yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ekrem İmamoğlu, Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen ‘Avrupa Olimpiyat Komiteleri 53. Genel Kurulu’nda konuştu

“İstanbul 2027 Avrupa Oyunları’nı bir olimpiyat kalitesinde düzenleyerek, bu amacımıza hakikat en büyük adımı atacağız” diyen İmamoğlu, “İstanbul, doğu ile batının kavşağında, tüm insanlığın, tüm kültürlerin buluşma noktasında, dünyanın merkezinde yer almaktadır. Tüm dünyayı spor etrafında birleştirmeyi amaçlayan olimpiyat ruhu ve ideolojisi için en uygun mesken sahibiyiz.

Ekrem İmamoğlu, Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen ‘Avrupa Olimpiyat Komiteleri 53. Genel Kurulu’nda konuştu


İstanbul 2027 Avrupa Oyunları ile bu ruhu evvel Avrupa’ya sonra da tüm dünyaya taşımak istiyoruz. İstanbullular, hepinizi ağırlamak için sabırsızlanıyor. Sporun tüm heyecanını ve sayısız kültürün bir ortaya gelmesiyle ortaya çıkacak rengarenk imgeleri birlikte yaşayalım. Daha uygun, daha hoş, daha büyük ve daha renkli bir Avrupa Oyunları için hazırız” tabirlerini kullandı. İmamoğlu’nun konuşmasının akabinde İstanbul’un Avrupa Oyunları adaylığı oylamaya sunuldu ve dakikalarca süren ayakta alkışlarla kabul edildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Avrupa Olimpiyat Komiteleri (EOC) 53. Genel Kurulu”na katılmak üzere, Romanya’nın başşehri Bükreş’e gitti. Parlamento Sarayı’nda gerçekleştirilen ve 6-7 Haziran günleri ortasında düzenlenen genel konsey, Milletlerarası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ve EOC Lideri Spyros Capralos’un iştirakleriyle gerçekleştirildi. CHP Yüksek Disiplin Kurulu Lideri Turan Taşkın Özer ve Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener de İstanbul’un olimpiyat seyahatinde İmamoğlu’na eşlik etti. İmamoğlu, genel heyette bir konuşma yaparak, 2027’de İstanbul’da düzenlenecek 4. Avrupa Oyunları hazırlıkları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. İmamoğlu’na konuşması sırasında İBB Spor Kulübü atletlerinden ulusal tekvandocu İkra Kayır da eşlik etti.

“İSTANBUL, BİZİM İÇİN YALNIZCA BİR KENT DEĞİL, BÜYÜK BİR OKUL, BİR SAHNE, BİR ARENA”

“İstanbul’da çalışan ve yaşayanlar için kentimiz, bize eşsiz fırsatlar sunmaktadır” diyen İmamoğlu, konuşmasında şu sözleri kullandı:

“16 milyon İstanbullu için İstanbul, birçok açıdan bir mucizedir. Milyonlarca ziyaretçi için de her gün birebir hisleri uyandırmaktadır. İstanbul, bizim için sadece bir kent değildir; bir okul, bir sahne, bir arenadır. İstanbul, daha yükseklere erişmemize yardım ediyor. Daha güçlü olmamızı destekliyor. Amaçlarımıza daha süratli ulaşmamız için koşulları sağlıyor. Sonuncu amacımız; keyifli, sağlıklı ve keyifli bir hayatı kentimizde daima bir arada yaşamaktır. Tarih boyunca İstanbul, büyük bir metropol topluluğuna mesken sahipliği yapmıştır, Dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı karşılamış ve ağırlamıştır.  Bu büyük topluluk, olimpik dostları ve aileleri birleştirerek, artık daha da büyüyor. Bu sebeple eşsiz biz heyecan ve memnunluk duymaktayız.”

“İSTANBUL’U ONURLANDIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ”

“İstanbul’da olimpik mottomuza, bu sefer daha da güçlü bir halde, sporla tekrar hayat vereceğiz. Daha fazlası ve daha düzgünü için İstanbul’u onurlandırdığınız teşekkür ederiz. İstanbul’un memleketler arası bir spor aktifliği düzenleme konusunda birçok avantajı vardır. Güçlü ve stratejik bir plan ve bu planı uygulayacak tecrübeli ve dinamik bir takım ile İstanbul 2027 Avrupa Oyunları’nı tarihe geçecek bir aktiflik yapacağız. Hedefimiz, İstanbul’u bir Olimpiyat kentine dönüştürmektir. İstanbul 2027 Avrupa Oyunları’nı olimpik seviyede organize ederek, bu maksat doğrultusunda azimli adımlar atıyoruz. Bugün sizlerle, İstanbul 2027 Avrupa Oyunları için kentimizin muazzam potansiyelini nasıl kullanmayı planladığımızı paylaşmak istiyorum.”

“İSTANBUL’DA, BİNLERCE YILLIK TARİHİN İÇİNE DALARAK VAKİT GEÇİREBİLİRSİNİZ”

“İstanbul, doğu ile batının kavşağında, tüm insanlığın, tüm kültürlerin buluşma noktasında, dünyanın merkezinde yer almaktadır. Tüm dünyayı spor etrafında birleştirmeyi amaçlayan olimpiyat ruhu ve ideolojisi için en uygun konut sahibiyiz.  İstanbul 2027 Avrupa Oyunları ile bu ruhu evvel Avrupa’ya sonra da tüm dünyaya taşımak istiyoruz. İstanbul’daki tüm milletlerarası etkinlikler, birebir vakitte dev birer kültür buluşmasına dönüşüyor. İstanbul’da, binlerce yıllık tarihin içine dalarak vakit geçirebilirsiniz. Şimdiye kadar gördüklerinizin çok ötesinde, çok daha renkli ve unutulmaz bir aktifliğe hazır olun. İstanbul 2027 Avrupa Oyunları Kültür Programı, bugüne kadar deneyimlediğiniz en görkemli programlardan biri olacak. Şampiyonlar Ligi finali, Formula 1 yarışları ve Dünya Basketbol Şampiyonaları üzere milletlerarası etkinliklerde başarılı tecrübeleri olan kentimiz, tüm spor branşları için eşsiz bir ekosisteme sahiptir. İtalya ile birlikte 2032 Avrupa Futbol Şampiyonasını düzenlemeye hak kazandık.”

“MEŞHUR TÜRK KONUK SEVERLİĞİYLE KARŞILAŞACAKSINIZ”

“2036 Olimpiyat Oyunlarına ve Paralimpik Oyunlara konut sahipliği yapma konusundaki irademizi ve kararlılığımızı da biliyorsunuz. İstanbul’un spor tesisleri ve konaklama fırsatları, dünya standartlarının üzerindedir. Stadyumlarımız, spor salonlarımız ve tesislerimizde pek çok memleketler arası yıldıza, ekibe ve unutulmaz spor anlarına konut sahipliği yaptık. İstanbul, atletlere, teknik takımlara, yöneticilere ve iştirakçilere unutulmaz bir tecrübe yaşatmak için gereken tüm konaklama ve hizmet altyapılarına sahiptir. Tesislerimizde, dünya standartlarında imkânlarla, hizmetlerle ve meşhur Türk misafirperverliği ile tanışacaksınız. Özel etkinlikler ile bu tesisleri test edeceğiz. Tesislerimize, idman alanlarımıza ve konaklama yerlerimize ilişkin planları süratle tamamlayacağız. ‘İstanbul 2027 Avrupa Oyunları Test Aktiflikleri Strateji’mizi de dikkatle hazırlamayı sürdürüyoruz. Tüm özel konuklarımızın, VIP ağırlama planlarımızdan mutlu kalacağına inanıyorum.”

“İSTANBUL MERKEZLİ BÜYÜK KULÜPLERİMİZ 60 MİLYONA YAKIN TARAFTARA SAHİP”

“İstanbul’un en güçlü istikametlerinden birisi, dünyanın diğer hiçbir kentinde göremeyeceğiniz kadar çeşitli olan taraftarlarıdır. İstanbul’da kurulmuş büyük kulüplerimizin, tüm Türkiye’de 60 milyona yakın taraftarı bulunmaktadır. Daha da değerlisi, bu kulüpler, sadece futbolda değil,

20 olimpik branşta faaliyet göstermektedir. Basketbol ve voleybol branşlarında 10 kulübümüz, Avrupa’da her yıl en üst düzeyde rekabet etmektedir. İstanbul 2027 Avrupa Oyunları, coşkulu taraftarlarla dolu stadyumlarda gerçekleşecektir. Sporseverlerin tutkusunu, sadece spor salonlarında ve stadyumlarda değil, medyada ve dijital ortamda da hissedeceksiniz. Spor kanallarımız ve gazetelerimiz, aktifliği yerinde takip edecek. Türkiye’deki dijital spor taraftarları, dünyanın en büyük ve en etkin taraftar kümeleri ortasındadır.”

“KENTİMİZDE HAYATINIZDA UNUTAMAYACAĞINIZ TECRÜBELER YAŞAMANIZ ÇOK KOLAY”

“İstanbul, Türkiye’nin, bölgemizin ve dünyanın ekonomik odak noktalarından biri. Dünyanın en büyük kurumlarının ve markalarının bölgesel merkezleri İstanbul’da bulunuyor. Ülkemizin esaslı bir sponsorluk ve spor irtibatı geleneği de bulunuyor. İstanbul 2027 Avrupa Oyunları, bu hususta da unutulmaz bir tertip olacak. İstanbul 2027 Avrupa Oyunları’nda; pazarlama, sponsorluk ve spor odaklı pazarlama irtibatı planı ile seyirci ve medya ilgisini en üst seviyeye taşıyacağız. Kentimiz, hepinizin bildiği üzere, Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren, kültürler ortası bir köprü oluşturan, eşsiz bir coğrafik pozisyona sahip. Tüm dünyanın kullandığı bir ulaşım ağının tam merkezinde. Havaalanları, gelişmiş karayolu, deniz yolu ve demiryolu ağları, memleketler arası iştirakçiler için kusursuz ulaşım seçenekleri sunuyor. İstanbul’a ulaşmanız, kentimizde hayatınızda unutamayacağınız tecrübeler yaşamanız çok kolay.”

“İSTANBUL, ULAŞIM AĞININ TAM MERKEZİNDE YER ALMAKTADIR”

“İstanbul, Türkiye’nin, bölgemizin ve dünyanın ekonomik odak noktalarından bir adedidir. Dünyanın en büyük firmalarının ve markalarının bölge merkezleri İstanbul’dadır. Ülkemizin, sponsorluk ve spor bağlantısı konusunda da esaslı gelenekleri bulunmaktadır. İstanbul 2027 Avrupa Oyunları, bu bakımdan unutulmaz bir aktiflik olacaktır. ‘Pazarlama, Sponsorluk ve Sporla İrtibatlı Pazarlama Bağlantı Planı’mız sayesinde, İstanbul 2027 Avrupa Oyunları’nda izleyici ve medya ilgisini en üst seviyeye çıkaracağız. Bildiğiniz üzere kentimiz, Asya ve Avrupa kıtalarını bir ortaya getiren eşsiz bir coğrafik pozisyondadır. Tüm dünya tarafından kullanılan ulaşım ağının tam merkezinde yer almaktadır. Havalimanları, otoyollar, deniz ve demiryolu ağları milletlerarası iştirakçiler için kusursuz ulaşım seçenekleri sunmaktadır. İstanbul’a ulaşım son derece kolaydır ve kentimizde unutulmaz tecrübeler yaşayabilirsiniz. 16 milyon nüfuslu metropolümüz, insan hayatını kolaylaştıran her türlü teknolojinin kullanıldığı gelişmiş bir altyapıya sahiptir. Memleketler arası kuruluşlarla istişare halinde, ‘İstanbul 2027 Teknoloji ve Bilgi Sistemleri Planı’mızı hazırlayacağız ve onay sonrası uygulamaya koyacağız. Ulaşım, Konaklama ve Teknoloji fırsatları ve yaklaşımlarını mümkün olan en kısa müddette sizlerle paylaşacağız ve bunları uygulamaya koyacağız.”

“İBB OLARAK BİRÇOK PROJEMİZ VAR”

“Sporun dışında sürdürülebilirlik de bilhassa değer verdiğimiz mevzulardan birisi. İBB olarak, bu bahisle ilgili birçok projemiz var. Spor ve sürdürülebilirlik ideolojimizi şu sözlerle özetliyoruz: ‘İnsanların sokaklarında ve parklarında meselesiz biçimde spor yapabileceği bir kent, sürdürülebilir bir kenttir.’ Ayrıyeten büyük spor etkinliklerinin en düşük karbon ayak iziyle gerçekleşmesini sağlamak için çabalıyoruz. ‘İstanbul 2027 Avrupa Oyunları Sürdürülebilirlik Planı’nı en kısa müddette teslim edeceğiz. Bilhassa güvenlik ve sıhhat alanında, en profesyonel gruplarla sizi rahat ettirmek için çalışacağız. Atletlerimiz, her adımda kendilerine yardım edecek olan takımlarla birlikte hareket edecektir. Büyük milletlerarası spor aktiflikleri sırasında kentimizde geniş bir istekli ağı faaliyet gösteriyor.”

“İSTANBULLULAR HEPİNİZİ AĞIRLAMAK İÇİN SABIRSIZLANIYOR”

“İstanbul’un genç ve eğitimli nüfusu, eşsiz bir insan kaynağına erişimimizi sağlıyor. Büyük bir istekli kümesi, İstanbul 2027’nin sıkıntısız ve faal bir halde yürütülmesine yardımcı olacak. ‘İstanbul 2027 İnsan Kaynakları ve İstekli Projeleri’ hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Tüm bu çalışmaların sağlıklı uyumunu sağlamak ismine, en kısa müddette tertip komitemizi oluşturacağız. Komitemizi oluşturur oluşturmaz da master planımızı teslim edeceğiz. İstanbul 2027 Avrupa Oyunları’nı mümkün olan en güzel halde düzenlemek için, tüm çalışmalarımıza sizlerle birlikte başlıyoruz. İstanbullular hepinizi ağırlamak için sabırsızlanıyor. Sporun tüm heyecanını ve sayısız kültürün bir ortaya gelmesiyle ortaya çıkacak rengarenk imajları birlikte yaşayalım. Daha âlâ, daha hoş, daha büyük ve daha renkli bir Avrupa Oyunları için hazırız.”

KAYIR: “AVRUPA OYUNLARI BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR OLACAK”

İmamoğlu, konuşmasının akabinde ulusal atletimiz Kayır’ı yanına davet etti. Kayır da hislerini, “Genç Türk atletlerini temsil etmek üzere bugün burada bulunuyorum. 2027 Avrupa Oyunları’nda hepimizin bulunması bizim için büyük bir onur olacak. Türkiye, genç bir nüfusa sahip ve o yüzden bütün gençleri de yaptıkları sporlar çerçevesinde teşvik edecektir. Bize bu eşsiz fırsatı verdiğiniz için ve tüm dünyadaki akranlarımızla tanışma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Sizleri İstanbul’da ağırlamak için sabırsızlanıyoruz” kelamlarıyla lisana getirdi.

İSTANBUL’UN ADAYLIĞI AYAKTA ALKIŞLARLA KABUL EDİLDİ

İmamoğlu’nun konuşmasının akabinde İstanbul’un Avrupa Oyunları adaylığı oylamaya sunuldu ve dakikalarca süren ayakta alkışlarla kabul edildi. İmamoğlu’nun akabinde, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Erdal Celal Aksoy da 2027’de İstanbul’da düzenlenecek 4. Avrupa Oyunları’yla ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim