yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Egeli gençlerin tasarladığı İHA, TEKNOFEST’te havalanacak

Ege Üniversitesinin farklı akademik ünitelerinde eğitimlerine devam eden öğrencilerin kurduğu Ege Vortex Grubu tarafından hazırlanan proje kapsamında yapılan tam otonom İHA, “TEKNOFEST- Savaşan İHA Yarışması”nda havalanacak.

Egeli gençlerin tasarladığı İHA, TEKNOFEST’te havalanacak


Ege Üniversitesi Savunma Teknolojileri Topluluğu (SAVTEK)  bünyesinde oluşturulan Ege Vortex Grubu bu sene Adana’da gerçekleştirilecek TEKNOFEST -Savaşan İHA kategorisinde yarışarak Türkiye’nin Ulusal Teknoloji Atağına katkı sunmaya hazırlanıyor.

EÜ Öğrenci Dekanlığı ve Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezi uyumunda düzenlenen ve öğrenciler tarafından hazırlanan; TÜBİTAK, TEKNOFEST, toplumsal sorumluluk ve bitirme projelerini kapsayan ‘Öğrenci Proje Şenliği’nde yer alan projelerden biri de Ege Vortex Takımı’nın projesi oldu. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, şenlikte, Ege Vortex Ekibinin standını da ziyaret ederek hazırlanan İHA projesi ile ilgili bilgi aldı. Proje ekibini tebrik eden Rektör Prof. Dr. Budak, bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da bilim ve teknoloji öncelikli, yenilikçi projeler üreten kadrolara her türlü maddi ve manevi dayanağı sürdüreceklerini söyledi.

“Yapay zekâ ile tasarlandı”

Proje ile ilgili bilgi veren Ege Meslek Yüksekokulu Elektronik Haberleşme Teknolojisi Programı Öğrencisi ve Kadro Kaptanı Görkem Bütev, “Bizler, Ege Üniversitesinde tahsil gören, mühendislik ve teknik programlarda disiplinlerarası bir ortaya gelen ve Ege Vortex Kadrosunu kuran öğrencileriz. Ege Vortex Grubu, Ege Üniversitesi Savunma Teknolojileri Topluluğu bünyesinde kurulmuş olup alanlarında uzman 10 üyeden oluşmaktadır. Projemiz TEKNOFEST Savaşan İHA müsabakası için dizayn edilmektedir. Tasarladığımız İHA tam otonom uçuş özelliklerine sahip olup, tasarlanan yapay zeka ile havada kendi kararını alabilme, iniş-kalkış dahil tüm misyonlarını pilot müdahalesi olmadan gerçekleştirebilmektedir.  Havada manzara sürece özelliğine sahip olup aviyonik ve tüm sistem tasarımı takımımızca özgün olarak tasarlanmış ve test basamaklarına geçilmiştir. Oluşturulan sistem mimarisi ve kullanılacak itki sistemi ile uçağın elektrik muhtaçlığını karşılayacak olan ana güç sistemi, yerli ve ulusal imkânlar ile büsbütün takımımızca tasarlanmıştır. Çift dihedral ve martı kanat dış dizaynına sahip olan uçağımız it dalaşı da dâhil olmak üzere birden fazla misyonu icra edebilecek biçimde tasarlandı. Uzun menzil telemetri sistemine sahip olan İHA yer denetim istasyonu ile kesintisiz haberleşebilmektedir” diye konuştu.

“Kendimizi geliştirmek istiyoruz”

Türkiye’nin Ulusal Teknoloji Atılımına katkı vermek ve kendilerini geliştirmek gayesiyle çalışmalarına devam ettiklerini söz eden Görkem Bütev, “Bizler, bu hava aracını tasarlarken üniversitemizin bize sağlamış olduğu laboratuvarlarda gece gündüz sabahlıyoruz. Elimizdeki tüm imkânları kullanarak multidisipliner bir proje üretiyoruz. Bu projemizi üretirken doğal ki birçok zorlukla karşılaştık. Başarısız sonuçlanan testleri tekraren yapıp yanlışlarımızı bulduk ve son teknolojiye uygun bir sistem mimarisi bulunan bir İHA üretmeyi başardık” dedi.

Multidisipliner proje ekibi

Ege Vortex Grubundaki, Ege Meslek Yüksekokulu Elektronik Haberleşme Teknolojisi Programı öğrencileri Görkem Bütev  ve Miraç Kazan, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Kısmı öğrencileri  Eray Gündüz ve Beyzanur Öztürk, Bilgisayar Mühendisliği Kısmı öğrencileri Azra İpek Ankara ve Selenay Akbaba, Dokumacılık Mühendisliği Kısmı öğrencisi Gülser Girgin, Elektrik Elektronik Mühendisliği Kısmı öğrencileri Oğuzhan Duğrut ve Tekcan Yılmaz ile Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Mühendisliği Kısmı öğrencisi Mutlucan Ateş misyon alıyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ