yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bornova Kiraz Festivali’nde konuştu: “İzmir ikinci memleketim”

Bornova Belediyesi tarafından Beşyol Mahallesi’nde düzenlenen Kiraz Festivali’ne İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay ile birlikte katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “İzmir benim ikinci memleketim” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bornova Kiraz Festivali’nde konuştu: “İzmir ikinci memleketim”


İzmir’in bitkisel ve hayvansal tarımda çok kıymetli pozisyonda olduğunu belirten Lider Tugay ise “Yeni kurduğumuz Kırsal Bölge Planlama Dairesi Başkanlığı himayesinde İzmir’in tarım alanlarını muhafaza konusunda dikkatli davranacağımızı, geleceğin 50 yılını hedefleyerek planlama yapacağımızı söz etmek isterim” diye konuştu. 

İzmir programının ikinci gününde Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki’nin ev sahipliğinde Beşyol Mahallesi’nde gerçekleştirilen 7. Kiraz Festivali’ne katılan CHP Genel Lideri Özgür Özel, alana CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, CHP Genel Lider Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP İzmir İl Lideri Şenol Aslanoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper, CHP eski Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır ve ilçe belediye liderleri ile birlikte geldi. Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki’nin 7 yaşındaki kızı Asya, Özel’e çiçek takdim etti. Alana girerken Beşyol sakinlerinin ilgisi ile karşılaşan Özel’e kiraz ikram edildi. Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, üzerinde “İkinci Yüzyılın Birinci Lideri” yazılı poşuyu Özel’e armağan etti. Kiraz yetiştiricilerinin eserlerini sergilediği şenlikte, pek çok yöresel eser de tezgâhlardaki yerini aldı. Çocukların da doyasıya eğlendiği, renkli imajlara sahne olan şenlikte konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Önümüzdeki cuma Trakya’ya gidiyoruz. Tekirdağ’a gidiyoruz. Buğday üreticisinin isyanını duyuruyoruz. Bütün Türkiye’ye duyuruyoruz. Uğraşımız sonuna kadar sürecek. Talepleri iktidara evvel söylüyoruz. Hakikat yolu gösteriyoruz. İnat ederlerse kesinlikle sokaklara, meydanlara çıkıyoruz. Hala inat ederlerse sıkıntıların devasını de biliyoruz. Çok yakında iktidara geliyoruz” dedi.  

“İzmir benim ikinci memleketim”
Bornova’nın hayatında en kıymetli izler bırakan ilçe olduğunu belirten Özel, “Ben köyünüzden 20 kilometre ileride Manisa’da doğdum. Ortaokulda devlet parasız bursuyla Bornova Anadolu Lisesi’ne gittim. Ortaokul ve lisede yatılı olarak Bornova’da kaldım. Bornova benim açımdan tüm ömrüm boyunca çok kıymetli yerde. Üniversitede Ege Üniversitesi’ni tercih ettim. Birinci tercihim de son tercihim de Ege Üniversitesi’ydi. Eşimle Bornova’da tanıştık. Kızım Bornova’da dünyaya geldi. İzmir benim ikinci memleketim. Bornova hayatımın bütün kıymetli kazanımlarını elde ettiğim, toplumsal demokrasi ile tanıştığım, emekle, aksiyonla tanıştığım, bugünkü Özgür Özel’in yetiştiği yerdir” sözlerini kullandı. 

Üreticiye Kent Market desteği
“Köyün köy olarak kalması, toplumsal ve ekonomik olarak gelişmesi, doğal hoşluklarının korunması önemlidir” diyen Özel, Bornova’da yer alan köylere yapılacak yatırımların değerinden bahsetti. CHP’li belediyeler olarak 2 ay üzere kısa bir müddette söylenilen her kelamı tutma yolunda adım atıldığını vurgulayan Özel, ülkenin en büyük kiraz üreticisi pozisyonunda olan İzmir ve Manisa’daki üreticilerin yaşadığı meselelere da değindi. Son 20 yılda 500 bin çiftçinin çiftçiliği bıraktığını lisana getiren Özel, sahneye çağırdığı Bornova Belediye Başkanı Eşki’den de söz aldı. Özel, “Bornova’da 12  köyde çeşitli şeyler üretiliyor. Satmaya çalışıyorlar. Satarlarsa Allah rahmet versin, satmazlarsa ne yapacaksın? 12 köyde kısmında ambarda kasada eser kalmayacak. Fiyatı beğenirseniz satıp paranızı cebinize koyun. Eser satılmıyorsa eser bizimdir. Alacağız. Ürettiğiniz eserden Bornova’da yiyemeyen aile varsa birinci evvel gereksinim sahiplerine dağıtacağız” diye konuştu. Eşki de üreticinin satamadığı eserlerini alarak kurulacak ‘Kent Market’lerde gereksinim sahibi vatandaşlara dağıtacaklarını söyledi. 

“50 yılı hedefleyerek planlama yapacağız”
Festivalde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “İzmir, Türkiye’de bitkisel tarım ve hayvansal tarımda en fazla üretim yapan ikinci vilayet. Bu, İzmir’in tarımda muhafazamız gereken potansiyelini ortaya çıkarırken bir taraftan da hepimize vazife ve sorumluluk yüklüyor. Bunun şuurunda olarak çalışmalarımızı yapıyoruz. Ömer Başkan’ımızın şenliğe ve üretime sahip çıkması bizim için çok değerli. Bütün ilçe belediye liderlerimizin birebir halde olduğunu bilmenizi isterim. Ben de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin planlama yetkisi çerçevesinde yeni kurduğumuz Kırsal Bölge Planlama Dairesi Başkanlığı himayesinde İzmir’in tarım alanlarını bilhassa muhafaza konusunda dikkatli davranacağımızı, geleceğin 50 yılını hedefleyerek planlama yapacağımızı tabir etmek isterim. İzmir’in hoş insanları, İzmir’in köylüsü, kentlisine, Cumhuriyet’e, Atatürk’e ve onu miras olarak taşımada bugün en büyük sorumluluğu üstlenmiş olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne gösterdiğimiz sevgi ve hürmet ile vazifemizi yapmaya devam edeceğiz” tabirlerine yer verdi. 

“Köylerimizde tarımı destekleyeceğiz”
Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, “Araçla gelirken eşim kızıma ‘Bu günü unutma. Bu bir anı. Genel Liderimiz birinci sefer Bornova’da bir ziyarete geliyor’ dedi. O ‘ziyaret’ demeden evvel kızım ‘teftiş’ sözünü kullandı. Bir yandan güldük lakin bir yandan hislerimizi söz eden söz buydu. Biz her anıyla bugüne güzel hazırlanmaya çalıştık. Kendimizi CHP Genel Başkanı’mıza, parti büyüklerimize, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teftiş ettiriyoruz. Adayken ‘köylerimizde tarımı destekleyeceğiz’ demiştik. Temmuz ayında köylerimiz artık kırsal mahalle statüsüne gelecek. Biz de köylerimizde yetişen eserleri kent marketlerle muhtaçlık sahibi vatandaşlarımızla buluşturacağız” diyerek üretici odaklı çalışmalarını aktardı. 

“Destekler sürüyor”
Beşyol Mahallesi Muhtarı Yaşar Yılmaz ise “Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. 7’ncisini düzenlediğimiz şenliğimiz bu sene öbür bir coşku ile düzenleniyor. Belediye liderlerimiz sıkıntılarımızı çözüyor, üreticilerimiz destekleniyor. Üreticilerimizin eserlerinin tarlada kalmaması için dayanaklar sürüyor. Köylülerimiz için üretim için fırsat verilip dayanak sunulduğunda bizler üretmeye ve ülkemize katkı sunmaya devam edeceğiz” kelamlarına yer verdi. 

Özel’e armağan takdim edildi
Konuşmaların ardından, Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki ve Beşyol Mahalle Muhtarı Yaşar Yılmaz tarafından Özel’e Atatürk heykeli, çiftçi kasketi ve körüklü çizme ile içinde yöresel eserlerin olduğu bir sepet ikram edildi. Daha sonra Özel ve protokol, kiraz standında kirazların tadına baktı.

Kiraz Festivali’nde coşku doruğa çıktı
Geçmişte düzenlenen ve İzmirlilerin büyük ilgisini gören Kiraz Şenliği, bu yıl Bornova Belediyesi tarafından tekrar hayata geçirildi. Şenliğe özel olarak oluşturulan çocuk oyun alanında pamuk şeker ve patlamış mısır ikramı yapıldı. Yüz boyama ve sosis balon etkinliklerinin de yapıldığı alanda palyaço ve canlı heykel performansları sahnelendi. Çocuk oyun alanına ise şişme oyuncaklar kuruldu. “En Hoş Kiraz Yarışması”nın ödül merasiminin de yapıldığı şenlikte, halk oyunları gösterisinin yanı sıra Ceyhun Şişmanoğlu, Selda Kesgi Dinç ve Fulya Atıl’ın sahne aldığı konser, ziyaretçileri keyifli bir gün yaşattı. Şenliğe gelecek ziyaretçilerin sorun yaşamaması için tedbir alan Bornova Belediyesi, Beşyol’un hem Manisa hem de Yaka Mahallesi tarafından girişinde otopark alanı oluşturdu. Ayrıyeten vatandaşların şenlik alanına ulaşımını sağlamak için çeşitli noktalardan servis kaldırdı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim