yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Çiftçiye Ödenmesi Gereken Destekleri Açıkladı !

Çiftçiye Ödenmesi Gereken Dayanakları Açıkladı ! Zafer Partisi Kalkınma Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Alagöz, AKP hükümetinin Türk çiftçisine kanunen ödemesi gereken yardımı ödemediğini bir tablo ile paylaştı.

Çiftçiye Ödenmesi Gereken Destekleri Açıkladı !

Çiftçiye Ödenmesi Gereken Takviyeleri Açıkladı ! Zafer Partisi Kalkınma Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Alagöz, AKP hükümetinin Türk çiftçisine kanunen ödemesi gereken yardımı ödemediğini bir tablo ile paylaştı.

Prof. Dr. Mehmet Alagöz, şunları söyledi, “Hükümet, girdi maliyetlerinin bile altında kalacak formda açıkladığı buğday, arpa fiyatları, Türk çiftçisinin iflasını hızlandırma sürecidir. Uzun yıllardır hükümet hem kâfi takviye sağlamayarak hem de ziraî eser ithalatını kolaylaştırarak Türk çiftçisinin toprağını terk etmeye zorlamaktadır. Bunun en somut örneği Tarım Kanununun 21. unsuruna nazaran hükümet her yıl GSYH’nin %1’lik kısmını Türk çiftçisine dayanak olarak ödemek zorundadır. Buna nazaran 2012-2022 yılları ortasında Türk Çiftçisine ödenmesi gereken toplam takviye ölçüsü 93.2 milyar dolar olması gerekirken, ödenen takviye ölçüsü 38 milyar dolarda kalmıştır. Yani 2012-2022 yılları ortasında 55.1 milyar dolarlık takviye ödenmemiştir. Buna karşılık 2012-2022 yılları ortasında yurtdışında yaşayan yabancı vatandaşların refahını artırmak için 80.2 milyar dolarlık yardım yapılmıştır”

“Bu Durum Türk Çiftçisinin Ötelendiğinin ve Önceliğinin Olmadığının Bir Göstergesidir”

“Bu durum hükümet nezdinde takviyeye ve yardıma gereksinimi olan Türk çiftçisinin ötelendiğinin yahut önceliğinin olmadığının göstergesidir. Ayrıyeten Türk milletinin besin arz güvenliğinin tehdit altına girmesi, besin fiyatlarının artması ve ithal ziraî eserlere bağımlı olması demektir. Hükümetin bir an evvel buğday ve arpa fiyatları ile birlikte üretiminin korunarak devam ettirilmesi gereken bütün ziraî eserlerdeki alım fiyatlarını ve takviye ölçülerini Türk çiftçisinin lehine yenilemelidir. Yurtdışındaki yabancıların refahını değil öncelikle Türk çiftçisinin ve beşerinin refahını önceliğe almalıdır. Zafer Partisi, Planlı Kalkınma Modeli ile hem bitkisel ve hayvansal üreticilerini hem de eser ve alım garantisiyle ziraî üretimi koruyacaktır. Türk çiftçisini bankalara muhtaç etmeyecektir” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim