yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Çocuk Havuzlarından Kaynaklanabilecek Salgınlara Dikkat!

Yaz döneminin açılmasıyla birlikte yaz enfeksiyonları da kendini göstermeye başladı. Bilhassa çocuklar ortasında süratle yayılabilen el ayak ağız hastalığı, ebeveynler için telaş kaynağı olabiliyor.

Çocuk Havuzlarından Kaynaklanabilecek Salgınlara Dikkat!


Yaz döneminin açılmasıyla birlikte yaz enfeksiyonları da kendini göstermeye başladı. Bilhassa çocuklar ortasında süratle yayılabilen el ayak ağız hastalığı, ebeveynler için kaygı kaynağı olabiliyor. Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Manolya Kara, yazın ortak kullanım alanlarının başında gelen çocuk havuzlarına dikkat çekti. Büyük çocuklar hatta erişkinlerin bile bu virüsle enfekte olabileceğine işaret eden Doç. Dr. Kara, bu hastalıktan korunmak için hijyen kurallarına dikkat edilmesi ve belirtilerin erken fark edilmesinin değerini vurguladı.

Özellikle küçük çocuklarda yaygın olarak görülen el, ayak, ağız hastalığı, ağız içinde, el-ayak tabanlarında ve bez bölgesinde içi sıvı dolu döküntülerin (vezikül) gözlendiği virütik bir hastalık. Büyük çocuklar hatta erişkinlerin bile bu virüsle enfekte olabileceğine işaret eden Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Manolya Kara, özellikle havuzların yaygın olarak kullanıldığı yaz aylarında bu enfeksiyonun daha sık görüldüğünü anlattı.

ERKEN DEVİRDE BULAŞICILIĞI YÜKSEK

El ayak ağız hastalığının, enfekte bireylerle direkt yahut enfekte yüzeylerle temas yoluyla kolaylıkla bulaşacağına işaret eden Doç. Dr. Kara, bulaş yolları konusunda şu bilgileri verdi: “Hastalığa yakalanmış bir kişinin burun akıntısı, tükürük, dışkı yahut beden sıvıları ile direkt temas etmek, ya da enfekte kişinin öksürmesi yahut hapşırması yoluyla havada yayılan virüs parçacıklarının solunmasıyla bulaş gerçekleşebilir. Bunun yanında virüsle kontamine olmuş oyuncaklar, kapı kolları, yiyecek ve içecek kapları üzere yüzeylere temasın akabinde ağız, burun yahut gözlere dokunulmasıyla hastalık bulaşacağı için bilhassa çocukların ortak kullandığı alanların ve oyuncak üzere ortak kullanılan objelerin paklığı son derece kıymetlidir. Bir öbür bulaş yolu ise enfekte şahısların dışkısı ile kirlenmiş ellerin ağıza temas etmesidir. Bu nokta bilhassa hastalığa sahip olan bebeklerin anneleri ya da bakıcıları için çok daha kıymetlidir.  Bu nedenle, çocuk bezlerinin değişimi sonrası el yıkama bilhassa kıymet taşır.”

Hastaların bilhassa erken periyotta bulaşıcılığının yüksek olduğunu anlatan Dr. Kara, “Bu nedenle virüsle enfekte olan oyuncakların paylaşılması, ortak kullanım alanları, çocuk havuzu üzere yerlerde hastalık çarçabuk yayılabilir” dedi.

 “BELİRTİLER 3-7 GÜN SONRA ORYATA ÇIKAR”

Belirtilerin çoklukla virüs bulaşmasından sonra 3-7 gün içinde ortaya çıktığını anlatan Doç. Dr. Manolya Kara, hastalığın bulgularını şöyle sıraladı: “Hafif ya da orta dereceli ateş, ona eşlik eden boğaz ağrısı, baş ve kas ağrıları, halsizlik, kusma, karın ağrısı yahut ishal hastalığın belirtileri ortasında yer alıyor. Bilhassa ağız içinde ve etrafında, el-ayak tabanlarında, bez bölgesinde bariz içi sıvı dolu döküntüler gözlenebilir. Hasta, ağız içindeki lezyonlara bağlı olarak beslenmekte zorlanır. Bu belirtilerle hastalık klinik olarak tanınabilir. Fakat ateşin uzaması ya da komplikasyon varlığında kan testlerine başvurulabilir.”

 “EN KIYMETLİ KORUNMA TEKNİĞİ EL HİJYENİ”

Hastalıktan korunma ve yayılmasını önlemek için uygulanacak en kıymetli stratejinin el hijyeninin sağlanması olduğunun altını çizen Doç. Dr. Manolya Kara korunma formülleri konusunda şu bilgileri verdi: “Ellerin sık sık ve hakikat formda yıkanması, hastalığın yayılmasını önlemenin en tesirli yollarından biridir. Bilhassa yemek yemeden evvel, tuvalet kullanımından sonra ve hasta biriyle temas ettikten sonra kesinlikle eller yıkanmalıdır. Yeniden öksürme yahut hapşırma sırasında ağız ve burnun mendille yahut dirsekle kapatılması, virüsün yayılmasını önler. Kullanılan mendiller çabucak atılarak el paklığı sağlanmalıdır. Ayrıyeten havlu, bardak, çatal-kaşık, oyuncak üzere ferdî eşyalar paylaşılmamalı, virüsle kontamine olabilecek yüzeyler nizamlı olarak temizlenerek dezenfekte edilmelidir. Hasta olan bireylerle temastan kaçınılmalı ve hastalığa yakalanmış çocuklar mutlaka okula yahut kreşe gönderilmemelidir. Bunun yanında bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, enfeksiyon riskini azaltabileceği için kâfi ve istikrarlı beslenme önemlidir.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ