yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

DSÖ, Sudan’daki Kritik Sağlık Sorunları İçin 19,4 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) Kral Salman İnsani Yardım ve Yardım Merkezi ile 19,4 milyon ABD doları bedelinde finansman mutabakatları imzaladı.

DSÖ, Sudan’daki Kritik Sağlık Sorunları İçin 19,4 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) acil müdahaleler de dahil olmak üzere global sıhhat meselelerine ortaklaşa tahlil bulmak hedefiyle Kral Salman İnsani Yardım ve Yardım Merkezi (KSrelief) ile 19,4 milyon ABD doları pahasında finansman mutabakatları imzaladı.

Destek, Sudan, Suriye ve Yemen olmak üzere üç ülkedeki DSÖ operasyonlarını ve programlarını güçlendirecek. Muahedeler, DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ve KSrelief Genel Müdürü HE Dr. Abdullah Al Rabeeah tarafından Cenevre’deki Dünya Sıhhat Asamblesi’nin açılışında imzalandı.

Proje Kapsamında 100 Adet Diyaliz Aygıtı Alınacak

KSrelief’in bu dayanağı, dünya çapında çatışmalardan, hastalık salgınlarından ve zayıflamış sıhhat hizmetlerinden muzdarip hassas topluluklara sıhhat hizmetlerinin sunulmasını sağlamaya yönelik ortak kararlılığını bir kere daha teyit ediyor. Sudan’da, 5 milyon dolarlık cömert katkı, ülke çapındaki 77 böbrek diyaliz merkezinde böbrek yetmezliği ile yaşayan bireylere hayat kurtaran diyaliz tedavisinin sağlanmasını sağlayacak. Proje, 100 adet diyaliz makinesinin satın alınmasını içeriyor ve böbrek hastalarına temel hizmetleri sağlayan Diyaliz merkezlerine dayanak sağlıyor. DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “WHO ve KSrelief’in uzun müddettir devam eden bir stratejik iştiraki var. Bu daima dayanak, global sıhhat meselelerine tahlil bulma istikametindeki ortak maksadımızı yansıtıyor” dedi.

350 Bin Hastaya Direkt Dayanak Sağlanacak 

Suriye, 2023 sarsıntısının akabinde hala acı çekerken, buradaki kurtarma çalışmalarına takviye için yaklaşık 4,75 milyon ABD doları tahsis edildi. Türkiye’nin güneydoğusunu, Suriye hududuna yakın bir yerde vuran büyük zelzeleler, her iki ülkede de önemli yıkımlara yol açtı, binlerce cana mal oldu ve sıhhat tesisleri de dahil olmak üzere temel altyapıya ziyan verdi yahut yok etti. Güzelleşme eforlarını desteklemeye ve etkilenen Suriyelilere sıhhat hizmetlerinin sunulmasını sağlamaya kararlıyız. Bu takviye, temel ilaç ve materyallerin sağlanmasıyla yaklaşık 350.000 şahsa direkt yarar sağlayacak, kestirimi 4,1 milyon kişi ise yenilenen teşhis kapasitesinden ve/veya ambulans sevklerinden yararlanacak.

DSÖ ile Çalışmaktan Memnunluk Duyuyoruz

Kral Salman İnsani Yardım ve Yardım Merkezi (KSrelief) Genel Müdürü Dr. Abdullah Al Rabeeah şunları söyledi: “Bu işbirliği muahedeleri, Suudi Arabistan Krallığı’nın hayat kurtarma ve gelecekleri müdafaaya olan bağlılığını doğruluyor. KSrelief, global sıhhat problemlerini ortaklaşa ele almak ve dünya çapında savunmasız topluluklara hizmet etmek için DSÖ ile çalışmaktan memnuniyet duyuyor.” Yemen’de, DSÖ’nün kızamık ve kolera da dahil olmak üzere hastalık salgınlarına müdahale etme uğraşlarını desteklemek için yaklaşık 9,5 milyon ABD doları fiyatında bir tahsis yapıldı. Fon birebir vakitte en savunmasız nüfuslara sürdürülebilir su temini sağlayarak sıhhat tesislerinde su, sanitasyon ve hijyen hizmetlerini (WASH) geliştirmeyi de amaçlıyor. Bu teşebbüsler aracılığıyla DSÖ, sürdürülebilir ve entegre bir sıhhat müdahalesi yoluyla 12,6 milyon Yemenliye hayat kurtaran tıbbi ve sıhhat hizmetleri sağlayacak.

Küresel Sıhhat Sorunları

“Suudi Arabistan Krallığı, DSÖ’nün kıymetli bir ortağıdır. KSrelief’in bu katkısı, bölgemizdeki çok sayıda acil durumun dehşetli sonuçlarını ele almaya devam ederken, en savunmasız topluluklara hizmet etme eforlarımızı desteklemede tesirli oluyor” dedi DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Yöneticisi Dr. Hanan Balkhy. “Acil muhtaçlık duyulan sıhhat hizmetlerine erişimi güzelleştirecek ve daha güzel sıhhat sonuçlarıyla sonuçlanacak bu çok gereksinim duyulan dayanak için çok minnettarız.” dedi.  Uzun vadeli bir stratejik DSÖ ortağı olan Suudi Arabistan Krallığı, dünya çapındaki global sıhhat sıkıntılarına tahlil bulmak için DSÖ ile ortaklaşa çalışıyor. Geçtiğimiz üç ardışık iki yılda Krallık, DSÖ’ye en çok katkıda bulunan 20 ülke ortasında yer aldı. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) 

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim