yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

DE-CIX İnternet Değişim Noktaları: 2023’te global veri trafiği yüzde 23’lük artış göstererek 59 eksabayt değerine ulaştı

8 Kasım 2023: Saniyede 22,36 terabit ile dünya genelinde en yüksek bilgi akışının olduğu gün 

DE-CIX İnternet Değişim Noktaları: 2023’te global veri trafiği yüzde 23’lük artış göstererek 59 eksabayt değerine ulaştı

8 Kasım 2023: Saniyede 22,36 terabit ile dünya genelinde en yüksek bilgi akışının olduğu gün 

Tüm dünyadaki DE-CIX İnternet Değişim Noktaları’ndaki bilgi trafiği 2023’te bir kere daha kıymetli ölçüde artış gösterdi. Dünya çapında 3.100’ün üzerinde kontaklı ağ üzerinde, DE-CIX tarafından işletilen lokasyonlarda toplamda neredeyse 59 eksabayt bilgi alışverişi gerçekleşti. Bu, bir evvelki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 23’lük bir artışa karşılık geliyor: 2022’de bu kıymet 48 eksabayt düzeyindeydi. Global bilgi alış verişi, UEFA Şampiyonlar Ligi’nin dördüncü maç gününe paralel olarak 8 Kasım 2023 akşamı, saniyede 22,36 terabit (Tbit/s) üzere rekor bir düzeye ulaşarak yılın en yüksek trafiğine ulaştı. Yaşanan trafikteki bu tepe, DE-CIX Frankfurt’taki en son rekor düzey ile tıpkı vakte denk geldi: 1.100’e yakın mahallî, bölgesel ve global kontaklı ağ tarafından aktarılan trafik, DE-CIX Frankfurt’ta da 8 Kasım’da 16,62 Tbit/s’lik tepe düzeyine ulaştı. DE-CIX Frankfurt, 2023’te 40 eksabayt data değişimi ile Avrupa’nın en büyük İnternet Değişim Noktası olmayı sürdürüyor. 

 

İnternet tabanlı uygulamalar gelişimi teşvik ediyor

İnternet tabanlı uygulamaların giderek artan kullanımı, yıllardır DE-CIX’teki bilgi trafiğinin gelişmesine istikamet veriyor. 2020’de 32 eksabayt, 2021’de ise 38 eksabayt iken, 2023’teki toplam 59 eksabayt’a ulaşan bu kıymet, örnek vermek gerekirse, iki saat uzunluğundaki yaklaşık 9,8 milyar adet görüntü akışına denk geliyor. O denli ki bu data ölçüsü, gezegendeki her erkek, bayan ve çocuğun iki saatten fazla görüntü stream etmesi durumunda üretilen bit ve bayt sayısına muadil. Bu paha birebir vakitte, her biri 128 GB depolama alanına sahip 460 milyon adetten fazla akıllı telefonun toplam kapasitesine denk geliyor. 

 

DE-CIX İnternet Değişim Noktaları dünyayı birbirine bağlıyor

Yıl boyunca, görüntü konferanslar ve streaming hizmetlerinden oyuna kadar kullanım açısından değerli farklılıklar vardı: Gaming hizmetleri, 2023’ün başlarında ve ortasında bilhassa yüksek talep gördü. Tıpkı durum, tatil ayları dışında ilkbahar ve yaz sonlarında tertipli kullanım alanı bulan görüntü konferanslar için de geçerli. Bu mevsimsel aktiviteye paralel olarak görüntü streaming servislerinin de yaz ve kış aylarında tepe yaptığı görüldü. DE-CIX CEO’su Ivo Ivanov bahisle ilgili şunları söyledi: “İster e-posta, yapay zeka, data tabanlı eserler yahut kapsayıcı internet için, isterse de global spor karşılaşmalarının yayını için olsun, DE-CIX İnternet Değişim Noktalarındaki süratli ve inançlı temaslar, dijital günlük ömürlerimiz için son derece değerli. İnternet Değişim Noktaları, sırf dünya çapında bireyleri ve toplumları birbirine bağlamakla kalmıyor, birebir vakitte şirketleri ve tüm ekonomileri iş yapmak için bir ortaya getiriyor.” 

Dünya çapında DE-CIX’in tüm lokasyonlarındaki gelişmeler de bunu doğrular nitelikte. Örneğin, DE-CIX New York’ta ağır zamanlardaki bilgi çıkışı, 2023’ün başına kıyasla yaklaşık yüzde 22 artarak 1,61 Tbit/s’ye yükseldi. Bu trend DE-CIX Dallas (trafik tepesi 1,01 Tbit/s; Ocak 2023’e kıyasla yüzde 61’den fazla artış), DE-CIX Madrid (trafik tepesi 1.54 Tbit/s; Ocak 2023’e kıyasla yüzde 44’ten fazla artış) ve DE-CIX Mumbai’de de (trafik doruğu 1.48 Tbit/s; Ocak 2023’e kıyasla yüzde 32’den fazla artış) görülüyor. Olumlu istikametteki bu trend, şirketin faaliyet gösterdiği daha geniş bölgelere de yansıyor. Örneğin, 2023 yılında bilgi trafiği Güney Avrupa’da 3,1 eksabayt, Hindistan’da 5,7 eksabayt ve Kuzey Amerika’da 6,4 eksabayt civarında gerçekleşti. Bugün prestijiyle DE-CIX, dünya çapında 50’den fazla metro pazarda eşleştirme (peering), bulut teması ve öbür birbirine ilişki hizmetlerini sunuyor. 

Bilgi: 59 eksabayt bilgi ölçüsü neye denk geliyor?  

  • Veri akışı saniye başına terabit (Tbit/s) olarak belirtilir. 

  • Saniyede 1 terabit, 10³ Gbit/s, 106 Mbit/s, 109 kbit/s yahut 1012 bit/s yahut 1.000.000.000.000 bit/s’dir. 

  • 8 Terabit = 1 Terabayt (TB) ve 1.000.000 TB = 1 Eksabayt (EB)

  • 59 eksabayt (EB), her biri 128 GB depolama alanına sahip 460.625.000 adet akıllı telefonun depolama kapasitesine eşittir.  

 

DE-CIX hakkında

DE-CIX (Alman Ticari İnternet Değişimi), dünyanın önde gelen İnternet Değişim operatörüdür. Avrupa, Afrika, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Asya’daki 50’den fazla metro pazarda DE-CIX, dünya çapında 600’den fazla kentteki data merkezlerinden erişilebilir durumdadır ve 100’den fazla ülkede binlerce ağ operatörünü (taşıyıcılar), İnternet servis sağlayıcılarını (ISP’ler), içerik sağlayıcıları ve kurumsal ağları birbirine bağlar ve  eşleştirme, bulut ve birbirine irtibat hizmetleri sunar. Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan DE-CIX, yılda 40 eksabayta yakın data hacmi (2023 itibarıyla) ve 1100’e yakın ilişkili ağ ile dünyanın en büyük İnternet Değişimleri’nden biridir. 30’dan fazla farklı ülkeden 200’den fazla çalışan, Almanya’da ve tüm dünyada DE-CIX muvaffakiyet hikayesinin temelini oluşturuyor. Ticari İnternetin başlangıcından bu yana DE-CIX, İnternet Mühendisliği Vazife Gücü (IETF) üzere bir dizi önde gelen global kuruluşta, bugünün ve geleceğin İnterneti için ortak tanımlayıcı yol gösterici prensipler üzerinde belirleyici bir tesire sahip oldu. Dünyanın dört bir yanındaki lokasyonlarda konumlanmış olan DE-CIX, kritik BT altyapısının operatörü olarak, bireyler, kuruluşlar ve tertipler ortasında kesintisiz, süratli ve inançlı bilgi alışverişi için büyük bir sorumluluk taşıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ