yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Dünya Sağlık Turizminin Devleri İstanbul Turizm Fuarı’nda Bir Araya Geliyor

Bu yıl sonunda 60 milyon turist 60 milyar dolarlık gelir gayesine odaklanan Türkiye, turizmde çeşitliğini artırıyor

Dünya Sağlık Turizminin Devleri İstanbul Turizm Fuarı’nda Bir Araya Geliyor


Bu yıl sonunda 60 milyon turist 60 milyar dolarlık gelir amacına odaklanan Türkiye, turizmde çeşitliğini artırıyor. Bu kapsamda, bölümün en büyük gelir kalemlerinden biri olan sıhhat turizminde vites yükselten Türkiye, bu yıl sonunda sıhhat turizminden 4 milyon doların üzerinde gelir hedefliyor. 2023 yılında 160 ülkeden, 1 milyon 538 bin 643 kişinin sıhhat hizmeti almak için Türkiye’ye geldiğini aktaran Dream Project Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Volkan Ataman, bu bölümden 3 milyar doların üzerinde gelir elde edildiğini kaydetti. Sıhhat turizmi bölümünün bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı devrinde nazaran kişi sayısını yüzde %20 artırdığını anlatan Ataman, “İlk üç ayda 428 bin 72 hastaya sıhhat hizmeti verildi. Dal buradan da 850 bin dolar gelir elde etti” dedi.

 

İLK 5 GAYESİNE KATKI SUNACAK

Türkiye’nin sıhhat turizminde dünyada 7’nci sırada yer aldığını anlatan Ataman, amacın birinci 5 olduğunu kaydetti. Bu maksada dayanak vermek emeliyle geçen yıl birincisini düzenledikleri İstanbul Turizm Fuarı’nda (ITF) sıhhat turizmi bölümünü özel bir panelle ele aldıklarını aktaran Ataman, “Geçtiğimiz fuarda Turizm Doruğu kapsamında ‘The Future of Medical Tourism’ (Medikal Turizmin geleceği) husus başlıklı panelde sıhhat bölümünün değerli temsilcilerini ağırlamıştık. Çok güçlü çıktıların elde edildiği bu panelimiz bölümde de büyük yankı uyandırdı” diye konuştu.

 

ULUSLARARASI KONUŞMACILAR

Bu yıl 9-10 Ekim 2024 tarihleri ortasında Yenikapı-Avrasya Şov ve Sanat Merkezi’nde ITF’nin ikinci defa kapılarını açacağını anlatan Ataman, fuar kapsamında düzenlenecek panelde sıhhat turizminin yeniden farklı ve özel bir başlıkta ele alınacağını kaydetti. Avrupa Parlamentosu Sıhhat Komitesi Başkanı moderatörlüğünde, Ticaret Bakanlığı temsilcilerinin katılımı ile ulusal ve memleketler arası değerli konuşmacıların yer alacağı ‘’Sağlık Turizmi’’ başlıklı bir oturum planladıklarını anlatan Ataman, “Sektöre dair tüm problemleri masaya yatıracağımız bu panelde tahlil teklifleri ve yol haritası çıkarılacak” sözlerini kullandı.

 

500 METREKARELİK ÖZEL ALAN

ITF’ye sıhhat turizmi aktörlerinin çok ağır ilgi gösterdiğini anlatan Volkan Ataman, “Bu ağır ilgi karşısında sıhhat turizmi firmaları için fuar alanında 500 metrekare özel bir alan oluşturduk. Burada hastaneler, termal tesisler, sıhhat turizmi yapan acenteler, tıp merkezleri, klinikler, ağız ve diş sıhhati merkezleri, estetik merkezleri, saç ekim merkezleri üzere birçok sıhhat turizmi firması anahtar teslim stantlarla yer alıyor olacak” sözlerini kullandı.

 

BAKANLIK YÜZDE 60 STANT DAYANAĞI VERİYOR

Ticaret Bakanlığı’nın ITF’ye katılan sıhhat turizmi firmalarına yüzde 60 stant iştirak dayanağı verdiğini anlatan Volkan Ataman, “Bu takviyeden sıhhat turizm evrakı olan tüm firmalar yararlanabiliyor. Bu sebeple kesimdeki aktörlerin bu fırsatı kaçırmamalarını kıymetle belirtmek isterim” dedi. İstanbul Turizm Fuarı’nın bu yıl 15 binin üzerinde turizm profesyonelini ağırlamayı hedeflediğini anlatan Ataman, şöyle devam etti: “Sağlık turizmi yapan firmalar öncelikle bu kadar ağır bölüm temsilcisi ile bir ortaya gelme fırsatı yakalayacak. Memleketler arası hosted buyer programımızla 35 ülkeden gelecek acente ve tıp operatörleri ile iş birliği yapma fırsatı sunuyoruz. Yeni eser ve hizmetlerini anlatabilecekleri geniş bir platform sağlarken Turizm Doruğu kapsamında gerçekleşecek oturumlara ve birinci gün akşamı Swissotel The Bosphorus’ta yalnızca iştirakçi firmaların ve hosted buyerların yer alacağı ITF Gala Party’e iştirak imkanı sunuyor olacağız.”

 

TALEBİN 1.5 KAT ARTMASI BEKLENİYOR

Geçen yıl İstanbul Fuar Merkezi’nde 3 bin 712 metrekare alanda düzenlenen ITF’ye birinci kere düzenleniyor olmasına karşın 13 bin 500 turizm profesyoneli ziyaret etmiş, 50 ülkeden 250 satın alıcı hosted buyer olarak yer almıştı. Ziyaretçi, stantlı iştirakçi ve hosted buyerların online randevu sistemi ile aldıkları toplantılar sonucunda fuarda 6 bin 500 B2B görüşme yapıldı. Geçen yıla nazaran talebin 1.5 kat artması beklenen fuara, yeni firmalar da katılırken geçen yılki katılımcılar  daha büyük metrekarelerde yer alacak. 15 binin üzerinde turizm profesyonelinin ziyaret edeceği fuarda otel ve acente kontratları yapılırken erken rezervasyon kampanyalarının startı burada verilecek ve yeni dönem mutabakatlarının birinci imzası da burada atılacak. Bir çok yeniliğin birincilerinin yaşandığı ITF’de, firmaların fuar iştirakleri tek tip konseptte hazırlanan stantlarda olacak. Stantlarda iştirakçi firmaların gereksinimi olan tüm dekor, teknik, toplantı odaları, baskı ve halı ile anahtar teslim verilecek. Böylelikle iştirakçilerin daha ekonomik ve şık stant ile fuara iştiraki sağlanmış olacak. Bu sistem ile firmalar ortasındaki stant rekabeti ortadan kalkarken firmaların stant hazırlıkları için harcayacakları vakit ve maliyet yararı sağlanmış olacak. Stantlar 9 metrekareden 400 metrekareye kadar her alan için sunulabilecek.

Fuarla eş vakitli olarak gerçekleştirilecek ‘Turizm Zirvesi’nde bu sene 7 farklı bahis başlığında ulusal ve memleketler arası bir çok kıymetli konuşmacı yer alacak. Kesimdeki sıkıntılar, turizmin yeni trendleri, dünya turizm gündemi üzere hususlar masaya yatırılacağı zirvesahnesiyle de çok konuşulacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim