yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Eğitim-Sen’den İktidara ve Bakan Tekin’e Müfredat Uyarısı: Derhal Geri Çekin!

Eğitim-Sen yeni eğitim müfredatı ile ilgili olarak iktidarı ve bakan tekini uyardı. derhal geri çekin dedi.

Eğitim-Sen’den İktidara ve Bakan Tekin’e Müfredat Uyarısı: Derhal Geri Çekin!

MEB tarafından onaylanan ‘maarif modeli’ başlıklı yeni eğitim müfredatının çarçabuk onaylanmasına reaksiyonlar devam ediyor!

Eğitim ve Bilim İşçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Genel Merkezi, 26 Nisan 2024 tarihinde “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” ismiyle kamuoyuna açıklanan ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından imzalanan yeni müfredat ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yeni Müfredat Laikliği ve Bilimselliği Gaye Alan İçeriği ile Büyük Reaksiyon Topladı

Yeni müfredatın kabulü ile ilgili sert açıklamalarda bulunan Eğitim-Sen, “Laik ve bilimsel eğitimi amaç alan içeriğiyle büyük reaksiyon topladı. Bakanlık, müfredatla ilgili görüş ve teklifler için yalnızca bir hafta mühlet tanımış, gelen tenkitler üzerine bu süreyi on güne çıkarmıştı. Hazırlık müddetinin on yıl olduğu belirtilen müfredat için on gün içinde görüş ve teklif istenmesi, sürecin ne kadar ciddiyetsiz ve formalite icabı yürütüldüğünü gözler önüne seriyor. Müfredatın hazırlık evresinde 1000 bireyle çalışıldığı ve onlarca çalıştay yapıldığı argüman edilmiş, lakin bu çalışmalara kimlerin katıldığı ve nerede yapıldığına dair sorular karşılıksız bırakılmıştı. Bakan Tekin, 67 bin 284 teklif ve görüş aldıklarını belirtmiş, fakat bu kadar kısa müddette bu görüşlerin nasıl değerlendirildiği ve ne oldukları konusunda hiçbir açıklama yapılmamıştı. Müfredatın süratlice Talim ve Terbiye Kurulu’ndan geçerek onaylanması, sürecin ne kadar kurgu olduğunu açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Eğitim-Sen: “Müfredatın Aceleye Getirilmesi Kabul Edilemez!”

“Ülkenin eğitim müfredatı hazırlanırken, sürecin bu kadar ciddiyetsiz ve aceleye getirilmesi kabul edilemez. Eğitim müfredatı, tüm bileşenler, akademisyenler, eğitim uzmanları, sendikalar ve fakültelerle birlikte hazırlanmalıydı” diyerek açıklamalarına devam eden Eğitim-Sen açıklamasına şöyle devam etti: “Ancak bu süreçte hiçbir muhtaçlık tahlili, değişim münasebeti ve eğitim programı hazırlama tekniği uygulanmamış, pilot uygulama yapılmadan müfredatın yeni eğitim-öğretim yılında uygulanacağı duyurulmuştur. Bu müfredat, laik demokratik yaşama topyekûn bir meydan okumadır. Biz aşağıda imzası olanlar olarak, Milli Eğitim Bakanı ve iktidarı uyarıyor ve “BU MÜFREDATI DERHAL GERİ ÇEKİN!” davetinde bulunuyoruz. Bu uyarımızın dikkate alınmaması durumunda, legal hareketlerimizi tüm ülke genelinde yayacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

YENİ MÜFREDAT BAKAN YUSUF TEKİN TARAFINDAN ONAYLANDI ! 

Eğitim-Sen Genel Merkezi açıklamada hızlandırılmış sürecin gerisinde, yeni müfredatın içerdiği sebepleri şöyle sıraladı: 

  • Bilime ve bilimsel gerçeklere savaş açtığı için,
  • Laik eğitim ve laik hayatı gaye aldığı için,
  • Cumhuriyetin aydınlanmacı pahalarını ortadan kaldırdığı için,
  • Cinsiyetçi olup, toplumsal cinsiyet eşitliğine yer vermediği için,
  • Toplumsal ve kültürel çeşitliliği yok saydığı için,
  • Eğitimi piyasaya açmak ve kamusal eğitimi ortadan kaldırmak gayesiyle hazırlandığı için,
  • Öğrencileri belirsizliğe, ümitsizliğe ve geleceksizliğe sürüklediği için,
  • Sınav odaklı eğitim sistemine devam ederek, öğrenci yeteneklerini gerici bir yolla ölçmek için,
  • Eğitimi dincileştirme ve okulları imam hatip müfredatları ile eşleştirme maksadı taşıdığı için,
  • Birleştirici ve bütünleştirici yurttaş şuuru yerine, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı olduğu için. (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)
author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim