yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

DSÖ Batı Şeria’da artan sağlık krizinden endişeli

DSÖ, sıhhat altyapısına yönelik akınların ve artan hareket kısıtlamalarının sıhhat hizmetlerine erişimi engellediği Batı Şeria da dahil olmak üzere işgal

DSÖ Batı Şeria’da artan sağlık krizinden endişeli

DSÖ, sıhhat altyapısına yönelik atakların ve artan hareket kısıtlamalarının sıhhat hizmetlerine erişimi engellediği Batı Şeria da dahil olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında artan sıhhat krizinden tasa duymaya devam ediyor.

Gazze’deki savaşta Çocukların yaralanması, aslında güç durumda olan sıhhat tesislerinde artan travma ve acil bakım yükünü daha da artırıyor.

Saldırılardan 54 sıhhat tesisi, 20 gezici klinik ve 319 ambulans etkilendi. Hücumların yüzde 59’u Tulkarem, Cenin ve Nablus kentlerinde gerçekleşti. Bunlar ortasında sıhhat altyapısına ve ambulanslara yönelik akınlar, sıhhat çalışanları ve hastaların gözaltına alınması, sıhhat tesislerine erişimlerinin engellenmesi, sıhhat çalışanlarına güç kullanılması ve ambulans ve çalışanın askeri sistemlerle aranması yer alıyor.

Denetim noktalarının kapatılması, keyfi engellemeler ve sıhhat çalışanlarının gözaltına alınması, artan güvensizlik, ayrıyeten tüm kasaba ve toplulukların kuşatılması ve kapatılması, Batı Şeria’da hareketin giderek kısıtlanmasına ve sıhhat tesislerine erişimin engellenmesine neden oldu. Bilhassa Batı Şeria’nın kuzeyindeki geniş altyapı ve konut hasarı, ambulansların ve birinci yardım takımlarının erişimini engelleyerek durumu daha da kötüleştirdi.

Ekim 2023 ile Mayıs 2024 ortasında, Batı Şeria dışında, Doğu Kudüs’te yahut İsrail sıhhat tesislerinde tıbbi yardım almak isteyen hastalara yapılan 28.292 müracaatın %44’ü reddedildi yahut erişim temel olarak kanser, diyaliz ve başka sıhhat tesislerine sağlanarak beklemede kaldı. hayat kurtaran hadiseler Birebir periyotta 26.562 adet refakatçi müsaade müracaatının %48’i reddedildi yahut beklemede kaldı.

Ekim 2022-Mayıs 2023 ile Ekim 2023-Mayıs 2024 karşılaştırıldığında Batı Şeria hasta müsaade müracaatlarında %56, onaylarda %22, refakatçi müsaade müracaatlarında %63, onaylarda %24 azalma görülüyor. Ekim 2023’ten evvel, her gün 300’den fazla hastanın Batı Şeria’dan doğu Kudüs’e ve İsrail sıhhat tesislerine geçmesi için müsaade gerekiyordu.

Filistin Yönetimi’nin (PA) karşı karşıya olduğu uzun müddettir devam eden mali kriz, sıhhat sistemini daha da etkiliyor ve İsrail’in 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Filistin topraklarına yönelik vergi gelirlerini stopajda tutması ve ekonomik durumun genel olarak kötüleşmesiyle daha da berbatlaştı. İşgal altındaki Filistin toprakları. Mali durumun sıhhat hizmeti sunumu üzerindeki tesiri epeyce değerli; sıhhat çalışanları neredeyse bir yıldır maaşlarının sadece yarısını alıyor ve temel ilaçların %45’i stokta yok. Batı Şeria’nın birçok bölgesinde birinci basamak klinikleri ve ayakta tedavi uzmanlık klinikleri artık haftada iki gün çalışıyor ve hastaneler yaklaşık %70 kapasiteyle çalışıyor.

DSÖ, sıhhatte mali krize katkıda bulunan kimi siyaset ve prosedürlerin ele alınmasına yönelik teknik yardımın yanı sıra temel ilaçların tedariki konusunda Sıhhat Bakanlığını desteklemektedir. Buna ek olarak, DSÖ, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria’daki değerli hastanelere materyalleri evvelce konumlandırdı ve etkilenen topluluklardaki birinci yardım takımlarına acil durum hazırlığını artırmak için toplumsal travma idaresi eğitimi verdi, lakin acil sıhhat çalışanları için güvensizliği ve erişilebilirliği daha da kötüleştirdi. Saha gönüllülerinin yaralılara ulaşması, devam eden katı sokağa çıkma yasaklarıyla birleştiğinde sıhhat sistemi için kıymetli riskler oluşturuyor ve müdahale gruplarının acil bakıma muhtaçlığı olanlara ulaşmasını çok zorlaştırıyor.

DSÖ, Batı Şeria’daki sivillerin ve sıhhat hizmetlerinin acil ve etkin bir halde korunması davetinde bulunuyor. Milletlerarası insancıl hukuka hürmet gösterilmelidir, bu da sıhhat hizmetlerinin kutsallığına her vakit uyulması gerektiği manasına gelir.

İnfografikler:

Batı Şeria’daki sıhhat ataklarının tesiri (7 Ekim 2023 – 28 Mayıs 2024)

Batı Şeria’nın sıhhat erişimi (Ekim 2023 – Mayıs 2024)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ