yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

CLIMAVORE x Jameel at Royal College of Art, İstanbul’un Sulak Alanlarının Geleceği için Manda Festivali’ni Düzenledi

Tabiat yürüyüşleri, müzik dinletileri ve çocuk atölyelerinin yanı sıra manda sütünden yapılmış eserlerle tadım etkinliklerinin yapıldığı 3. Manda Şenliği, manda yetiştiricilerini, müzisyenleri, çevrecileri, sanatkarları, biyologları, peynir üreticilerini ve her yaştan İstanbulluyu bir ortaya getirdi.

CLIMAVORE x Jameel at Royal College of Art, İstanbul’un Sulak Alanlarının Geleceği için Manda Festivali’ni Düzenledi


CLIMAVORE x Jameel at the Royal College of Art (RCA)’ın İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) iş birliğiyle gerçekleştirdiği 3. Manda Festivali1 Haziran Cumartesi günü, İstanbul’un Eyüpsultan ilçesine bağlı Ağaçlı Köyü’nde düzenlendi. 

İlki İngiliz sanatçı ve aktivist ikili Cooking Sections’ın 2022’de düzenlenen 17. İstanbul Bienali’ndeki Çamuralem / Wallowland projesinin bir modülü olarak düzenlenen ve bu yıl üçüncüsü yapılan şenlik, İstanbul’un ekolojik mirasına sahip çıkmayı ve mandaların ehemmiyetini vurgulamayı amaçlıyor.     

Cümbüş Cemaat ve Arnavutköy Müzisyenleri’nin sahne aldığı şenlikte sulak alan ekosistemine dikkat çekmek için birinci sefer bir manda ve çoban portresi müsabakası da düzenlendi.  Festival ziyaretçileri, Ek Biç Ye İç girişimi ve mahallî üreticiler tarafından sunulan açık hava tadımlarında manda sütünden üretilen lezzetleri tatma imkânı buldu.  Ayrıca rehberli yürüyüşlerde iştirakçiler, Ağaçlı Köyü boyunca farklı rotalarda gezerek endemik çeşitler, meralar, orman ekosistemleri ve mandaları doğal ömür alanlarında gözlemleyebildi. 

Çamuralem / Wallowland projesi

İnsanın tabiatla olan ilgisini besin sistemleri üzerinden irdeleyen sanatçı ikilisi Cooking Sections, Çamuralem / Wallowland projesi kapsamında 2022 yılından bu yana Türkiye’deki çeşitli yerel topluluklarla iş birliği yaparak mandaların ve etrafındaki başka tiplerin beslenme ve büyüme alışkanlıklarını farklı mevsimler özelinde ayrıntılı bir formda inceliyor. Bu kapsamda biyologlardan sığırtmaçlara, çevrecilerden etnomüzikologlara farklı disiplinlerden uzmanlar, bölgedeki ekosistem üzerindeki değişimi gözlemleyerek kayıt altına almaya devam ediyor. Araştırma; kentin ekolojisi ve mutfak mirası için hayati kıymete sahip olan sulak yerlerin ve otlakların, genişleyen kentsel alanlar nedeniyle ziyan gördüğünü, bu nedenle mandaların hayat alanlarının da tehlikeye girdiğini gözler önüne seriyor. 

Cooking Sections’ın kurucuları, CLIMAVORE x Jameel’in RCA’daki Baş Araştırmacıları Alon Schwabe ve Daniel Fernández Pascual, İstanbul’un sulak alanlarındaki çobanlarla dört yıl çalıştıktan sonra, bu yılki Manda Şenliği’nin gerçekleştiğini görmekten büyük heyecan duyduklarını belirterek; “Bu şenlik, ‘Ek Biç Ye İç’ teşebbüsü ve Kurtuluş’taki Çamuralem Muhallebici dükkânının yanı sıra öbür lokal ortaklarımız Postane, Anadolu Meraları ve Kuzey Ormanları Savunması ile iş birliğimizi derinleştirmeye devam etmek, İstanbul’da manda sütü eserlerinin yaygınlaşmasını ve sulak alanların korunmasına dair farkındalığı artırmak için eşsiz bir fırsat,” dedi.

İKSV İstanbul Bienali Yöneticisi Kevser Güler de şenlik ile ilgili olarak şu yorumlarda bulundu; “17. İstanbul Bienali iştirakçilerinden Cooking Sections’ın CLIMAVORE x Jameel at RCA ile yürüttüğü proje kapsamında bu yıl 3. Manda Şenliği’ni düzenlemekten memnunluk duyuyoruz. Cooking Sections, çevresel sıkıntıları irdelemek için yiyecekler üzerinden prosedürler geliştiriyor. Bienal için hazırladıkları Çamuralem / Wallowland projesi de kentin etrafındaki sulak alanların yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasının İstanbul’un mandaları üzerindeki tesirlerinin izini sürüyordu. 2022 yılında bienal için yürüttükleri kapsamlı araştırmalara dayalı bu süreçle birlikte bir de Manda Festivali’miz oldu. Lokal ortaklarımızla birlikte bu yıl da hoş bir şenlik hazırladığımız için mutluyuz.”

Ağaçlı Köyü Muhtarı Cemil Hekimoğlu da şenlikle ilgili şunları belirtti: 

Mandalar kurtulursa, tahminen havyar atmaya kıyılarımıza gelen kalkan balıkları da kurtulur, dağlarımızın süsü karacalarımız da meralarımızda varlığını sürdüren endemik bitki cinsleri de… Birlikte yüzlerce yıldır yaşamış tüm sakinleri için tahminen de bölgenin son talihidir.

Jameel Topluluğu Kültür ve Sanat Yöneticisi Clea Daridan da bu yıl üçüncüsü düzenlenen Manda Şenliği ile ilgili şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanındaki kırsal toplulukları desteklemek Jameel Topluluğu’ndaki çalışmalarımız için kilit ehemmiyete sahip. Her ikisi de İstanbul’un sulak alanlarının kültürünü kutlayan, besin ve ekolojik mirasın değerini vurgulayan ve uzun vadeli iklim direncini sağlamaya yönelik çalışmalar yapan Water Buffalo Commons projesi ve Manda Festivali’nde ortaklarımızla iş birliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Royal College of Art Başkanı ve Rektör Yardımcısı Profesör Christoph Lindner de “İklim değişikliğinin etkileri nasıl yaşadığımızı, çalıştığımızı ve yediğimizi evrimleştirirken, değişim içindeki bir toplumun çok sayıda ve karmaşık muhtaçlıklarını karşılamak için toplulukların, iktisatların ve etrafımızdaki toprağın etkileşime girdiği farklı yolları anlamak değer taşıyor. Toplumdaki çok sayıda ve karmaşık gereksinimi karşılamak için hem yenilik hem de gelenek değerli konular. CLIMAVORE x Jameel at RCA oluşumunun Manda Festivali’ni düzenlemesinden memnuniyet duyuyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim