yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ekrem İmamoğlu, ‘İstanbul’un Fethi’nin 571. Yıldönümü’ etkinliklerinde konuştu

Fatih’in İstanbul’u fethederek kenti, doğu ve batı kültürlerinin buluştuğu bir dünya başşehri haline getirdiğine vurgu yapan İmamoğlu, “İstanbul, ta o vakit adaletin, müsamahanın simgesi oldu.

Ekrem İmamoğlu, ‘İstanbul’un Fethi’nin 571. Yıldönümü’ etkinliklerinde konuştu


Bu kente sahip çıkmak, bu kentin her türlü ruhuna sahip çıkmak, Fatih Sultan Mehmet Han’ın, yeni bir çağ açan bedellerine sahip çıkmaktır. Bu kente sahip çıkmak, İstanbul’u işgalden kurtarıp, yine milletimize armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ün bedellerine sahip çıkmaktır” dedi. 

MALTEPE / İSTANBUL 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinin 571. yıldönümünü, şanına yakışır bir biçimde kutladı. Maltepe Orhangazi Kent Parkı’nda gerçekleştirilen kutlamalara, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ile birlikte İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, CHP Parti Meclisi üyeleri, milletvekilleri, ilçe belediye liderleri ve binlerce vatandaş katıldı. Hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikler; İBB Mehteran Bölüğü, görsel ve ışık şovları ile İstanbul’un fethinin canlandırıldığı sahne gösterisi ile renklendirildi. Şovların akabinde mikrofona gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, özetle şunları söyledi: 

“İSTANBUL’UN FETHİ KENTİ BİR DÜNYA BAŞŞEHRİ HALİNE GETİRDİ”

“Dünya tarihi fetihlerle doludur. Lakin İstanbul’un fethi, tarihin akışını değiştiren, bir çağı kapatıp, yenisini açan çok özel bir fetihtir. İstanbul’un fethi, hissedin ki, çok özeldir. Zira bir diğer istikameti vardır. Zira, fethin fatihi çok özeldir. Fatih Sultan Mehmet, yalnızca 21 yaşında İstanbul’u fethetmek için yola koyulurken, gayelerini toprakları değil, gönülleri fethetmek olarak tanımlamıştı. Bu büyük bir fark. Büyük bir devlet insanı. Ve birebir vakitte bir askeri deha olmanın ve bu hissi en güçlü formda yüreğinde yaşatmanın yanı sıra, çok taraflı bir entelektüeldi. Çok güzel eğitim almıştı. Dünyayı biliyordu. Dünyayı tanıyordu o günkü durumda, o günkü çağda. Onun gayesi; insanlara boyun eğdirmek değil, herkes için onurlu bir hayat sağlamaktı. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’da herkesin inanç ve geleneklerini koruyan, adil ve hoşgörülü bir idare kurdu. Hiçbir bağnazlığa geçit vermedi. İslam’ın sevgi ve müsamahaya dayalı özüne sahip çıktı. Manevi kıymetlerimizi yüceltti. Medeniyetimize, çok büyük güç ve paha kattı. Ortaçağ’ın karanlığındaki batı dünyasına örnek oldu. İstanbul’u, bu kadim kenti, doğu ve batı kültürlerinin buluştuğu bir dünya başşehri haline getirdi. İstanbul, ta o vakit adaletin, müsamahanın simgesi oldu.”

“BURASI FATİH SULTAN MEHMET’İN, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN VE SİZLERİN ŞEHRİDİR”

“Bakınız; bu kente sahip çıkmak, bu kentin her türlü ruhuna sahip çıkmak, Fatih Sultan Mehmet Han’ın, yeni bir çağ açan kıymetlerine sahip çıkmaktır. Bakınız; bu kente sahip çıkmak, İstanbul’u işgalden kurtarıp, yine milletimize armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ün bedellerine sahip çıkmaktır. İstanbul’a sahip çıkmak; böylesi güçlü bir histir. Atatürk, ne demişti? ‘İstanbul, bizim tarihimizin ve medeniyetimizin özetidir’ demişti. Tarihimizin ve medeniyet özeti kadim İstanbul. Ne demek biliyor musunuz? Hiç kimseye ve hiçbir bölüme ilişkin değil. İstanbul, 16 milyon hemşehrimizin, 86 milyon vatandaşımızındır; hepimizindir, İstanbul, onu sevenlerin, ona ihtimam ve hürmet gösterenlerindir. İstanbul, sizlerindir. Burası Fatih Sultan Mehmet’in, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve sizlerin kentidir. Bunu bu türlü bilelim ve bu türlü hissedelim. Asla bu duyguyu unutmayalım. 21 yaşında İstanbul’da gönülleri fethedip, yeni bir çağ açan o Fatih’i, 38 yaşında bu cennet vatanı işgalden kurtarmak için yola koyulan ve tarihi seyrini değiştiren Mustafa Kemal’i, ey hemşehrilerim, sevgili milletimiz, hiç lakin hiç aklınızdan çıkarmayın. Ve kesinlikle o şahsiyetleri tanıyın.”

“SAVAŞI DEĞİL, BARIŞI KAZANDIKLARI İÇİN EŞSİZDİRLER”

“Onlar, girdikleri savaşları kazandıkları için değil; onlar, barışı kazandıkları için büyük, barışı kazandıkları için eşsizdirler. Barışı kazandıkları için tarihi, değerli şahsiyetlerdir. Onlar kardeşliğin, müsamahanın, aklın ve bilimin peşinde koştukları için, insan olmaya bedel verdikleri için dünya çapında saygınlar. Yüzyıllar geçse de o denli olacaklar. Fatih ve Atatürk’ün her daim o genç, o güçlü o mert ruhları, bugünün gençleri, yani sizler için çok kıymetli bir rehberdir, kılavuzdur. Sevgili gençler; yıkmak değil yapmak için, ayırmak değil birleştirmek için yola koyulduklarında, önlerinde hiç kimse durmadı, duramaz. İstikametinizi geçmişe değil, geleceğe çevirdiğinizde, sizlerin de önünde hiçbir güç duramayacak.”

“HERKESTEN ÇOK KENDİNİZE VE BİRBİRİNİZE GÜVENİN”

“Onun için sevgili gençler, sizler, Fatih’in İstanbul’u fethedip, yeni bir çağ açtığı yaştasınız. Siz de onun üzere gönülleri ve geleceği fethetmek için her şeye sahipsiniz. Her yerde söylüyorum; sevgili gençler, herkesten çok kendinize ve birbirinize inancın. Asla birbirinize güvenmekten vazgeçmeyin. Gençlerin birliği ve kardeşliği, birbirinize olan müsamahanız, birbirinize olan sevginiz ve hürmetiniz, aranızdaki yıktığımız o önyargı duvarlarıyla birlikte, ülkemizin ve dünyamızın en güçlü teminatı olacaktır. İstanbul’umuzun 571. fetih yıldönümü kutlu olsun. Gönülleri ve geleceği fethetme seyahatinde, her birinize sağlıklı ve hoş bir İstanbul hayatı diliyorum. Hepinizi çok seviyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim