yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Yeşil Kampüsleriyle Dünyanın En Çevreci Üniversitesi Arasında

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), üniversitelerin çevresel taahhütleri, teşebbüsleri ve sürdürülebilirlik kriterleri göz önüne alınarak değerlendirildiği Yeşil Üniversite Endeksi Platformu (UI GreenMetric) 2024 Dünya Sıralamasındaki başarısı ile göz doldurdu.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Yeşil Kampüsleriyle Dünyanın En Çevreci Üniversitesi Arasında


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), üniversitelerin çevresel taahhütleri, teşebbüsleri ve sürdürülebilirlik kriterleri göz önüne alınarak değerlendirildiği Yeşil Üniversite Endeksi Platformu (UI GreenMetric) 2024 Dünya Sıralamasındaki başarısı ile göz doldurdu.

DEÜ, 2023 yılı bilgilerini de kapsayan değerlendirmede bir evvelki yılki yerini koruyarak, sıralamaya dahil olan 1183 dünya üniversitesi ortasında 159’uncu; Türkiye’deki devlet üniversiteleri ortasında ise 8’inci sırada yer aldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), dünyanın saygın üniversitelerinin yerleşkelerinin çevresel taahhütleri, yeşil alan ölçüsü ve sürdürülebilirlik kriterleri göz önüne alınarak değerlendirildiği Yeşil Üniversite Endeksi Platformu (UI GreenMetric) Dünya Sıralamasında gösterdiği muvaffakiyetini 2024 yılında da sürdürdü. 2018 yılından itibaren UI GreenMetric sıralamalarına giren DEÜ, 2023 yılı datalarını de kapsayan değerlendirmede bir evvelki yılki yerini koruyarak, sıralamaya dahil olan 84 ülkeden 1183 dünya üniversitesi ortasında 159’uncu; Türkiye’deki devlet üniversiteleri ortasında ise 8’inci sırada yer aldı. Sürdürülebilir, güç verimli, tabiatla uyumlu ve etraf dostu yerleşkeleriyle dünya yeşil üniversiteler sıralamalarında her yıl üst sıralarda yer alan DEÜ, böylece milletlerarası seviyedeki muvaffakiyetlerini bir defa daha gözler önüne serdi.

“YEŞİL DÖNÜŞÜMÜMÜZ SÜRECEK”

Gelişmeyi kıymetlendiren DEÜ Rektör Vekili ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyesi Prof. Dr. Mahmut Ak, DEÜ’nün daha yeşil ve daha yaşanabilir bir dünya hayali ile ‘Yeşil Kampüs’ ve ‘Sürdürülebilirlik’ alanlarında öncü olmaya itina gösterdiğini tabir etti. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde etrafa yönelik pek çok önlisans ve lisans programının bulunduğunu belirten Prof. Dr. Ak, Yeşil Üniversite Endeksi’nde dünyada birinci 200; Türkiye’de ise birinci 10 içinde yer almanın ehemmiyetine vurgu yaptı. DEÜ’nün, yeşilin ve geri dönüşümün adresi bir yükseköğretim kurumu olduğunun altını çizen Ak, “Doğa dostu çalışmalar ve çevresel sürdürülebilirlik amaçlarımız kapsamında bilimsel ve toplumsal projelerimizi kararlılıkla uygulamayı sürdürüyoruz. Üniversitemiz, bu kapsamdaki çalışmalarıyla dünya genelinde de dikkat çekmeye devam ediyor. Son olarak Yeşil Üniversite Endeksi Platformu’nun araştırmasına da yansıyan bilgiler bunu ortaya koyuyor. Araştırma Üniversitemizin yerleşke içindeki uygulamaları, etraf dostu teknolojilerin kullanımı, atık idaresi ve güç verimliliği çalışmaları sıralamalardaki muvaffakiyetlerde değerli rol oynuyor. Hedefimiz daha yeşil ve daha yaşanabilir bir dünyayı yarınlara bırakabilmek. Yeşil dönüşümümüz bu tarafta istikrarlı bir biçimde sürecek. Bu dönüşümümüze katkı sağlayan tüm mensuplarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

GREENMETRIC DÜNYA SIRALAMASI

Yeşil Üniversite Endeksi Platformu (UI GreenMetric) Dünya Üniversite Sıralaması, Endonezya Üniversitesi’nin 2010 yılında başlattığı bir teşebbüsü olarak biliniyor. Dünyanın seçkin üniversitelerinin yerleşkelerinin yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği listede bu yıl da 1183 üniversite yer aldı. Üniversite yerleşkelerinin altyapı, güç, iklim değişikliği, geri dönüşüm, atık idaresi, su kaynaklarının kullanımı, ulaşım ve eğitim üzere alanlarda değerlendirildiği listede, her alan için farklı puanlama yapılıyor. Yeşil Üniversite Endeksi Platformu Dünya Üniversite Sıralaması ile uluslararasılaşmayı teşvik etmek, sürdürülebilirlik ve etraf şuuru oluşturulması konusunda global farkındalık yaratılması hedefleniyor.

TÜRKİYE’DEN 45 ÜNİVERSİTE BİRİNCİ 500’DE

Bu yılki teması “İleriye Giden Yol” olan Yeşil Üniversite Endeksi Platformu’nun 2023 datalarına nazaran, dünyanın en yeşil üniversiteleri sıralamasında Türkiye’den 45 üniversite birinci 500’de yer aldı. Toplam 69 devlet, 27 vakıf olmak üzere 96 Türk üniversitesi listede kendine yer buldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim