yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Eczacılar, Nilüfer Belediyesi Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nde buluştu 


Nilüfer Belediyesi’nin 14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü’nde düzenlediği söyleşiye konuk olan araştırmacı, müellif ve öğretim vazifelisi Mert Sandalcı, eczacılık tarihine ait bilgiler paylaştı. Programa katılan Bursa Eczacı Odası Başkanı Adnan Erakın da, eczacıların yaşadığı zorluklara dikkat çekti.

Eczacılar, Nilüfer Belediyesi Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nde buluştu Nilüfer Belediyesi Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nde gerçekleştirilen aktifliğe Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Okan Şahin’in yanı sıra CHP Bursa eski Milletvekili ve Eczacı Ceyhun İrgil, Bursa Eczacı Odası Yönetim Kurulu Lideri Adnan Erakın ve eczacılar katıldı. Açılışta konuşan Bursa Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Lideri Adnan Erakın, meslektaşlarının gününü kutladı.

Pandemi, zelzele ve muhtaçlık duyulan her vakit mesleksel sorumlulukla hastaların yanında olduklarını belirten Erakın, kesintisiz ilaç ve eczacılık hizmetinin devamı için var güçleri ile çalıştıklarını kaydetti. Erakın, Türk Eczacılar Birliği’nin bu yılki Eczacılık Haftası’nın temasını da ‘Eczacı Varsa Hayat Var’ olarak belirlediklerini açıkladı.

Mesleki açıdan yaşadıkları zorluklara da dikkat çeken Erakın, döviz kurundaki farklılıktan yakındı. 2009’dan beri ilaç fiyatlarının belirlenmesinde temel alınan mevcut Euro kurunun Türk Lirası karşılığının bugün 17,55 TL olarak baz alındığını söyleyen Erakın, “Aslında bugün 1 Euro 34,75 TL seviyesindedir. Bu durum çok uluslu ilaç firmalarının kimi ilaçlarını Türkiye ilaç pazarından çekmeleri ve hastalarımızın ilaç yoklukları ile karşı karşıya kalmaları sonucuna sebep olmaktadır.

Hastaların ilaçlara erişimini zorlaştırmakta, eczacılarımız ile hastalarımızı karşı karşıya getirmektedir. Dünya ilaç pazarında bulunan nanoteknoloji, biyoteknoloji ilaçların yalnızca yüzde 20’si Türkiye’de hastalara ulaşabilmektedir. İlaç yokluklarının sebebinin eczacılarımız olmadığını bir sefer daha hatırlatıyorum” dedi.

Enflasyon ortamına bağlı olarak artan işletme maliyetleri sonucu eczacıların işletme masraflarını karşılamada ve kaliteli hizmet sunmada zorlandığını tabir eden Erakın, “Eczacılar, sıhhat sisteminin en hayati can damarlarından birisidir. Ekonomik aksilikler ve karlılık oranlarındaki kayıplar ile eczacılarımızın kaliteli ve kesintisiz ilaç ve eczacılık hizmetini sunmaları engellenmemeli” diye konuştu.

Ulusal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içerisinde sıhhate ayrılan hissenin artırılması,

sağlık bütçesi içerisinde ilaca uygun oranlarda hisse ayrılmasının zarurî olduğunu vurgulayan Erakın, denetimsiz açılan eczacılık fakültelerinin önemli bir istihdam sorunu yarattığını aktardı. Yeni mezun eczacılar için, yeni istihdam siyasetlerinin hayata geçirilmelisi gerektiğine işaret eden Erakın, kamu kuruluşlarında, özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde, ilaç endüstrinde, dağıtım kanallarında ve ilaca ait hizmetlerin yürütüldüğü her alanda eczacı sayısının artırılması gerektiğini tabir etti.

Açıklamanın akabinde araştırmacı, müellif ve öğretim vazifelisi Mert Sandalcı, “Ne İçin Eczacılık Tarihi” bahisli bir söyleşi gerçekleştirdi. Eczacılık tarihine ait bilgiler aktaran Sandalcı, kendi hayatından da kesitler sundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ