yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

DSÖ Bölge Direktörü Dr Hanan Balkhy Pakistan’a ilk ziyaretini tamamladı

DSÖ’nün Doğu Akdeniz Bölge Yöneticisi Dr. Hanan Balkhy, Pakistan’a yaptığı açılış ziyaretini tamamladı. Beş günlük kapsamlı misyon İslamabad, Peşaver ve

DSÖ Bölge Direktörü Dr Hanan Balkhy Pakistan’a ilk ziyaretini tamamladı

DSÖ’nün Doğu Akdeniz Bölge Yöneticisi Dr. Hanan Balkhy, Pakistan’a yaptığı açılış ziyaretini tamamladı. Beş günlük kapsamlı misyon İslamabad, Peşaver ve Lahor’u kapsıyordu ve hükümet yetkilileriyle üst seviye toplantılar gerçekleşti. DSÖ takviyeli sıhhat tesisleri ve ulusal seviyedeki çocuk felci aşısı kampanyaları hakkında bilgi alındı.

Çocuk Felcinin Görüldüğü Son İki Ülkeden Biri Pakistan

Çocuk felci heyeti, dünya çapında yırtıcı çocuk felci virüsünün endemik yayılımının görüldüğü son iki ülkeden biri olan Pakistan’da çocuk felcini sona erdirmek için program tarafından uygulanan ilerlemeler, zorluklar ve stratejiler hakkında bilgi aldı. Heyet, aşılama kampanyaları sırasında tüm çocuklara ulaşmanın, Afganistan’ın çocuk felci programıyla uyumun artırılmasının ve rutin aşılama kapsamının güzelleştirilmesine yönelik gayretlerin ağırlaştırılmasının kritik gereksinimini vurguladı.

Dr Balkhy, “Pakistan, güçlü bir hastalık nezaret sistemiyle desteklenen epidemiyolojik ilerlemede kıymetli ilerlemeler kaydetmiş olsa da, daha güçlü genel halk sıhhati kapasitelerinin oluşturulmasına katkıda bulunurken, çocuk felcinin ortadan kaldırılmasını temel aşılama programlarıyla daha da güçlendirmek ve entegre etmek çok önemlidir” dedi.

Başbakan’ın Ulusal Sıhhat Koordinatörü ile yaptığı toplantıda Dr. Balkhy, Sindh ve Belucistan’daki sellerin daha da kötüleştirdiği tekrarlayan hastalık salgınlarına değinerek Pakistan’ın karmaşık sıhhat ortamını vurguladı. Ayrıyeten, ilaçlara adil erişim ve tesirli tedarik zinciri idaresini sağlamayı, sıhhat iş gücüne yatırımı artırmayı ve unsur kullanımıyla çabayı amaçlayan Bölge için yeni amiral gemisi teşebbüslerini de tartıştı.

Dr Balkhy, Pakistan’ın tıbbi tedarik zincirindeki potansiyelini kabul ederken, DSÖ’nün birinci basamak sıhhat sistemlerini güçlendirme ve HIV enfeksiyonları üzere bulaşıcı hastalıkların yanı sıra diyabet üzere bulaşıcı olmayan hastalıkları azaltma konusundaki kararlılığını vurguladı.

Khyber Pakhtunkhwa’da Dr. Balkhy, DSÖ’nün, çoklu sıhhat ve iklim felaketlerine yatkın ve yabanî çocuk felci virüsünün endemik yayılımına yatkın bir vilayet bağlamında temel sıhhat bakım sistemlerini güçlendirmeye ve kozmik sıhhat sigortasını geliştirmeye yönelik teşebbüslerini öğrendi. Peşaver’de Entegre Hastalık Nezaret ve Müdahale sistemleri üzerine bir eğitim verdi ve Haripur’daki Bölge Merkez Hastanesinde Yenidoğan Ağır Bakım Merkezi, Beslenme Merkezi ve bekleme alanının açılışını yaptı.

Dr Balkhy, “Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki yenidoğan ölümlerinin %50’den fazlası Pakistan’dan bildiriliyor” dedi. “Bu merkezdeki tesisler, bölgedeki çocuklar için yenidoğan bakımına erişilebilirlikteki boşlukların giderilmesinde kıymetli bir rol oynayacak.”

Dr Balkhy, DSÖ tarafından desteklenen sıhhat tesislerini ziyaret etmenin yanı sıra Peşaver’deki Sivil Dispanserde bayan aşı görevlileriyle de görüştü. Çocuk felci ve başka antijenleri dağıtmak için her kampanya sırasında kapı kapı dolaşan bayan sıhhat çalışanlarının ve toplum temelli aşı uzmanlarının çalışmalarını öğrendi.

Dr Balkhy, “Peşaver’de rutin aşılama gayretlerini destekleyen ön saflarda yer alan bayanlarla etkileşimde bulunmaktan memnunluk duydum” dedi. “İnanılmaz zorluklar karşısında gösterdikleri motivasyon ilham vericiydi. Rolleri yalnızca aşı uygulamaktan daha fazlasıdır; anneleri ve bakıcıları eğitiyorlar ve karşılığında onları kritik sıhhat bilgileriyle güçlendiriyorlar.”

Lahor’da Dr Balkhy, taşınabilir sıhhat klinikleri ve mikro planlama ve doğum kayıtları için dijitalleştirilmiş data idaresi sistemleri aracılığıyla Pencap’ın uzak köyleri de dahil olmak üzere eyalet genelinde rutin aşılama oranlarını artırmaya yönelik yenilikçi sıhhat teşebbüslerini öğrendi.

Dr Balkhy, DSÖ Temsilcisi Dr Luo Dapeng ve UNICEF’in Güney Asya Bölge Yöneticisi Bay Sanjay Wijesekera ile birlikte İslamabad’da BM Mukim Koordinatörü Bay Mohammad Yahya ile bir ortaya geldi. Ülkenin son derece şiddetli ekonomik ve mali durumunu, insani meseleleri ve Afganistan ve Pakistan’da erişilebilir sıhhat hizmetlerinin güzelleştirilmesi ve çocuk felcinin ortadan kaldırılması için ortak dayanak alanlarını tartıştılar. “Tek BM” olarak daha güçlü iştirakler, 220 milyondan fazla nüfusu olan bir ülkede çok istikametli zorlukların üstesinden gelmenin anahtarıdır.

Dr Balkhy ayrıyeten İslamabad’daki Ulusal Sıhhat Enstitüleri’ndeki (NIH) Çocuk Felci Bölgesel Referans Laboratuvarını da ziyaret etti ve burada çocuk felci virüsü ve rotavirüs için DSÖ tarafından akredite edilen laboratuvarların ve kızamık ve kızamıkçık için alt bölgesel bir laboratuvarın Pakistan ve Afganistan’da hastalık sürveyansını nasıl desteklediğini öğrendi. NIH CEO’su Dr Muhammad Salman ile yaptığı görüşmede antimikrobiyal direncin kritik kıymeti vurgulandı.

DSÖ Ülke Ofisine yaptığı ziyaret sırasında Dr. Balkhy, DSÖ personeliyle görüştü ve üniversal sıhhat teminatını geliştirmek için Khyber Pakhtunkhwa ve Azad Jammu ve Keşmir sıhhat departmanlarının ulusal odak noktalarına sıhhat gereçleri bağışladı. Acil durumlara anında müdahale etmek, sıhhat altyapısını güçlendirmek ve Pakistan’ın sıhhat iş gücünü güçlendirmek için kıymetli kapasite geliştirme takviyesi sağlamak konusunda ülke takımına teşekkür etti.

“WHO, adil ve sürdürülebilir hizmetler yoluyla üniversal sıhhat garantisini hedefleyen Pakistan’ın ulusal sıhhat vizyonunu desteklemeye kararlıdır. Global, bölgesel ve ulusal kaynakların ağırlaştırılmış uyumu ve seferberliği yoluyla halk sıhhati risklerini azaltmak, çocuk felcini ortadan kaldırmak ve Pakistan’ın sıhhat sistemini güçlendirmek için çabalarken dayanağımız sarsılmaz olmaya devam ediyor” dedi Dr. Balkhy.

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ