yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Çocukların Obeziteden Korunması İçin 17 Öneri

Çocuklukta obezite, çocukları ve ergenleri etkileyen önemli bir sıhhat sıkıntısıdır.

Çocukların Obeziteden Korunması İçin 17 Öneri


Obezite günümüzde çocukları, bir vakitler yetişkinlerin sorunu olarak kabul edilen diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol üzere sıhhat sıkıntılarına sürüklemektedir. Çocuklukta obezite birebir vakitte özgüven eksikliğine ve depresyona da yol açabilir. Çocukları obeziteden korumak için en yeterli stratejilerinden biri, tüm ailenin yeme ve idman alışkanlıklarını güzelleştirmektir. Çocuklukta obeziteyi tedavi etmek ve önlemek, çocuğun sıhhatinin artık ve gelecekte korunmasına yardımcı olur. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Eser Akkuş, çocuklarda obezite konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Obezite çocukları toplumdan soyutlayabilir

Çocuklarda obezite, pek çok etkenin bir ortaya gelmesi ile ortaya çıkabiliyor. Bunlar, annenin çocuk dünyaya gelmeden karşılaştığı sorunlardan aile içindeki çatışmaya kadar geniş bir yelpazede görülebiliyor. Araştırmalar obez çocukların dış görünüş açısından arkadaşları tarafından daha güç kabul edildiğini, aileleriyle daha çok tartıştıklarını, toplumsal aktivitelerle ilgilenmediklerini yahut arkadaş edinmekten korktuklarını, hasebiyle ruhsal olarak makus etkilendiklerini göstermektedir.

Şişmanlık çocuğun değil ailenin başa çıkması gereken bir sorun! 

Çocukların büyüme ve gelişim süreci devam ettiğinden çocuklar için zayıflama diyetleri önerilmemektedir.  Onları sağlıklı ve istikrarlı beslenmeye yönelik davranış değişikliğine ve uygun bir idman programına yönlendirerek kilo kaybı sağlanmalıdır. Bu prosedürle tedavi mühletince çocuklar kilo yüzünden gerilim altında kalmadan, sağlıklı öteki akranları üzere olağan büyüme ve gelişme sürecini yakalayabilmektedirler. 

Ayrıca; obezitenin önlenmesi ve tedavi edilme sürecinde ebeveynlerin tavrı da çok değerlidir. Bu türlü bir durumda çocuklar kendilerini dışlanmış hissederler. Bu nedenle çocukta sorunun yalnızca kendi için makûs bir sorun olmadığını anlamasına; ailenin kendisi için efor harcadığını düşünmesini sağlamaya ve onu cesaretlendirmeye çalışmak gereklidir. 

Çocuklarda obezitenin önlenmesi için ailelere düşen vazifeler şunlardır; 

 1. Kesinlikle “şişman çocuk sağlıklıdır, ileride boya gider” diye düşünmeyin.
 2. Çocuğunuzu kendiniz diyete sokmayın. Sağlıklı ve istikrarlı beslenme alışkanlığı kazandırmak için kesinlikle bir beslenme ve diyet uzmanından yardım alın.
 3. Günde en az 30 dakika fizikî aktivite yapmalarını sağlayacak ortam oluşturun.
 4. Çocuğunuzun okulun spor aktifliklerine katılmasını sağlayın.
 5. Beraberken kolay yürüyüşler yapın, yürüme arasındaki yerlere otomobille değil yürüyerek gitmeye çalışın.
 6. Saatlerce televizyon ve bilgisayar önünde vakit geçirmesini önleyecek fizikî aktivite içeren faaliyetler yaratmaya ihtimam gösterin ve gerektiğinde onlara eşlik edin.
 7. Yemek hazırlarken çocuğunuzun da size yardım etmesini sağlayın.
 8. Yemek saatlerini tertibe koyun ve birlikte yemek masasına oturun. 
 9. Çocuğunuza yavaş yeme alışkanlığı kazandırın.
 10. Çocuğunuza su içme alışkanlığı edindirin
 11. Çocuğunuzun tek tip beslenmesini önleyin, tabağında çeşitliliği sağlayın.
 12. Büyük porsiyonları azaltın ve ülkü porsiyonlara alıştırın.  
 13. Sevmediği bir yemeği reddetmesi halinde, ısrar etmeyin iki gün sonra tekrar o yemeği sunun, tertipli aralıklarla o yemeği tüketmesini sağlayın. 
 14. Sizin yemeyi sevmediğiniz hiçbir şeyi çocuğunuzun da yemesini beklemeyin. 
 15. Fast food, şeker, bisküvi ve çikolata üzere besinleri büsbütün yasaklamayın, zira yasaklar onları daha cazibeli yapacağı için vakit zaman onları istikrarlı olarak tüketmesine müsaade verin.
 16. Çocuklarınızı ödüllendirirken pasta, tatlı, çikolata, şeker kullanmak yerine meyveyi tercih edin. 
 17. Çocuğunuza beslenme çantası hazırlayın ve tercihiniz meyve, süt yahut peynirli sandviç üzere kalorisi düşük, az yağlı besinler olsun.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim