yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Egeli genç sosyologlardan Ege’nin köylerine uygulama gezisi

Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Yeşiltuna “Köy Sosyolojisi” dersi kapsamında öğrencileriyle birlikte Çeşme’nin Germiyan ve Urla’nın Uzunkuyu köylerine bilimsel incelemelerde bulundu.

Egeli genç sosyologlardan Ege’nin köylerine uygulama gezisi


Öğrencilerin, köylerde yaşanan ekonomik, toplumsal, kültürel değişimi yakından görme imkanı bulduğu aktifliğe, bahse ilgi duyan Prof. Dr. Önal Sayın, EÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nimet Önür, EÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Kısmı Araştırma Vazifelisi Begüm Demirkol üzere akademisyenler de katılım gösterdi.

EÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Dilek Yeşiltuna tarafından, genç sosyologların köy ve köy hayatında yaşanan değişim ve dönüşümü yerinde incelemeleri emeliyle Ege Bölgesinin incisi Çeşme’nin Germiyan ve Urla’nın Uzunkuyu köylerine teknik bir seyahat düzenlendi.

Teknik seyahat ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Dilek Yeşiltuna, “Köy Sosyolojisi dersimiz kapsamında; öğrencilerin derslerde öğrendiklerini gözlemleyebilmeleri ve deneyimlemeleri için farklı özellikler içeren köylere seyahatler düzenliyoruz. Derslerde köy yapısı, iktisadı, yerleşim biçimi, demografisi, toplumsal bağlantı kalıpları, farklılaşma özellikleri, değişim eğilimi üzere mevzuları detaylarıyla ele alıyoruz. Bu temelde, bir köy yapısının nasıl ele alınabileceği, gözlemleneceği ya da elde edilen dataların nasıl yorumlanabileceği üzerinde tartışmalar yapıyoruz. Bu aktiflik ile, tüm elde ettikleri formasyon temelinde sahip oldukları bilgileri, somut bir köy örneği üzerinde pratikte kullanma maharetlerini geliştirmelerini hedefliyoruz” dedi.

Ders kapsamında ziyaret edilen Germiyan ve Uzunkuyu köylerinden verimli sonuçlar elde ederek döndüklerini belirten Prof. Dr. Yeşiltuna, “Germiyan ve Uzunkuyu köylerine yaptığımız ziyaretlerde öncelikle köylerin idari ünite temsilcileri olarak muhtarlarla ya da yardımcıları üzere köye hakim şahıslarla görüşmeler yaptık, köylülerle de doğal ömür ortamlarında söyleşiler gerçekleştirdik. Köyün yerleşim biçimini de gözlemleyip, fiziki yerin düzenlenmesi ve değişim eğilimi bahislerini inceledik. Böylelikle öğrencilerimizle bir arada, bir köyün mekânsal düzenlenişinin arkasında yatan ekonomik, toplumsal, kültürel faktörleri saptadık ve çok istikametli değerlendirmelerde bulunduk. Son derece verimli geçen seyahatimiz sırasında öğrencilerimiz sık sık memnunluk ve memnuniyetlerini lisana getirdiler” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim