yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ege Üniversitesinden, Özbekistan ve Kazakistan’ın tekstil ve hazır giyim sektörüne yönelik proje

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dokuma Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Pamuk’un Türkiye koordinatörlüğünü üstlendiği “TEX4FUTURE – Özbekistan ve Kazakistan’da Geleceğin Dokuma Üretimi” başlıklı proje ERASMUS+CBHE (Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme) programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Ege Üniversitesinden, Özbekistan ve Kazakistan’ın tekstil ve hazır giyim sektörüne yönelik proje


Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dokuma Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Pamuk’un Türkiye koordinatörlüğünü üstlendiği  “TEX4FUTURE – Özbekistan ve Kazakistan’da Geleceğin Dokuma Üretimi” başlıklı proje ERASMUS+CBHE  (Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme) programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. Yunanistan’ın koordinatör olduğu projede Romanya, Özbekistan ve Kazakistan yer alıyor. Projede kapsamında Özbekistan ve Kazakistan’daki dokumacılık ve konfeksiyon alanında faaliyet gösteren yükseköğretim kurumlarının altyapılarının güçlendirilmesine, akademik ve teknik çalışanın mesleksel birikimlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek. Ayrıyeten Özbekistan ve Kazakistan’da faaliyet gösterecek dört Dokuma ve Konfeksiyon Araştırma Merkezi kurulacak.

Prof. Dr. Oktay Pamuk’u makamında ağırlayarak tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi ailesi olarak; tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitesi etiketiyle milletlerarasılaşma gayemize yönelik bilimsel projeler üretmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Dokuma Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Pamuk’un Türkiye koordinatörlüğünü üstendiği dokuma ve hazır giysi dallarına yönelik milletlerarası ortaklı multidisipliner projesi ERASMUS+CBHE programından takviye almaya hak kazandı. Bu proje ile Ege Üniversitesi dokumacılık alanındaki esaslı bilgi birikimini Özbekistan ve Kazakistan ile paylaşacak. Hocamızı ve proje grubunu tebrik ediyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Bilgi ve tecrübe paylaşımı olacak

Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Pamuk, “Bu proje ile Özbekistan ve Kazakistan’daki yükseköğretim kurumları tarafından dokumacılık ve hazır giysi dallarına yönelik olarak sunulan kapasite ve hizmetlerin ismi geçen dalların muhtaçlıkları doğrultusunda bilgi, tecrübe, yetkinlik ve düzgün uygulamaların aktarılması yoluyla güncellenmesini ve modernize edilmesini amaçlıyoruz. Dokumacılık ve hazır giysi bölümleri, bilhassa Özbekistan için çok değerli olmasına karşın, Kazakistan’da şimdi gelişme evresindedir. Lakin her iki ülkenin de teknik ve teknolojik düzeyinin artırılması, üretim verimliliğinin artırılması, memleketler arası rekabet gücü sağlayacak yüksek teknoloji eserleri üretilmesi,  ihracat artışı sağlanması, faal yatırım ve inovasyon faaliyetleri geliştirilmesi, sektörel iş birliklerinin oluşturulması üzere benzeri sıkıntıları ve amaçları bulunmaktadır” dedi.

Akademik ve teknik çalışanın eğitimlerini EÜ verecek

Proje kapsamında çok nitelikli çalışmalar gerçekleştireceklerini söz eden Prof. Dr. Pamuk, “Projede hedeflediğimiz gayelere ulaşmak için Özbekistan ve Kazakistan’da faaliyet gösterecek toplam dört tane Dokumacılık ve Konfeksiyon Araştırma Merkezi kurulacak. Bu merkezlerde daldaki çağdaş gelişmelere yönelik çalışmalara has olarak döngüsel iktisat, yeni materyaller üzere kesimdeki aktüel trendler doğrultusunda yenilikçi müfredatlar geliştirilecek. Dokumacılık kesiminde yer alan işçinin mesleksel hünerlerinin artırılması; iş hayatındaki somut hadiselerin incelenmesi üzere öğrencilere yönelik uygulamalı eğitimler oluşturulacak. Ayrıyeten yeni dokuma eserlerinin dizaynına yönelik olarak çağdaş teknolojilerin geliştirilmesi makul bir mühlet kapsamında öğrenci, araştırmacı, öğretim elemanı ve işletme işçisi değişimleri yapılarak kesimde faaliyet gösteren firmaların öğretim ve araştırma süreçlerine dahil edilecek.  Biz Ege Üniversitesi olarak Özbekistan ve Kazakistan’dan kümeler halinde gelecek akademik ve teknik çalışanın eğitim faaliyetlerini yürüteceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ