yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Dardanel’den Üniversite, Sanayi İş Birliğine Yönelik Önemli Adım

Dardanel Şirketler Kümesi, Onsekiz Mart Üniversitesi ve Çanakkale Ezine Besin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile protokol imzaladı.

Dardanel’den Üniversite, Sanayi İş Birliğine Yönelik Önemli Adım


İmzalanan protokol çerçevesinde Dardanel, Ezine Besin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi içinde tahsis edilen alana Mükemmeliyet Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruyor. 

Mükemmeliyet Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde, AR-GE ve inovasyon çalışmaları başta olmak üzere, besin tahlilleri, kimyasal ve mikrobiyal tahliller ile makro ve mikro bileşenlere ait test, tahlil, deney, araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütülecek. 

Dardanel Şirketler Kümesi, üniversite ve sanayi iş birliğine yönelik imzalamış olduğu protokol çerçevesinde besin dalında AR-GE, inovasyon çalışmalarının yapılacağı, ileri teknolojiyle donatılmış 19 laboratuvardan oluşan Mükemmeliyet Merkezi’nin üretimini üstlendi. Mükemmeliyet Merkezi tamamlandıktan sonra Çanakkale bölgesinde faaliyet gösteren besin firmalarının kullanımına açılacak. 

Onsekiz Mart Üniversitesi’nde imzalanan protokolde, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu’nun yanı sıra Dardanel Kurucusu ve Yönetim Kurulu Lideri Niyazi Önen, Ezine Besin İhtisas OSB Müdürü Alper Altınok yer aldı.

“Üniversitemiz bünyesinde bir Mükemmeliyet Merkezimiz olacak”

İmzalanan protokolün üniversite-sanayi iş birliği açısından çok değerli bir yere sahip olduğunu vurgulayan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu; “Mükemmeliyet Merkezi kurmak Çanakkale Ezine Besin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi tarafından geliştirilen hoş bir fikirdi ve bu fikri daima birlikte geliştirerek bugüne taşıdık. Üniversitemiz bünyesinde bir Mükemmeliyet Merkezimiz olacak. Bu merkezde, Ezine Besin İhtisas OSB bünyesinde yer alan besin firmaları için çalışma alanı oluşturulacak. Bunlara ek olarak AR-GE çalışmalarını gerçekleştirecekleri bir yer ve en kıymetlisi milletlerarası seviyede çalışmalar yapacak akredite duyusal tahlil laboratuvarları oluşturulacak.  Bu yüzden mükemmeliyet merkezi bizler ve kentimiz için çok kıymetli bir pozisyonda. Bunların yanı sıra Ezine MYO’muzda 3+1 eğitim modellerine başlıyoruz. Bu kapsamda Mükemmeliyet Merkezimiz burada doğal bir eğitim merkezi haline dönüşecek. Başta Dardanel Şirketler Kümesi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

“Üniversite – Sanayi iş birliğine ehemmiyet veriyoruz”

Dardanel Kurucusu ve Yönetim Kurulu Lideri Niyazi Önen, “Çanakkale bölgesinde üretim yapan, istihdam sağlayan, hem bölgemize hem de ülkemize kıymet katan bir grubuz. Ezine Besin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndenki 120 dönümlük toprakta 250 milyon dolarlık yatırımla 3 başka fabrika kurmak üzere çalışmalara başladık. Kuracağımız fabrikalarda yeni jenerasyon üretim makinaları ve otomasyon teknolojileri  ile üretimimiz ve eser çeşitliliğimiz daha da artacak. Dardanel olarak en güçlü kaslarımız AR-GE ve inovasyon. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile kuracağımız Mükemmeliyet Merkezi bilhassa AR-GE çalışmaları açısından çok kıymetli olacak. Ayrıyeten eser geliştirme ve besin tahlilleri yapılacak. Bölgemizde besin alanında üretim yapan şirketler açısından son derece yararlı olacak bir merkez kuracağız. Küme olarak üniversite-sanayi iş birliklerini önemsiyor, çalışmalarımızın örnek olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ