yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Çocuklarınızı internette yalnız bırakmayın

Ebeveynler ne yapabilir, çocuklarını dijital dünyada nasıl koruyabilir?

Çocuklarınızı internette yalnız bırakmayın


Okulların kapanmasıyla birlikte yaz tatilinde çocuklar ve gençler, vakitlerinin kıymetli kısmını konutlarda tablet, bilgisayar ya da akıllı aygıtlarıyla oyun oynayarak geçirecek. 

Dijital güvenlik şirketi ESET çocukların dijital dünyada karşılaşabileceği riskleri listeledi ve bu risklerden korunmaya yönelik  yedi teklifte  bulundu. 

Zararlı yazılımlar  

Virüs, truva atı, solucan üzere ziyanlı yazılımlar, en yaygın online risklerdir. Çocuklar, çoklukla onlar için hazırlanmış uydurma oyun sitelerinde bu yazılımlarla karşılaşır. Ziyanlı yazılımla enfekte olmuş oyun sürümleri genellikle üçüncü parti indirme sitelerinde, forumlarda, bazen de Google Play’in fiyatsız oyun sürümü pazarında bulunabilir. Ebeveynler, lisanslı ve yeni bir güvenlik yazılımıyla çocuklarının tehlikeli web sitelerine ve uygulamalarına erişimini engelleyebilirler.

Çocuklar sırtından para kazanmak 

Küçük bilgi parçaçıkları toplanarak oluşabilecek kimlik hırsızlığı ile ailenin mali kayba uğratılması mümkündür. Hassas bilgilerin paylaşılmaması konusunda ebeveynler çocuklara ihtarda bulunmalıdır. Ayrıyeten online bankacılık ve alışveriş süreçleri de büyükler tarafından yürütülmelidir. 

Kimlik avı saldırıları  

Siber saldırganlar, bir şeyin satışı için cazip teklifler sunabilir. Aslında satılacak birşey yoktur fakat sizinle ilgili bilgi elde etmeye çalışırlar. Tekrar benzeri biçimde düzmece bildiriler atarak, toplumsal ağ kullanıcılarının kimlik ve şifre bilgilerini talep edebilirler ki bu yaklaşım siber dolandırıcılığın sık görülen örneklerinden biridir.

Siber zorbalık

Çocuklar pek çok sefer kendi akranları tarafından siber alanda tehdit edilir yahut aşağılanır, bu da onlarda duygusal travmaya sebep olur. Çocuklar bu üzere durumların üstesinden misilleme yaparak değil, ebeveyn ve yetkililerin takviyesini alarak gelebileceklerini bilmelidirler. 

İstenmeyen mesajlar

İstenmeyen maillerin (spam) e-posta kutunuza gelmesi yeni bir şey değildir; lakin bu yolla gelen şifre-fidye yazılımları epey revaçta. İstenmeyen e-postalar, bu türlü bir durumla nasıl baş edeceğini bilemeyen çocuğunuzun aygıtını da bulabilir.

 

Ebeveynler ne yapabilir, çocuklarını nasıl koruyabilir? 

1)     Dışında kalmayın, modülü olun! 

Çocuğunuzu dijital dünyada sahipsiz bırakmayın. Hangi toplumsal medya sitelerini kullandığını bilmelisiniz. Ebeveyn olarak bu sitelerde çocuğunuzun arkadaşı ve takipçisi olarak kendinizi ekleyin. Bu sayede bu çeşit sitelerde çocuklarınızın kiminle arkadaş olduğunu, neler paylaştığını yakından takip edebiliyor olacaksınız. 

2)     Çocuklarınızı internette saklılığın ehemmiyeti hakkında bilgilendirin!

Pek çok çocuk, Facebook üzere toplumsal medya mecralarını ebeveynlerinden daha yeterli bilir. Lakin neyi paylaşmaması gerektiğini bilmiyor olabilirler. Bu nedenle çocuklarınızı; telefon numarası, mesken adresi ya da parolalar üzere özel ve şahsî bilgileri paylaşmaması gerektiği konusunda uyarın. 

3)     İnternette paylaşılan bilgilerin kaybolmadığını hatırlayın, hatırlatın! 

Bir fotoğrafı sildiğinizde hatta tüm hesabınızı kapattığınızda tüm bilginizi otomatik olarak sildiğinizi zannetmeyin. Fotoğraflar yahut ferdî bilgiler çoktan öbür birinin bilgisayarına kaydedilmiş olabilir. Çocuklar ve aileleri, hangi fotoğraf ve bilgilerin internete koyulacağını iki sefer düşünmelidirler. 

4)     İnternet tarayıcınızın tarama geçmişini orta sıra inceleyin! 

Geçmiş silinmiş ise çocuğunuzla bir konuşma yapma vakti gelmiş demektir. 

5)     Akıllı telefonların da birer bilgisayar olduğunu unutmayın!

Çocuklarınıza aldığınız ya da kullanması için verdiğiniz cep telefonlarında yalnızca oyun oynanmadığını göz önüne alın. Bilgisayarlar ya da taşınabilir aygıtlar için aldığınız tedbirleri akıllı telefonlar için de almayı ihmal etmeyin.

6)     Güncel güvenlik yazılımı kullanın! 

Global ölçekte her gün milyonlarca ziyanlı yazılım sanal alemde dolaşarak evvel bilgilerinize oradan da finansal kaynaklarınıza ulaşmaya çalışıyor. Profesyonel dijital tedbir almadan bunlarla başa çıkmak artık mümkün değil. 

7)     Ebeveyn denetimi yazılımları kullanın! 

Aile müdafaa ya da ebeveyn denetimi yazılımları, yaşa nazaran belirlenebilen muhafaza filtreleri kullanabiliyor ve uygun olmayan web siteleri ile uygulamalara erişimi engelleyebiliyor. ESET Parental Control uygulaması, ebeveynlere bu hususta güçlü bir seçenek sunuyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim