yandex
ankara seo
ankara web tasarım
21.04.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Egeli tekstil ihracatçılarının ana gündemi sürdürülebilirlik

Global iklim krizinin derinleşmesi sonrasında Avrupa Birliği’nin 2019 yılında hayata geçirdiği Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı, tüm dalların öncelikli mesken ödevi haline geldi.

Egeli tekstil ihracatçılarının ana gündemi sürdürülebilirlik

Küresel iklim krizinin derinleşmesi sonrasında Avrupa Birliği’nin 2019 yılında hayata geçirdiği Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı, tüm kesimlerin öncelikli mesken ödevi haline geldi.

AB’nin Hudutta Karbon Düzenlemesi Düzeneği (SKDM)’nda karbon vergisi uygulama kararı aldığı bölümler listesinde üst sıralarda yer alan dokumacılık bölümü, SKDM’na ahenk için gücünün büyük kısmını bu hususa ayırıyor.

Türkiye’de sürdürülebilirlik ile ilgili birinci ve en değerli adımları atan kurumların başında gelen Ege Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB) ana gündemini sürdürülebilirlik olarak belirledi ve projelerini bu çerçevede şekillendiriyor.

ETHİB’in Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 2023 yılı Olağan Genel Şura Toplantısında konuşan EİB Koordinatör Lideri ve ETHİB Yönetim Kurulu Lideri Jak Eskinazi; parite kaybı, dingin talep, enflasyondaki artış ve artan maliyetler nedeniyle rekabet etmenin zorlaştığı bu devirde Birlik faaliyetlerini sürdürülebilirlik, dijitalleşme, kaliteli ve katma kıymetli üretimi öne çıkaracak formda planlamaya devam ettiklerinin altını çizdi.

Egeli tekstilciler ihracatını yüzde 41 artırdı

Sektörün 2023 yılı ihracat performansını pahalandıran Eskinazi, “6 Şubat 2023 tarihinde, 11 vilayetimizi derinden etkileyen yıkıcı sarsıntının, dokumacılık hammaddesi üretimi ve ticaretinde büyük potansiyele sahip olan vilayetleri kapsaması sebebiyle birinci basamakta tedarik zincirinde kıymetli ıstıraplar yaşandığını, ana pazarlarımızdaki talep daralmasının devam etmesinin de olumsuz etkiyi artırdığını ve Türkiye geneli dokumacılık ve hazır giysi ihracatında bunun tesirlerinin hissedildiğini söyledi.

Eskinazi, “ETHİB 2023 yılı ihracatımız ise Türkiye genelinden ayrışarak değerli ihracat artışı yaşadı. Birliğimizden yapılan 2023 yılı ihracatı, bilhassa hammadde ihracatında yaşanan artıştan kaynaklı olarak bir önceki yıla göre % 41 artarak yaklaşık 509 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ülkemizin toplam tekstil ihracatı ise 2023 yılında %7,6 azalarak 9,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.” formunda konuştu.

 

Sürdürülebilirlik de artık rekabetin en önemli ögelerinden biri

Ticaret Bakanlığı’nın dayanağıyla yürütülen Sürdürülebilirlik URGE Projesi’nin faaliyetleri hakkında bilgi veren Eskinazi, “firmalarımızın yurtdışı pazarlarımızda rekabetçiliğini artırmayı hedeflediğimiz bu projeyle iştirakçilerin güç verimliliği, ISO 14064 Kurumsal Karbon Ayak İzi İdaresi, ISO 14001 Etraf İdaresi ve Eser Hayat Döngüsü Değerlendirmesi başlıklarında danışmanlık hizmeti almasını sağladık. Önümüzdeki Eylül ayında dalda uygun uygulama örneklerini görmek üzere Hollanda’ya bir inceleme ziyareti gerçekleştireceğiz” dedi.  

“Kaynaklarımızı verimli kullanarak, tabiat dostu üretim yapmak bizim bu dünyaya ve gelecek nesillere olan esas borcumuzdur. Bunun yanında, bu kuralları sağlamak artık rekabetin en önemli ögelerinden biri. Artık kesin müşteri satın aldığı eserin ne kaidelerde üretildiğini, tabiatta ne kadar iz bıraktığını önemsiyor ve sorguluyor. Bu sebeple müşterilerimiz de bizim ne kadar sürdürülebilir bir üretim yaptığımıza dikkat ediyor. Fiyat ve kalitenin yanında sürdürülebilirlik de artık rekabetin en önemli ögelerinden biri.” şeklinde konuşan Eskinazi, EİB bünyesinde  12 İhracatçı Birliğinden temsilcilerin iştirakiyle oluşturulan Strateji ve Sürdürülebilirlik İcra Komitesi’nin de bu doğrultuda gerek sektörel stratejilerin belirlenmesi gerekse EİB olarak bütünsel bir strateji çerçevesinde faaliyetlerin sürdürülmesi  için çalıştığını söz etti.

Ülkemizdeki tüm dokumacılık ve hazır giysi Birliklerinin iştirakiyle yürütmeye başladıkları Ortak Sürdürülebilirlik Komitesi çalışmaları kapsamında kelam konusu Komitenin alt çalışma kümesi olarak ETHİB’in sorumluluğunda olan Organik- Sürdürülebilirlik Sertifikasyonları ve Pamuk alt çalışma kümesinin da faaliyetlerine devam ettiğini bildiren Eskinazi, sürdürülebilirlik tedbirleri kapsamında Alman Federal Meclisi tarafından kabul edilen “Alman Tedarik Zinciri Yasası”nın getirdikleri ve ülkemize tesirleri hakkında 9 Mayıs 2024 Perşembe günü  Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile birlikte bir webinar düzenleyeceklerinin bilgisini verdi.

Halı ihracatçılarının kümelenmesi için çalışmalara başlandı

Birliğimiz üyelerinin ağır bir halde yer aldığıdöngüsel iktisat ve geri dönüşüm konusunda başarılı bir kümelenme örneği olan Uşak’ı kesimin değerli bileşenlerinin de yerinde görmesi hedefiyle ilgili Bakanlıklar ve Türkiye Dokuma ve Hazırgiyim Birlikleri Ortak Sürdürülebilirlik Komitesi temsilcilerinin iştirakiyle geçtiğimiz sonbaharda 2 farklı heyet düzenlediklerini tabir eden Eskinazi, halı dalının ihracatını artırmak hedefiyle Demirci Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Halı URGE projesi için çalışmalara başlandığının muştusunu verdi.

Tekstilde ABD pazarı için güçbirliği

Son olarak yurtdışı tanıtım faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Eskinazi, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ne yönelik gerçekleştireceğimiz tanıtım faaliyetlerine daha fazla devlet takviyesi sağlamak ve kaynak israfını önlemek emeliyle Türkiye’deki tüm Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri olarak gücümüzü birleştirdik ve  ABD’ye yönelik ortak bir   Turquality Tanıtım Projesi’ne imza attık. Önümüzdeki dört yıl boyunca daima birlikte bu pazardaki hissemizi artırabilmek için var gücümüzle çalışacağız” şeklinde konuştu.

Eskinazi, 23-26 Nisan 2024 tarihleri ortasında Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenecek olan dünyanın teknik dokuma alanında en itibarlı fuarı olan “Techtextil/Texprocess Frankfurt” fuarlarına ETHİB tarafından bir heyet ile iştirak gerçekleştirileceklerinin de bilgisini verdi.

Ege Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin mali genel konsey toplantısında, 2024 yılı bütçesi 27,8 milyon TL olarak belirlenirken, 2024 yılı iş programı da karara bağlandı.

Toplantının akabinde; ETHİB Danışmanı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal, ülkemiz ve dünya iktisadında yaşanan gelişmeler ile önümüzdeki periyoda ait değerlendirmelerini içeren bir sunum gerçekleştirdi.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ