açıkladı.

Saldırganların birinci bulaşma vektörü, MDaemon e-posta yazılımını çalıştıran kuruluşun e-posta sunucusunu tehlikeye atmayı başardı. Bu sunucuya daha sonra saldırgana ağ üzerinde denetim sağlayan farklı bir art kapı bulaştırıldı. Tehdit aktörü, dahili ağ içinde yayılmak için bir güvenlik tahlilinde daha evvel tanımlanmamış bir kusurdan faydalanarak makûs emelli implantların birden fazla makineye gizlice dağıtılmasını sağladı. Saldırgan, etkiyi artırmak için profesyonel uzmanlıkla tasarlanmış dört sofistike, çok modüler implant kullandı.

Çok modlu bir çerçeve olarak makus maksatlı yazılım, sistem yapılandırması, oturum açma isimleri, parolalar, lokal makinedeki dizinlerin yolları ve daha fazlasını toplamak maksadıyla mikrofon kaydedici ve belge hırsızı üzere fonksiyonlar içeriyor. Operatörlerin bilhassa kurumun zımnî evrakları, çerezleri, form geçmişi ve Edge, Chrome, Firefox ve Opera tarayıcıları için oturum açma datalarının yanı sıra Threema, WeChat ve WhatsApp iletileşme programlarından gelen çerezlerle ilgilendikleri gözlemlendi.

Kaspersky’nin tespitlerine nazaran yeni keşfedilen Careto implantlarının maksat aldığı kurbanlar ortasında, daha evvel 2022, 2019 ve 10 yıldan daha uzun bir müddet evvel Careto ile tehlikeye atılan Latin Amerika’daki bir kuruluş ve Orta Afrika’daki bir kuruluş yer alıyor.

Kaspersky Küresel Araştırma ve Tahlil Takımı Güvenlik Araştırmacısı Georgy Kucherin, şunları söyledi:”’Careto APT, yıllardır epeyce yüksek seviyede karmaşıklığa sahip berbat maksatlı yazılımlar geliştiriyor. Yeni keşfedilen implantlar, hem eşsiz hem de sofistike dağıtım taktikleri ve teknikleri ile karmaşık çok modlu çerçevelerden oluşuyor. Bunların varlığı Careto’nun operasyonlarının gelişmiş tabiatına işaret ediyor. Keşfedilen makûs emelli yazılımın gelecekteki Careto hücumlarında kullanılmasını beklediğimiz için bu tehdit aktörünün faaliyetlerini yakından izlemeye devam edeceğiz.”

Kaspersky araştırmacıları, APT kümeleri tarafından dünya çapında siber ataklarda başlatılan yeni araçları, teknikleri ve kampanyaları daima olarak gözlemliyor. Şirketin uzmanları, %90’ı casuslukla ilgili olmak üzere 900’den fazla operasyon ve kümesi izlemeye aldı. Careto kampanyası, Kaspersky’nin en son APT Q1 trend raporunda açıklandı. Başka gelişmiş kampanyalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Securelist adresini ziyaret edin.

Careto’nun geri dönüşüyle ilgili daha fazla detay önümüzdeki Virus Bulletin konferansında açıklanacak.

Kaspersky araştırmacıları, bilinen yahut bilinmeyen tehdit aktörlerinin gayeli saldırısının kurbanı olmamanız için aşağıdaki tedbirlerin alınmasını öneriyor:

  • SOC grubunuzun en son tehdit istihbaratına (TI) erişimini sağlayın. Kaspersky Tehdit İstihbaratı Portalı, şirketin TI’sına ortak erişim noktasıdır ve Kaspersky tarafından 20 yılı aşkın bir müddettir toplanan siber akın datalarını ve içgörülerini sağlar.
  • GReAT uzmanları tarafından geliştirilen Kaspersky çevrimiçi eğitimiyle siber güvenlik takımınızı en yeni amaçlı tehditlerle çaba edecek halde geliştirin.
  • Uç nokta seviyesinde tespit, araştırma ve olayların vaktinde düzeltilmesi için Kaspersky NEXT gibi EDR tahlillerini uygulayın.
  • Temel uç nokta muhafazasını benimsemenin yanı sıra, Kaspersky Anti Targeted Attack Platform gibi gelişmiş tehditleri ağ seviyesinde erken etapta tespit eden kurumsal seviyede bir güvenlik tahlili uygulayın

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ