yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

DHL eCommerce, e-ticaretteki son trendlere ilişkin raporunu yayımladı

Geçtiğimiz yıl ekim ayında MNG Kargo’yu satın alan DHL eCommerce, global Online Shopper Trends Report 2024’ün birinci sonuçlarını yayımladı.

DHL eCommerce, e-ticaretteki son trendlere ilişkin raporunu yayımladı


Rapor, dünya çapında online alışveriş tüketici davranışlarına dair kıymetli datalar sunuyor. 24 ülkeden 12 bin tüketiciyle yapılan bir ankete de yer verilen raporda elde edilen datalara dayanarak günümüz e-ticaret kesimini şekillendiren trendlere odaklanılıyor. Rapora nazaran; toplumsal ticaret, giderek artan popülaritesiyle dikkat çekerken, bilhassa Asya bölgesi bu hususta öne çıkıyor. 

Online Shopper Trends Report 2024 sonuçlarına nazaran, online alışveriş yapanların yüzde 57’sinin satın alma süreçlerini yapmak için akıllı telefonlarını kullandığı belirtiliyor. Shein ve Temu üzere uygulama tabanlı platformların, geniş eser yelpazeleri ve uygun fiyatlarıyla global çapta büyük popülerlik kazandığına dikkat çekilen raporda ayrıyeten, yurt dışından alışveriş yapanların yüzde 65’inin satın alma süreci öncesinde teslimat sağlayıcıyı bilmek istediği vurgulanıyor. 

Rapora ait açıklamalarda bulunan DHL eCommerce CEO’su Pablo Ciano, “Online Shopper Trends Report 2024; Amerika, Orta Doğu ve Afrika’dan Asya Pasifik ve Çin’e kadar tüm büyük pazarları kapsıyor. Bu nedenle, dünya genelinde çevrimiçi alıcıların davranışları hakkında kritik ve kıymetli içgörüler elde ediyoruz. E-ticaret pazarında ortaya çıkan trendleri, toplumsal medya alışverişinin artan popülaritesini yahut teslimat seçeneklerinin satın alma kararları üzerindeki tesirini anlayarak, hizmetlerimizi müşterilerimizin değişen gereksinimlerine uygun hale getirebiliriz. DHL eCommerce olarak dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizin değişen gereksinimlerini karşılayabilmek, hizmetlerimizi uyarlamak ve harikulâde tahliller sunmak ismine güzel bir altyapıya sahibiz.” dedi.

E-ticarette toplumsal medyanın ve akıllı telefonların gücü

Online Shopper Trends Report 2024’e nazaran, toplumsal ticaret e-ticaretin gelecekteki büyük trendlerinden biri haline gelecek. Toplumsal medya platformları üzerinden yapılan satışların 2024 yılında kestirimi 700 milyar dolar olması, 2030 yılında ise yaklaşık 12 katlık bir artışla 8,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Asya bölgesi, toplumsal ticaret trendinin öncüsü pozisyonunda yer alırken; Çin’de toplumsal medyada gerçekleştirilen alışverişlerin oranı yüzde 53’ü ve Tayland’da ise yüzde 59’u buluyor. Bununla birlikte, çevrimiçi alışveriş yaparken tercih edilen aygıtlarda da bir değişim gözleniyor. Online alışveriş yapan tüketicilerin yüzde 57’si alışverişlerini akıllı telefonlarından gerçekleştirirken, bu trend eserlerin sunumu ve online mağazaların yapısını etkileyecek sonuçlar doğuruyor.

DHL eCommerce tarafından yayımlanan rapora nazaran uygulama tabanlı pazar yerlerinin popülaritesi, Shein ve Temu’nun yarattığı tesirle artış gösterdi. Shein, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas ve Brezilya’daki tüketiciler ortasında son derece popülerken, Temu ABD ve Hollanda’daki kullanıcılar ortasında değerli bir iz bıraktı. Avrupa pazarına bakıldığı vakit Hollanda haricinde, Asya merkezli pazar yerleri şimdi öncü bir pozisyona ulaşamazken, Zalando bu bölgede tercih edilen platformlar ortasında dikkat çekti.

Teslimat hizmetleri e-ticaretin muvaffakiyetinde kritik bir faktör olarak öne çıkıyor

Günümüzde online alışveriş yapan tüketiciler bilhassa uygun, esnek ve kullanışlı teslimat seçenekleri ararken maliyetler konusunda da yüksek bilince sahipler. Alışverişini yarıda bırakanların yüzde 41’i sebep olarak değerli teslimat fiyatlarını gösterirken, global alışveriş yapanların yüzde 65’i ise satın alma sürecinden evvel teslimat sağlayıcıyı bilmek istiyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ