yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Dünya Psikiyatri Birliği Başkanlarından Dr. Afzal Javed: “Türkiye’de psikiyatrinin trend belirleyicisi sizsiniz”

Dr. Afzal Javed’e ziyareti sırasında Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tarhan eşlik etti.

Dünya Psikiyatri Birliği Başkanlarından Dr. Afzal Javed: “Türkiye’de psikiyatrinin trend belirleyicisi sizsiniz”


NPİSTANBUL Hastanesi için “Tedavi anlayışı ve hizmet olarak üst seviye bir hastane” tanımını kullanan Dünya Psikiyatri Birliği Eski Lideri Dr. Afzal Javed, “Türkiye’de psikiyatrinin trend belirleyicisi sizsiniz.” dedi.

16. Dünya Biyolojik Psikiyatri Kongresi hasebiyle İstanbul’da bulunan Dünya Psikiyatri Birliği’nin (WPA) 2020-2023 yılları ortasında başkanlığını yürüten Dr. Afzal Javed, Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’ni ziyaret etti

Ziyaret sırasında Dr. Afzal Javed’e, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yönetim Üst Kurulu Lideri Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi ve Milletlerarası Hasta Hizmetleri Yönetici Yardımcısı Fırat Tarhan, Psikiyatri Hizmetleri Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Semra Baripoğlu, Kurumsal Bağlantı Yöneticisi Simge Yıldırım Yurğa, Doç. Dr. Sinem Zeynep Metin, Dr. İrem Keçeci, Dr. Gamzenur Karagöz, Dr. Tuğba Başyiğit ve Dr. Hilal Önay eşlik etti.

Hastane işleyişi ve kurallarını gözlemleme ve yorumlama fırsatı buldu

Hastane seyahatinde; VIP hasta katı, ergoterapi ve duyu bütünleme merkezi, seramik-resim-müzik-ebru atölyeleri, spor salonu, Nöromodülayon Merkezini ziyaret eden Dr. Afzal Javed, TMU – derin TMU uygulaması hakkında bilgi aldı, hastane işleyişi ve kurallarını, imkanlarını, hasta güvenliği için alınan tedbirleri gözlemleme ve yorumlama fırsatı da buldu.

Dr. Afzal Javed, dünyanın en büyük sıhhat akreditörü olan JCI (Joint Commission International) tarafından, 2012’de “Türkiye’nin birinci Akredite Nöropsikiyatri Hastanesi” ve 2018’de “Dünyanın birinci Akredite Beyin Hastanesi” unvanlarını alan NPİSTANBUL Hastanesi’nin bu yıl da kontrolünü muvaffakiyet ile geçerek, 5. kere akredite edilmesini ‘büyük başarı’ olarak nitelendirdi.

Psikiyatri asistan tabipleri ile keyifli sohbet…

Tıp ve psikiyatri uzmanlık eğitimleri süreçlerine verdiği kıymeti, bugüne kadar katıldığı hem ulusal hem memleketler arası platformlarda lisana getiren ve bu bahiste birçok çalışmaya öncülük eden Dr. Afzal Javed, “Türkiye’de psikiyatrinin trend belirleyicisi sizsiniz.” kelamlarını kullandı.

Dr. Afzal Javed, seyahat esnasında bu yıl birinci defa hastane bünyesine katılan psikiyatri asistan hekimleri ile de keyifli sohbet gerçekleştirdi. 

Psikiyatri tedavisi kişiyi özel olmalı

Sohbet sırasında psikiyatri asistan tabiplerine verilen eğitimin psikiyatrinin geleceği açısından oynadığı kritik rolü bir defa daha lisana getiren Dr. Javed, üniversitemiz bünyesinde tıpta uzmanlık eğitimi verilmeye başlanmış olmasını da kıymetli buldu.

 “Hasta ile birlikte olmak, aileyi hastanın hastalığı hakkında bilgilendirmek çok değerli. Siz bunu yapıyormuşsunuz, ne hoş. Toplumsal hizmet uzmanı ile çalışmak çok değerli, psikiyatri tedavisi kişiyi özel olmalı.” diyen Dr. Afzal Javed, hastanenin sunduğu hizmetler hakkındaki fikirlerini olumlu izlenimlerini lisana getirdi. 

Yatılı katlardaki disiplinli iş akışı ve güvenlik tedbirlerinin başarılı olduğunu tabir ederek tebriklerini ileten Dr. Afzal Javed, psikiyatri tedavisinin tıbbi aygıtlarla yapılmasının, EKT üzere son derece tesirli olan biyolojik tedavilerin hastalara sunulmasının değerini de vurguladı. 

Bu tedavinin, hakkındaki olumsuz etiketleme nedeniyle pek çok Avrupa ülkesinde artık gereğince kullanılmadığını, bunun da hastaların tedavisiz kalmasına yol açtığını söz eden Dr. Afzal Javed, NPİSTANBUL Hastanesi için “Tedavi anlayışı ve hizmet olarak üst seviye bir hastane” tarifini kullandı.

İngiltere ve Pakistan’da psikiyatri uzmanı olarak çalışıyor

Şu anda, İngiltere ve Pakistan’da psikiyatri uzmanı olarak çalışan Dr. Afzal Javed, daha evvel Asian Federation of Psychiatric Associations (AFPA) ve World Association for Psychosocial Rehabilitation derneklerinin de başkanlık misyonlarını üstlendi. Psikiyatri üzerine 140’tan fazla bilimsel makale yayımlayan Dr. Afzal Javed, altı kitap yazdı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim