yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Çin’den İzmir’e yatırım ve işbirliği ziyareti

Çin pazarındaki pozisyonunu güçlendirmeye yönelik uzun yıllardır ağır mesai harcayan Ege İhracatçı Birlikleri, Çin ile yeni iş birliklerinin kapısını araladı.

Çin’den İzmir’e yatırım ve işbirliği ziyareti


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Çin Nanjing Belediye Lideri Chen Zhichang ile bir ortaya geldi.

Türkiye ile artan ticari iş birliği 

Nanjing Belediye Başkanı Chen Zhichang, Nanjing’in  özellikle son periyotta Türkiye ile ticari anlamda iş birliği ivmesini artırdığını ehemmiyetle vurgulayarak ; “Geçtiğimiz yıl, Nanging’in Türkiye ile  dış ticaret hacmi yıllık %16,4 artışla 836 milyon ABD dolarına ulaştı. Bu hacmi,  yıllık %10 artışla 724 milyon ABD doları fiyatındaki ihracat ve yıllık %87,2 artışla 112 milyon ABD doları fiyatındaki ithalat oluşturmakta. Bu da iki taraf ortasındaki büyüyen ticari bağlantıların en değerli göstergesi.”dedi.

İlişkilerimizin gelişmesinde bu ziyareti önemsiyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Nanjing Belediye Lideri ve Beraberindeki heyeti vilayetimizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. İkili ticari ve siyasi ilgilerimizin gelişmesinde bu ziyareti önemsiyoruz.” diye konuştu.

İzmir’de Çin Konsolosluğu’nun tekrar açılması bizi çok şad edecektir

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Nanjing, Çin’deki ikinci en büyük ticaret merkezidir. İzmir ile Nanjing ortasındaki alakaların gelişmesi ve işbirliği imkanlarının kıymetlendirilmesi ismine değerli bir adım atıyoruz. İzmir’de Çin Konsolosluğu’nun tekrar açılması bizi çok mutlu edecektir. İzmir ve Nanjing arasında karşılıklı iş birliği ve yatırımların artması, hem ekonomik hem de kültürel manada olumlu sonuçlar doğuracaktır. Eğitim ve araştırma alanında ortak projeler yürütülerek bilgi ve tecrübe paylaşımı artırılabilir, akademik iş birlikleri geliştirilebilir. Bu toplantının, İzmir ile Nanjing ortasındaki münasebetlerin daha da derinleşmesine ve yeni iş birliği imkanlarının keşfedilmesine vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz yaptığı sunumda EİB tertip yapısı, Çin-Türkiye dış ticaret sayıları ve EİB’in 2019 yılından beri Çin özelinde yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.   

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Yöneticisi Hülya Ulusoy ise İZKA tertip yapısı ve İZKA’nın İzmir ili özelindeki inovasyon ve girişimcilik, yeşil ve mavi büyüme projeleri, yatırım projeleri mevzularında sunum gerçekleştirdi.

Konuşma ve sunumların akabinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ve EİB Koordinatör Lideri Jak Eskinazi tarafından Nanjing Belediye Belediye Başkanı Chen Zhichang ve heyetin öteki temsilcilerine armağanlar takdim edildi.

Nanjing Belediye Belediye Başkanı Chen Zhichang, Ege İhracatçı Birlikleri Çin anı defterine ziyarete ait memnuniyetini ve ikili bağların güçlenmesi dileklerini de yazdı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ