yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Çocuğunuzu zararlı uygulamalarla baş başa bırakmayın

Çocuklar telefonlarında çok fazla vakit geçiriyorlar. Datalara nazaran 9-16 yaş ortası Avrupalı çocukların yüzde 80’i her gün telefonlarından internete giriyor.

Çocuğunuzu zararlı uygulamalarla baş başa bırakmayın


Çocuklar telefonlarında çok fazla vakit geçiriyorlar. Datalara nazaran 9-16 yaş ortası Avrupalı çocukların yüzde 80’i her gün telefonlarından internete giriyor.

Birleşik Krallık’ta çocukların yüzde 91’i 11 yaşına geldiklerinde  bir cep telefonuna sahip oluyor. Bu aygıtlar ve onlara yüklenen uygulamalar cümbüş, toplumsallaşma ve öğrenme için mükemmel bir araç olabilirken tıpkı vakitte riskleri de beraberinde getiriyor. 

Dijital güvenlik şirketi ESET, uygulamalardan kaynaklanan risklere dikkat çekerek çocukların korunmasına yönelik  önerilerini paylaştı. 

Akıllı telefon uygulamaları çocuklar için dijital dünyaya açılan bir kapı. Lakin tıpkı vakitte onları istismar edici reklamlara, uygunsuz içeriğe, güvenlik ve zımnilik risklerine de maruz bırakabilirler. Karmaşık kapalılık ayarları, şeffaf olmayan kapalılık siyasetleri, yasal boşluklar, zayıf yaptırımlar ve kendi farkındalık eksikliğimiz ebeveynlerin karşılaştığı zorlukları daha da artırıyor. Sorunun büyük bir kısmı, data kullanımı konusunda şeffaflığın olmamasından ve ebeveynlerin tersine çocukların çıkarlarını her vakit göz önünde bulundurmayan uygulama geliştiricilerinden kaynaklanıyor.

Dikkat edilmesi gereken esas uygulama riskleri

 • Aşırı data toplama: Yaş, e-posta adresi, pozisyon ve uygulama aktifliği üzere ferdî bilgiler reklamcılar için altın madeni olabilir. Geliştiriciler tarafından üçüncü taraf izleyiciler aracılığıyla paylaşılırsa, istismar edici reklamcılıkla ilgili kaygıları artırır ve bir data güvenliği riskini temsil eder; yani, üçüncü bir tarafın ihlal edilme mümkünlüğü oluşabilir.
 • Uygunsuz reklamlar: Özellikle küçük çocukları amaç alan reklamlar, onların kendilerine pazarlama yapıldığını fark edememelerini istismar edebilir. Reklamlar uygunsuz içerik de içerebilir. 
 • Uygulama içi satın alımlar: Bazı uygulamalar, bilhassa oyun dünyasında kullanıcıların bir oturum sırasında alışveriş yapmalarına imkan tanır. Çocuklar, geliştiricilerin onları para harcamaya yönlendirmesine karşı daha hassas olabilirler. Bu da sonuçta bir ebeveyn olarak size değerliye mal olabilir.
 • Sınırlı ebeveyn kontrolü: Bazı çocuk uygulamaları, kâfi ebeveyn kontrolünden mahrumdur, bu da uygulamayı kullanırken çocuklarınızın maruz kaldığı riskleri en aza indirmenizi zorlaştırır.
 • Sınırlı saklılık bilgisi: Birçok yargı alanındaki düzenleyici gerekliliklere karşın çocuk uygulamaları, çocuğunuzun datalarının nasıl kullanılacağını ve korunacağını belgisiz hale getiren opak zımnilik yahut güvenlik siyasetlerine sahip olabilir. 
 • Aşırı paylaşım: Bazı uygulamalar, çocukların başka kullanıcılarla paylaştıkları bilgi ölçüsünü kısıtlamaları için hudutlu ve bariz araçlar sunarak onları siber zorbalar, data hırsızları ve dolandırıcılar açısından risk altına sokabilir.
 • Uygunsuz içerik: Uygulamalar, çocuklarınızın öbür kullanıcılar tarafından paylaşılanlar da dahil olmak üzere yaş aralığına uygun olmayan içeriklere erişmesini sağlayabilir. Toplumsal medya siteleri, fotoğraf ve görüntü paylaşan potansiyel olarak büyük kullanıcı havuzu göz önüne alındığında bilhassa risklidir. Moderatörlerin uygunsuz bulunan içerikleri yakalaması ve kaldırması vakit alabilir.
 • Güvenlik riskleri: Mobil uygulamalar da değerli güvenlik riskleri oluşturmaktadır. Güvenlik düşünülerek tasarlanmamış olanlar güvenlik açıkları, yanlış yapılandırmalar ve data şifreleme eksikliği üzere öteki riskleri içerebilir. Bu açıklar, tehdit aktörleri tarafından çocuğunuzun uygulama girişleri de dahil olmak üzere datalarını çalmak, onları premium fiyatlı hizmetlere kaydetmek yahut toplumsal medya ve oyun hesaplarını ele geçirmek için kullanılabilir. Alternatif olarak, siber şantaj yapmak için çocuğunuzun aygıtına erişimi kullanabilirler. 

 

Uygulamalardan kaynaklanan güvenlik riskleri nasıl azaltılır?

 1. Çocuklarınızla konuşun: Çocuklarınızı kişisel bilgilerini müdafaanın değeri ve güvenlik ve zımnilik risklerinin mümkün sonuçları hakkında eğitin. Açıklık siyaseti, çevrimiçi bilgi paylaşımı konusunda rastgele bir karar almadan evvel birinci başvuracakları kişinin siz olmanız gerektiği konusunda onlara inanç verin.
 2. Araştırmanızı yapın: Çocuğunuzun indirmek istediği rastgele bir uygulamayı müsaade vermeden evvel kesinlikle inceleyin. Saklılık siyasetlerini ve saklılık ve güvenlik konusundaki prestijlerini denetim edin. 
 3. Kontrolü elden bırakmayın: Çocuğunuzun mahremiyetine saygılı olun lakin uygulama kullanımlarını ve müsaadelerini izlemek için vakit zaman denetim edeceğinizi bilmelerini sağlayın. Neleri indirebileceklerini ve hangi özelliklere erişebileceklerini sınırlamak için ebeveyn denetim yazılımı kullanmayı düşünün (örneğin, iletileşme yahut toplumsal özellikleri devre dışı bırakmak). Bu tıp yazılımlar ayrıyeten inançlı gezinmeyi sağlayacak ve internet kullanım raporları sunacaktır.
 4. Güvenliğe odaklanın: Çocuğunuzun aygıtına saygın bir satıcıdan güvenlik yazılımı indirin. Her vakit en son yazılım sürümüyle aktüel olduğundan ve parola muhafazalı olduğundan emin olun. Destekleyen tüm uygulamalar için iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) açın. Ve çocuğunuzun sadece resmi uygulama mağazalarından uygulama indirdiğinden emin olun.
 5. Reklamları engelleyin: Android yahut iOS’ta ilgili ayarlara girerek çocuğunuzun akıllı telefonunda reklam izlemeyi kapatın.
 6. Çocuk dostu uygulamalar seçin: Android aygıtlar için Google Play’de Çocuklar sekmesi altında “Öğretmen onaylı” uygulamaları arayın. Uygulamalar “yaşa uygunluk, tecrübe kalitesi, zenginleştirme ve keyif” kriterlerine nazaran derecelendirilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ