yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un Fethi’nin 571. Yıldönümünde, Fatih Sultan Mehmet’i Fatih’teki türbesinde andı

İstanbul’un fethinin bir istila ya da talan hareketi olmadığına dikkat çeken İmamoğlu, “Fatih Sultan Mehmet Han, kültürlerin kendisini koruma ettiği, koruduğu bir periyodun İstanbul’da var olmasıyla, aslında çağlar öncesinden çok farklı bir barışçıl ortamı sağlama çabasını ortaya koyan, çok entelektüel, çok özgün bir insan.

Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un Fethi’nin 571. Yıldönümünde, Fatih Sultan Mehmet’i Fatih’teki türbesinde andı


Çok farklı bir kumandan, farklı bir padişah. Biz de onun fethedip, bize emanet ettiği bu hoş kente layık olma uğraşında olan yöneticileriz” dedi. 

İstanbul Valiliği, “İstanbul’un Fethi’nin 571. Yıldönümü Kutlama Programı” kapsamında, Fatih Camii haziresinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde anma merasimi düzenledi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, resmi merasim öncesinde, Fatih Camii Külliyesi haziresinde bulunan eski İBB Liderlerinden Dr. Mimar Kadir Topbaş’ın kabrine ziyarette bulunup, dua etti. Daha sonra ortalarında İstanbul Valisi Davut Gül ve Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’ın da bulunduğu protokol heyetiyle birlikte Fatih Sultan Mehmet Türbesi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında, İstanbul Vilayet Müftülüğü’nce görevlendirilen hatipler tarafından Kuran-ı Kerim okunup, dualar edildi.

“FETHİN ÇOK DERİN MANALARI VAR”

İmamoğlu, ziyaret sonrasında hislerini, toplumsal medya hesaplarından yaptığı canlı yayınla, kamuoyu ile paylaştı. Fatih Sultan Mehmet Türbesi önünde konuşan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bugün, devlet erkanımızla birlikte, Fethin 571. yıldönümünde, daima bir arada dua ettik. Fatih Sultan Mehmet Han’ı rahmetle, minnetle andık. Ruhu şad olsun. Bir fetih yıldönümünü bugün daima birlikte kutlayacağız. Fethin çok derin manaları var. Fatih Sultan Mehmet Han, Peygamberimizin müjdelediği bir fethin kumandanı. Ve aslında bir çağın değişimine vesile olan bir fetihten bahsediyoruz. Çağın çok ilerisinde bir kumandan ve bir devlet yöneticisi, padişah. Osmanlı İmparatorluğu’nun tahminen en parlak sürecine imza atan ve o sürecin başlamasına vesile olan padişah.”

“SADECE SAVAŞLA FETHEDİLEN BİR KENT PERİYODUNDAN BAHSETMİYORUZ”

“Tabii fethin farklı manaları var. Yalnızca savaşla fethedilen bir kent devrinden bahsetmiyoruz. Tavır, tutum ve o periyotta yönetme anlayışı, inançları kucaklayarak ve burada yaşayan insanların yüzyıllar uzunluğu yaşayacakları yere hazırlayarak, fethi bir istila, bir talan değil, tam tersine kültürlerin kendisini koruma ettiği, koruduğu bir devrin İstanbul’da var olmasıyla, aslında çağlar öncesinden çok farklı bir barışçıl ortamı sağlama uğraşını ortaya koyan, çok entelektüel, çok özgün bir insan. Çok farklı bir kumandan, farklı bir padişah. Biz de onun fethedip, bize emanet ettiği bu hoş kente layık olma gayretinde olan yöneticileriz.”

“İSTANBUL’UMUZ ÇOK DEĞERLİ DÜNYA KENTİ”

“Bugünün çağında fethin farklı manaları var ve ben de bu manayla yüklü bir şehrin Belediye Başkanı olarak, derinden bu süreci aslında hisseden ve bunu koruyan, koruma eden bir anlayışla bu kentin yönetilmesine inanan birisiyim. İstanbul’umuz çok değerli dünya kenti, kadim dünya kenti. Tıpkı vakitte bir gibisi, bir eşi olmayan bir kent; coğrafyasıyla, kültürüyle, geçmişiyle, medeniyetleriyle… Üç imparatorluğa başşehirlik yapmış bu kentin varlığı, çok değerli. İşgali de yaşadı bu kent ve o işgal devri 5 yıl sürdü. Kurtuluş Savaşı öncesinde işgal edilen, 1918’le 1923 yılları ortasında işgal kuvvetlerinin olduğu bu kenti, tekrar büyük gayretle, Atatürk önderliğinde kurtararak, tekrar toplumumuzun, milletimizin dersaadeti, İstanbul’u, hoş kenti olmaya devam etti.”

“EMANETE EN GÜÇLÜ BİÇİMİYLE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

“Bu emanete daima birlikte, en güçlü formuyla sahip çıkacağız. Bu kentin korunması, doğasıyla, tarihiyle, kültürleriyle, farklılıklarıyla, inançlarıyla korunması, hepimize Fatih Sultan Mehmet’in emanetidir. Fethin yıldönümünü kutluyoruz. Maltepe’de kutlamalarımız, bugün devam edecek. 19.30’dan itibaren, her yıl olduğu üzere, 6 yıldır, Fethin yıldönümünü coşkuyla, insanlarımızla paylaşarak, konuşarak, eğlenerek, lakin tıpkı vakitte bu kenti koruyarak ve bu kenti emanet eden insanlara minnet duyarak kutlamaya devam edeceğiz. Fatih Sultan Mehmet Han’ın ruhu şad olsun. İstanbul’umuz, ebediyen yaşayan ve her vakit bu kadim ruhunu ve varlığını koruyan bir kent olsun.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim