yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ders Saatleri Değişmeyecek

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, kamuoyunda çok tartışılan müfredat değişikliği hakkında konuştu. Bakan Tekin, ders saatlerinin değişmeyeceğini söyledi. 

Ders Saatleri Değişmeyecek

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, kamuoyunda çok tartışılan müfredat değişikliği hakkında konuştu. Bakan Tekin, ders saatlerinin değişmeyeceğini söyledi.

Her ayın birinci cumartesi günü farklı vilayetlerde düzenlenen Öğretmenler Odası Buluşmaları kapsamında bu sefer Diyarbakır’daki öğretmenlerle tarihi İçkale Açık Hava Müzesi’nde bir ortaya geldi. Bugüne kadar ikişer kere İstanbul ve Ankara’da olmak üzere Eskişehir, Konya, Kastamonu, Sivas, İzmir ve 10’uncusu Diyarbakır’da  gerçekleştirilen buluşmalarda Bakan Yusuf Tekin binlerce öğretmenle sohbet etti, istişarede bulundu. Kadim mirasımızı yansıtan kentlerden biri olan Diyarbakır’da bulunmaktan keyifli olduğunu söz eden Bakan Tekin, eğitimde rotalarını öğretmenlerle birlikte belirlediklerini söyledi. Yeni taslağa nazaran müfredatın sadeleştirildiği gerekçesiyle ders müddetlerinin kısalıp kısalmayacağı konusunda bir soru üzerine Bakan Tekin, “Müfredat değişikliğinin ders mühletlerine tesiri kelam konusu değil. Bu manada ders saatlerinde rastgele bir artış yahut azalma olmayacak. Ders sürelerimiz mevcut hâliyle devam edecek” diye konuştu. Kamuoyunun görüş ve önerilene sunulan yeni öğretim programı hakkında görüşlerini ileten öğretmenler; mevcut konuları  yetiştiremediklerini, münasebetiyle yeni müfredatın hafifletilmesi ve sadeleştirilmesinin isabetli bir adım olduğunu ifade ettiler.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Neleri Kapsıyor ?

Öğretmen atamalarıyla ilgili gelen bir soru üzerine Bakan Tekin, “Muhtemelen pazartesi günü hem atanacak öğretmen sayısı hem de branş bazında kontenjan dağılımları açıklanmış olur.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili sorular üzerine Türkiye’de öğretmenlerin nitelikleri ve seçiminden, hizmet içi eğitimine kadar birçok mevzuyu kapsayan yeni bir düzenleme yaptıklarını belirtti.  Tekin, kelamlarına şöyle devam etti: Kanun; öğretmenlerin ve yöneticilerin hak, ödev ve sorumlulukları, öğretmenlik mesleğinde meslek, eğitim çalışanlarının şiddetten korunması, öğretmenlerin hizmet içi eğitimi üzere mevzuları kapsayacak.” Kendilerine verdiği bedel için Bakan Tekin’e şükranlarını sunan öğretmenlere Bakan Tekin, “Öğretmenlerime her daim sahip çıkacağımın ve onların hukukunu müdafaaya devem edeceğimin bilinmesini istiyorum. Kâfi ki birlik ve beraberlik içinde azimle çalışalım” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ