yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

DEÜ’den Bir Sağlık Yatırımı Daha: Preklinik Laboratuvarı Hizmeti Alındı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), farklı alanlardaki yatırımlarına bir yenisi ekledi. Geçen hafta 6 Şubat depremleri dolayısıyla deprem bölgesinde bulunan ve yeni hizmetlerini bölgeye kazandıran DEÜ, İzmir’deki Seferihisar Yerleşkesinde aynı hafta içinde üç yeni spor yatırımına imza atmıştı.

DEÜ’den Bir Sağlık Yatırımı Daha: Preklinik Laboratuvarı Hizmeti Alındı


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), farklı alanlardaki yatırımlarına bir yenisi ekledi. Geçen hafta 6 Şubat sarsıntıları hasebiyle sarsıntı bölgesinde bulunan ve yeni hizmetlerini bölgeye kazandıran DEÜ, İzmir’deki Seferihisar Yerleşkesinde tıpkı hafta içinde üç yeni spor yatırımına imza atmıştı. Yeni haftaya da sıhhat alanında yeni yatırımıyla başlayan DEÜ, Diş Hekimliği Fakültesi bünyesine kazandırdığı Prekilinik Laboratuvarı’nı hizmete aldı. Açılış merasiminde “Üniversitemizin bilimsel ve akademik ilerleyişine katkı sağlayacak değerli bir kazanımı daha hayata geçirmekten memnunluk duyuyoruz” diyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Kısa müddette Türkiye’nin en kıymetli Diş Hekimliği Fakültelerinden birisi haline gelen Fakültemize kazandırdığımız son hizmetimiz olan Preklinik Laboratuvarımız, öğrencilerimizin eğitimlerinde kıymetli bir tamamlayıcı merkez olarak, milletlerarası standartlarda gelişmiş teknolojiye dayalı bir eğitim anlayışı ile öğrencilerini geleceğe hazırlayacak” dedi.

Türkiye’nin saygın devlet araştırma üniversitelerinden birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), farklı alanlardaki yatırımlarına bir yenisi ekledi. Geçen hafta 6 Şubat sarsıntıları hasebiyle sarsıntı bölgesinde bulunan ve yeni hizmetlerini bölgeye kazandıran DEÜ, İzmir’deki Seferihisar Yerleşkesinde birebir hafta içinde üç yeni spor yatırımına imza atmıştı. Yeni haftaya da sıhhat alanında yeni yatırımıyla başlayan DEÜ, Balçova’daki 15 Temmuz Sıhhat ve Sanat Yerleşkesinde bulunan Diş Hekimliği Fakültesi bünyesine kazandırdığı Prekilinik Laboratuvarı’nı hizmete aldı. Açılış programına; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Balçova Kaymakamı Mahmut Halal, Balçova İlçe Sıhhat Müdürü Dr. Özgür Sönmez, Narlıdere İlçe Sıhhat Müdürü Dr. Abdulvahap Köse, DEÜ Üst İdaresi, akademik ve idari takımı ile öğrenciler katıldılar.

“AKADEMİK İLERLEYİŞİMİZE DEĞERLİ KATKI”

Açılış programında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Üniversitemizin bilimsel ve akademik ilerleyişine katkı sağlayacak kıymetli bir kazanımı daha hayata geçirmekten memnunluk duyuyoruz” dedi. DEÜ’nün yükseköğretimde kıymetli bir marka olduğuna ve sıhhat alanındaki öncü yatırımlarına devam ettiğinin altını çizen Rektör Hotar, “Uluslararası seviyede saygın akademik çalışmalar yürüten Üniversitemiz, toplumsal sorumluluk şuuruyla hizmetlerini ve eğitim kalitesini daima uygunlaştırmayı hedeflemektedir. Bilindiği üzere, diş hekimliği, yalnızca ferdî sıhhatin değil; toplum sıhhatinin da temel taşlarından biridir. Bu vizyonla yaklaşık dört buçuk yıl evvel Diş Hekimliği Fakültemizi açarak sıhhat hizmetlerimizi genişletme ve donanımlı diş tabipleri yetiştirme yolunda değerli bir adım attık. Şu anda 8 Ana Bilim Kolu ile faaliyet gösteren Fakültemiz, milletlerarası standartlara uygun, gelişmiş teknolojiye dayalı bir eğitim anlayışı ile öğrencilerini geleceğe hazırlamaktadır. Kısa müddette Türkiye’nin en kıymetli Diş Hekimliği Fakültelerinden birisi haline gelen Fakültemize kazandırdığımız son hizmetimiz olan Preklinik Laboratuvarımız da öğrencilerimizin eğitimlerinde kıymetli bir tamamlayıcı merkez olacaktır” sözünde bulundu.

AYNI ANDA 120 ÖĞRENCİYE HİZMET VERECEK

Hizmete alınan Preklinik Laboratuvarı’nın DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin eğitim sürecinin kritik bir bileşeni olduğunu vurgulayan Rektör Hotar, “Diş Hekimliği Fakültemiz, beş yıllık kapsamlı bir eğitim programı ile öğrencilerimize mesleksel bilgi, marifet ve yeterlilikleri kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu eğitim programının birinci üç yılı, öğrencilerimizin temel tıp ve diş hekimliği bilimlerini klinik öncesi uygulamalar ve özel çalışma simülatörleri ile desteklenen preklinik eğitim ile öğrenmelerini hedefliyor. Bu noktada Preklinik Laboratuvarımız, Fakültemizdeki bu eğitim sürecinin kritik bir bileşenini oluşturmakta. Laboratuvarımız, birebir anda 120 öğrencimize hizmet verebilecek kapasiteye sahip ve öğrencilerimizin hasta üzerinde uygulanacak tedavileri gerçeğe yakın bir formda deneyimleyebilmeleri için büyük bir imkân sunmakta. Laboratuvarımız, diş hekimliği eğitiminde değerli bir yere sahip olan preklinik uygulamalar için gerekli olan tüm ekipman ve imkanları barındırmaktadır. Laboratuvarımızın Türkiye’de ve dünyada örnek bir merkez olarak anılmasını ümit ediyor, diliyor ve inanıyorum” bilgisini paylaştı.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN FAKÜLTELERDEN

DEÜ Diş Hekimliği Fakültesinin Dokuz Eylül Üniversitesi’nin en genç fakültesi olmasına karşın kısa müddette süratle gelişme kaydederek, Türkiye’de en çok tercih edilen birinci 10 Diş Hekimliği Fakültesi haline geldiğini aktaran Rektör Hotar, “60 öğrencimizle başladığımız seyahatimizde bugün Fakültemiz bünyesinde 250 öğrenciye ulaştık. Her yıl gelişimini katlayarak sürdüren, ulusal ve milletlerarası kıymetli bilimsel projelerde yer alan Diş Hekimliği Fakültemiz, bugün tercih sıralamasında ülkemizde birinci 10 içinde bulunuyor. Elbette bu muvaffakiyet bir takım işiydi. Bizler fiziki imkanları süratlice hazırlarken, hocalarımız da gereken dayanağı Üniversitemiz için sağladılar. Bu noktada katkıları için tüm hocalarımıza, çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıyeten yine kavuştuğumuz tüm öğrencilerimize sıhhat ve muvaffakiyetle dolu bir bahar yarıyılı diliyorum” formunda konuştu.

GÜZEL SANATLAR ÖĞRENCİLERİNDEN DUVAR RESİMLERİ

Konuşmasında DEÜ’nün Diş Hekimliği Fakültesi Ortak Derslikler Binası duvarlarının Üniversitenin Hoş Sanatlar Fakültesi tarafından tıp alanındaki bilim insanlarını yansıtan fotoğraflarla süslendiğini de belirten Rektör Hotar, “Bugünkü açılış törenimizin bir öbür değerli noktası da Diş Hekimliği Fakültesi Ortak Derslikler Binası duvarlarını süsleyen, sanatın ve bilimin iç içe geçtiği özel fotoğraflar. Bu fotoğraflar, Üniversitemiz Hoş Sanatlar Fakültesi’nin kıymetli hocaları ve yetenekli öğrencileri tarafından büyük bir özveri ve sanatsal titizlikle hazırlandı. Fotoğraflar, medeniyetimizde ve coğrafyamızda tıp alanında öncü olmuş büyük bilim insanlarını mevzu almaktadır. Bu sanat yapıtlarında, icat ettiği aletlerle cerrahinin öncüsü olarak anılan ez-Zehrâvî; çağdaş tıbbın babası olarak kabul edilen ve ‘Tıbbın Kanunu’ isimli yapıtıyla tıp bilimine taraf veren İbn Sina; deneysel tıbbın birinci savunucusu, çiçek ve kızamık hastalıklarını farklı başka tanımlayan ve pediatri ile oftalmoloji alanlarında öncü çalışmalarıyla tanınan er-Râzî üzere bedelli bilim insanlarının hayatlarından kesitler, icat ettikleri aletler ve katkıda bulundukları bilimsel gelişmeler yer almaktadır. Bu vesileyle, laboratuvarımızın ve dersliklerimizin duvarlarını süsleyen sanat yapıtlarının oluşturulmasında emeği geçen başta hocalarımız ve öğrencilerimiz olmak üzere, projede yer alan tüm idari işçimize, dayanak veren kurum ve kuruluşlarımıza da teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu. 

REKTÖR HOTAR’A TEŞEKKÜR

Açılış programında konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Aliye Akcalı, DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin DEÜ’nün en genç fakültesi olduğunu vurgulayarak, “Buna rağmen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın vizyonu, önderliği ve desteğiyle kısa sürede hızla gelişen Fakültemiz, Türkiye’nin en iyileri arasında olmayı başarmıştır. Öğrencilerine yenilikçi bir kariyer imkânı sunan Fakültemize katkıları ve desteği için Sayın Rektörümüze bir kez daha teşekkür ediyoruz” ifadesinde bulundu.

DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Elif Figen Koçak ise konuşmasında, DEÜ’nün sağlıktaki son yatırımı olan Preklinik Laboratuvarının, Fakültedeki preklinik eğitime sağlayacağı katkılara değinerek, emeği geçen Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar başta olmak üzere DEÜ Üst Yönetimi ve öğretim üyelerine teşekkür etti.

DEÜ’nün yeni laboratuvar hizmet biriminin açılışı, kurdele kesilerek yapıldı. Açılışın ardından DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi bünyesindeki Prekilinik Laboratuvarı, programa katılanlar tarafından gezildi. Burada uygulama dersleri için laboratuvarda bulunan öğrencilerle bir süre sohbet eden Rektör Hotar, “Sizlerin çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası ölçekte sağlık bilimlerine yön vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ