yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Dünya Doktorları: “İnsani Yardım Çalışanlarına Daha İyi Koruma Ve Güvenlik Ortamı Sağlanmalı”

Dünya Tabipleri, milletlerarası insani yardım örgütü olan Action Against Hunger (Açlığa Karşı Eylem) ve Handicap International örgütü ile 19 Ağustos Memleketler arası İnsani Yardım Günü sebebiyle ortak bir rapor yayımladı. Rapora nazaran 2022 yılının son 10 yılın en şiddetli yılı olduğu kaydedildi.

Dünya Doktorları: “İnsani Yardım Çalışanlarına Daha İyi Koruma Ve Güvenlik Ortamı Sağlanmalı”

Dünya Hekimleri, milletlerarası insani yardım örgütü olan Action Against Hunger (Açlığa Karşı Eylem) ve Handicap International örgütü ile 19 Ağustos Memleketler arası İnsani Yardım Günü sebebiyle  ortak bir rapor yayımladı. Rapora nazaran 2022 yılının son 10 yılın en şiddetli yılı olduğu kaydedildi.

2023 yılında 339 milyon insanın insani yardıma gereksinim duyacağı kestirim edilmekte. Çatışmalardan etkilenen nüfuslara muhtaçlık duydukları hayati yardımı sağlarken, insani yardım ve sıhhat çalışanları amaç alınmaya, kaçırılmaya, kriminalize edilmeye, yaralanmaya ve hatta bazen öldürülmeye devam ediyor. İnsani yardım alanında çalışanları ve bu etkinlikler sırasında hayatlarını kaybedenleri anmaya adanan bir gün olan 19 Ağustos Milletlerarası İnsani Yardım Günü kapsamında Dünya Tabipleri, Action Against Hunger (Açlığa Karşı Eylem) ve ve Handicap International örgütü ortak bir rapor yayınladı. Dünya Tabipleri, memleketler arası bağışçıları, kuruluşlara tahsis edilen fonlarda insani yardım ve sıhhat çalışanlarının güvenliğinin daha fazla dikkate alınması gerektiğine yönelik davette bulundu.
 

Sağlık çalışanları için 2022, en şiddetli yıl oldu

Dünya Tabipleri, İnsani Yardım Çalışanları Güvenlik Veritabanı’ndan elde ettiği bilgilere nazaran (Aid Worker Security Database) sıhhat çalışanları için tüm dünyada 2022’nin, son 10 yılın en şiddetli yılı olduğunu açıkladı. Dünyada sıhhat tesislerine ve çalışanına yönelik 1.989 şiddet olayının meydana geldiğini ve sıhhat çalışanları ortasında 232 mevt meydana geldiği bildirildi. Dünya Tabipleri, Türkiye’de ise 2022 yılında 422 sıhhat çalışanının şiddete uğradığını kaydederek; Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Myanmar ve Ukrayna da dahil olmak üzere yaklaşık yirmi ülkenin, yardım ve sıhhat çalışanları için bilhassa tehlikeli hale geldiğini açıkladı.

İnsani Yardım Çalışanları, şiddet riskine en çok maruz kalan kümesi oluşturuyor

Saldırıların maksadı olan insani yardım ve sıhhat çalışanlarının %90’ının mahallî aktörlerden oluştuğunu açıklayan Dünya Hekimleri; yerelde faaliyet gösteren insani yardım ve sıhhat çalışanlarının, gereksinimlerin en fazla olduğu bölgelerde en ön saflarda yer aldığını söyleyerek milletlerarası aktörlerin erişemediği alanlarda insani yardım ve sıhhat hizmeti sağlamak için uğraş ettiğini bildirdi. Dünya Hekimleri, şiddet riskine en çok maruz kalan kümesi oluşturan İnsani Yardım çalışanları ismine; bağışçılar ve milletlerarası ortakları, şiddeti engelleme konusunda onları desteklemeye ve kendi güvenliklerini sağlayabilecek uygun kaynakları paylaşmaya davet etti. 

Şiddet riskini azaltmak için sağlanan finansman hala yetersiz

İnsani yardım kuruluşlarının işçi güvenliğini sağlamak emeliyle stratejiler oluşturulması gerektiğini belirten Dünya Tabipleri, kurumların çalışanlarını gerekli güvenlik ekipmanlarıyla donatmasını çalışanını eğitmesi ve güvenlik idaresine adanmış insanlara sahip olması gerektiğini açıkladı. Bununla birlikte, yüksek riskli alanlardan tahliyeleri sağlamak ve taarruza uğrayan işçiye ve ailelerine ruhsal, mali ya da hukuksal takviye sağlayabilmesi gerektiğini bildirdi. Tüm bu operasyonlarda kuruluşların maliyetlerini finanse etmekte zorlandığını bildiren Dünya Tabipleri, yaptığı açıklamada kurumların bazen işçisi için en üst seviyede güvenlik muhafazası sağlamakla projeleri uygulamak için gereken öbür maliyetleri finanse etmek ortasında seçim yapmak zorunda kaldığını aktardı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ