yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Dünya Tahıl İşleme Endüstrisi İstanbul’da Buluştu.

120 Ülkeden 10.000 Ziyaretçiyle Tahıl Sürece Sanayisinin Nabzı İDMA İstanbul’da attı.

Dünya Tahıl İşleme Endüstrisi İstanbul’da Buluştu.


Üretiminin yüzde 90’ını ihraç eden kıymetli sanayiler ortasında yer alan yerli un, tahıl, yem, bakliyat üretim ekipmanları ve değirmen makineleri kesimi, 120 ülkede 10.000’den fazla profesyonel ile 10. İDMA İstanbul’da buluştu.

İstanbul Fuar Merkezi’nde 2-4 Mayıs 2024 tarihleri ortasında gerçekleşen, bölümünde Türkiye’nin birinci ve tek, dünyanın ise en büyük fuarı İDMA, tahıl sürece sanayisinin profesyonellerini bir ortaya getirerek bölüm üreticilerinin ihracat lokomotifi olmaya devam etti. 

Sektörün dünyadaki en büyük buluşmalarına imza atan İDMA, Rusya ve Endonezya duraklarından sonra anavatanına geri döndü. Yerli un, tahıl, yem, bakliyat üretim ekipmanları ve değirmen makineleri üreticileri, 500 milyon dolarlık ihracat amacıyla yeni eser ve teknolojilerini 2-4 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşen 10. İDMA İstanbul’da beğeniye sundu. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Lideri Haluk Tezcan, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Lideri İdeal Karakuş, Değirmen ve Kesim Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Başkanı Aykut Göymen, Tahıl ve Bakliyat Sürece Teknolojileri, Depolama ve Tahlil Sistemleri Derneği (TABADER) Lideri Prof. Dr. Mustafa Bayram, ve İDMA Fuarlarının organizatörü HAGE Grup Yönetim Kurulu Lideri Muhammet Ali Kalkan’ın açılış konuşmalarıyla kapılarını ziyaretçilerine açan İDMA İstanbul, bölümün dünyadaki en büyük markalarını tek çatı altında buluşturdu. Mısır, Fas, Rusya, Ukrayna, Bolivya, Endonezya ve Sırbistan’ın yanı sıra yaklaşık 60 farklı ülkeden bölüm dernek ve birliğinin de yer aldığı 10. İDMA İstanbul; 5. Memleketler arası TABADER Doruğu, sertifikalı değirmencilik mükafatları ve BBM Mutfak üzere çeşitli eğitim, seminer ve etkinliklere sahne oldu. 

 

Güldal: Un ihracatında dünya birincisi, makarna ihracatında dünya ikincisi, yem ihracatında Avrupa birincisiyiz

10. İDMA İstanbul’un açılış merasiminde konuşan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal; “Değerli dal dernekleri başkanlarımın söylediği üzere Türkiye tarım bölümünde kıymetli başarılara imza atıyor. Un ihracatında dünya birincisi, makarna ihracatında dünya ikincisi, yem ihracatında Avrupa birincisi kesimlerimizle ülkemizin tarım gelirleri kıymetli bir yükseliş ivmesi gösterdi. Tarım üreticilerimizin sigortası olan bu bölümlerimize ek olarak makine üretim dalımızın de başarılarından memnuniyet duyuyoruz. Bu vesileyle tahıl, yem, bakliyat dalının tüm temsilcilerini tek çatı altında bir ortaya getiren 10. İDMA İstanbul’a emeği geçen herkese teşekkür ederim” kelamlarıyla İDMA’nın kesime katkısından övgüyle bahsetti.

10. İDMA İstanbul’un kesime 500 milyon dolarlık ihracat katkısı sağlaması bekleniyor

Un, tahıl, yem, bakliyat üretim ekipmanları ve değirmen makineleri üreticileri bölümünde düzenlediği başarılı memleketler arası fuarlarla bölümün dünyadaki en büyük buluşmalarına imza atan İDMA fuarlarının organizatörü HAGE Grup Yönetim Kurulu Lideri Muhammet Ali Kalkan ise; ‘Yerli tahıl sürece sanayisinin dünyaya açılan kapısı olan İDMA fuarlarıyla kesimin gelişimine, yeni pazarlarla tanışmasına ve ihracatına katkı sağlıyoruz. Üretiminin yüzde 90’ını ihraç ederek ülke iktisadına ve istihdamına değerli katkılar sağlayan bölümümüzü bu yıl 10’uncusunu düzenlediğimiz İDMA İstanbul’da ağırladık. Türkiye’nin kıymetli sivil toplum kuruluşlarını, kanaat başkanlarını, 60’dan fazla memleketler arası dernek, birlik ve federasyonu, 120 ülkeden yaklaşık 10.000 profesyonel ziyaretçiyi 300 iştirakçi markayla bir ortaya getiren 10. İDMA İstanbul, dünya tahıl sürece sanayisinin gündemini belirledi. 500 milyon dolarlık ticaret hacmi yaratmasını beklediğimiz 10. İDMA İstanbul’un akabinde 2025 yılı Nisan ayında Moskova’da gerçekleştireceğimiz 2. İDMA Russia fuarımız için çalışamaya başladık. Türkiye’nin üretim gücünü maksat pazarlarla bir ortaya getirmeye devam edeceğiz” değerlendirmesiyle İDMA fuarlarının bölümün buluştuğu, yeni eserlerin ve inovasyonların vizyona çıktığı bir platform olarak; bölümün profesyonellerini bir ortaya getiren, ilgili sivil toplum örgütlerinin ve akademisyenlerin tahlil tekliflerini geliştirildiği tertipler olmaya devam edeceğini vurguladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ