yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ege Üniversitesi AKM’de Uluslararası Turan Film Festivali Ödül Töreni düzenlendi

Milletlerarası Turan Sinema Şenliği Ödül Merasimi, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi (AKM)  Yunus Emre Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi AKM’de Uluslararası Turan Film Festivali Ödül Töreni düzenlendi


Türkiye’nin yanı sıra 77 ülkeden bin 57 müracaatın yapıldığı ‘Kızılelma’ temalı şenlikte; ülkemizden 158, Azerbaycan’dan 47, Kırgızistan’dan 31, Kazakistan’dan 21, Özbekistan’dan 15 ve Türkmenistan’dan 10 sinema yarıştı.  

Ege Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen “Uluslararası Turan Sinema Şenliği Ödül Merasimi, Türk Dünyası sinemasının tüm paydaşlarını bir ortaya getirdi. Törene, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Lideri Prof. Dr. Uğur Ünal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven, EÜ üst yönetimi,  yurt içinden ve dışından sanatkarlar, yönetmenler,  senaristler,  akademisyenler, davetliler ve öğrenciler katıldı.  

Fotoğraf ve fotoğraf stantları merasime renk kattı 

Ödül töreni öncesi  Atatürk Kültür Merkezi Fuaye Alanında; Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığının “Sessiz Şahitler Türk Uzunluklarına Yolculuk” standı ile TÜRKSOY’un “Türk Dünyası Fotoğraf Sergisi” ve “Türk Dünyası Kültür Başşehirleri Fotoğraf Sergisi” sanatseverle buluştu.  

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Sanatsal faaliyetler üretmek, sanatın gelişimine katkı sağlamak, sanatı ve sanatçıyı sanatseverlerle bir ortaya getirmek, tam akredite öğrenci odaklı araştırma üniversitemizin toplumsal vazifeleri ortasındadır. Bu şuurdan hareketle Türk dünyasının ortak bedellerini ve kültürel bağlarını vurgulayarak, bu bağların güçlenmesine katkıda bulunmak, Türk devletleri ve topluluklarının kültürel çeşitliliğine ve zenginliğine katkıda bulunmak amacıyla yola çıktığımız bu değerli tertibin şimdi fikir aşamasında iş birliği talebinde bulunduğumuz bütün çevreler tarafından heyecanla karşılanarak sağlanan dayanaklarla bugünlere gelmesi sağlanmıştır” diye konuştu. 

“Festivalimizin klâsik hale gelmesini temenni ediyorum” 

Bu çeşit bir şenliğe mesken sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını lisana getiren Prof. Dr. Budak, “Uluslararası Turan Sinema Şenliği, uzun süren hazırlık basamağının akabinde iki gündür Üniversitemiz mesken sahipliğinde gerçekleştiriliyor.  Şenlik kapsamında memleketler arası sinema müsabakası, 3 Söyleşi, 2 Fotoğraf Standı, 7 Gösterim Seçkisi, 1 Fotoğraf Standı, 1 Konser, 1 Dans Gösterisi gerçekleştirildi. Şenliğe 77 ülkeden bin 55 müracaat yapıldı. Türkiye’den 158 Sinema, Azerbaycan 47 Sinema, Kırgızistan 31, Kazakistan 21, Özbekistan 15 ve Türkmenistan’dan 10 sinema iştirak gösterdi. Yapılan tüm müracaatlar alanlarında duayen heyet üyelerinden oluşan seçili şuralar tarafından incelendikten sonra dereceye girenleri belirlendi. Bugünkü ödül merasiminde dereceye giren sinemalara verilecek mükafatların yanı sıra Hayat Uzunluğu Muvaffakiyet Mükafatı, Sinema Sanatına Katkı Mükafatı, İnsani Kıymetlere Katkı Mükafatı üzere 13 başka kategoride özel mükafatlar de verilecek. Ödül alacak olan sanatkarlarımızı şimdiden tebrik ediyorum. Ayrıyeten bu büyük tertipte bizlerle birlikte olan ve büyük dayanaklarını gördüğümüz Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğüne, TÜRKSOY’a, çok değerli stantlarını bizlere açan Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığına ve şenliğimize takviye veren gerek ülkemizdeki gerekse Türk Dünyasındaki bedelli kurumlarına şükranlarımı tabir etmek istiyorum.  Şenliğimizin ileriki yıllarda da Türk Dünyasında genişleyerek klasik hale gelmesini temenni ediyorum” dedi. 

“Türk dünyasının zenginliğini arşivlerle ortaya koyuyoruz” 

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Lideri Prof. Dr. Uğur Ünal, “Bu aktifliğin, kültürün birleştiriciliği ismine çok değerli bir program olduğunu söz etmek istiyorum. Türk kültürü ve sanatının paylaşımı ve gelişimi ismine düzenlenen bu şenlik son derece manalıdır. Bu programın bir paydaşı olarak Türk dünyasının zenginliğini çeşitli arşiv dokümanlarıyla ortaya koymaktan son derece bahtiyarız. Türkiye olarak dünyanın en büyük arşivlerine sahip olduğumuzu bilmenizi isterim. Şenliğimize mesken sahipliği yapan Ege Üniversitesine ve Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a, hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum” dedi. 

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, “Sinema ortak kültür mirasımızı  gelecek nesillere taşıma noktasında en kıymetli araçlardan biridir. Bu aktiflik, Türk sinemasının çeşitliliğini yansıtmasının yanı sıra birliğimizi ve kardeşliğimizi bir defa daha tüm dünyaya gösterme fırsatı verdi. Şenliğin gerçekleşmesine katkı sunan kurumlarımıza teşekkür ediyor, yarışan tüm sanatkarlarımızı tebrik ediyorum” diye konuştu.  

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven ise, “Sinema, kaygılı insanın işidir. Sinema yapan insan kaygısını paylaşmak, yarasını göstermek ister. Sinemasını çektikten sonra da dertleşmek ister. Bu bakımdan şenlikler de sinemacıların dertleştikleri yerlerdir. Bilhassa memleketler arası şenlikler bizim için çok değerli. Turan Sinema Şenliği de ilk yılından büyük bir başlangıç yaptı. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.  

Ödüller sahiplerini buldu 

Turan Sinema Şenliği kapsamında birinci olarak itibar mükafatları verildi. İnsani Bedellere Katkı Mükafatı Direktör Derviş Zaim   ile   Gönül Dağı dizi imalcisi Ferhat Eşsiz’e, Kültürel Çeşitliliğe Katkı Ödülü TRT AVAZ kurumu ismine TRT İzmir Bölge Müdürü Mevlüt Şahbaz’a,  İnsan Haklarına Katkı Mükafatı Karabağ-Azerbaycan Göç ve Mülteciler Bakanlığı Bakan Müşaviri Nesimi Nerimanov’a Toplumsal Duyarlılık Mükafatı Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven’e verildi. Sinema Sanatına Katkı Mükafatını sırasıyla; Azerbaycan Sinema Ajansı, Kazakfilm, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Siyasetleri Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü adına  Talant Osmanov, Özbekistan Kültür Bakanlığı Sinematografi Ajans Uluslararası Bağlar Daire Koordinatörü Gofurjon Musaev, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven ve Oğuzhan Türkmen Sinema Stüdyosu adına Salisalih Bayramov  aldı. Ege Üniversitesi 2024 Yılı Vefa Özel Mükafatını Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin ve TRT Belgesel Kanal Koordinatörlüğü ismine Koordinatör Ahmet Canbaz alırken, Genç Yetenek Ödülü Ruslan İbrahimli’ye, Teknoloji ve Sinema Bağı Mükafatı 1453 Sineması ile Hamit Keleş’e, Medya Özel Ödülü Anadolu Ajansı ismine İzmir Bölge Müdürü Ahmet Caner Baysal’a, Kültürel Hafıza Mükafatı Cumhurbaşkanlığı Ulusal Saraylar Daire Lideri Dr. Yasin Yıldız’a, Kültürel Miras Mükafatı Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Lideri Prof. Dr. Uğur Ünal’a, TÜRKSOY Özel Mükafatı ise Rejisör Alovov’a verildi. 

Festivalde yarışan sinemalarda ise; Azerbaycan birinciliğini “Voice” sineması ile Zamin Mammadov, Kazakistan birinciliğini “Lullaby” sineması ile Dilshat Rakhmatullin, Kırgızistan birinciliğini “Hope” sineması ile Saule Mukanbetova, Özbekistan birinciliğini “Taste of Grapes” sineması ile Dmitriy Lebedev, Türkiye birinciliğini “Tradition” sineması ile  Ali İstek Bayazıt, Türkmenistan birinciliğini “Ümit” sineması ile İskender Muhammet Annamuhammedov,  Milletlerarası kategori birinciliğini ise “Goli’s Greatest Adventure/Iran” sineması ile   Elika Mehranpoor aldı. 

Yöresel danslar ve müzikler iştirakçileri coşturdu 

Ödüllerin verilmesinin akabinde şenliğe takviye veren kurum ve sponsorların temsilcilerine plaket takdimi gerçekleştirildi. Aktiflik kapsamında EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Ekin Dans Topluluğunun “Zeybek Gösterisi”, Azerbaycan Sema Halk Dansları Topluluğunun “Azerbaycan Halk Müziğinden Potpuri”, “Göçebeler Kırgız Halk Dansı”, Kazakistan “Süyünbay Sazı” Folklor Topluluğu Dansçıları, Özbekistan Namangan Filartmonisi Müzik ve Dans Sanatkarları sahne aldı. Daha sonra tüm ülkelerin sanatkarları sahneye çıkarak Rektör Prof. Dr. Necdet Budak eşliğinde “Anayurdum” kesimini seslendirdiler.   

Festival tanıtım sinemasının de gösterildiği merasimin sonunda, ödül alanlar, heyet ve iştirakçiler hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ