yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ekrem İmamoğlu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ile Romanya’nın başkenti Bükreş’te bir araya geldi

İkili, yaklaşık 1 saat boyunca İstanbul’un 2036 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları seyahatini konuştu. İmamoğlu, Bach ile görüşmesinin akabinde, “İstanbul için 2036, çok pahalı bir baht ve bu bahtı hem biz değerlendireceğiz hem bana nazaran olimpiyat ruhu kıymetlendirecek. Zira İstanbul’la buluşulmamış olimpiyat ruhu, bana nazaran eksik.

Ekrem İmamoğlu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ile Romanya’nın başkenti Bükreş’te bir araya geldi


Dünyanın en hoş kenti İstanbul ve İstanbul’un her yeri bir arena, her yeri bir stadyum, her yeri bir spor hissiyle dolu. İnşallah 2036’da İstanbul’da, İstanbullularla birlikte konut sahipliği yapacağız” açıklamasını yaptı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Avrupa Olimpiyat Komiteleri (EOC) 53. Genel Kurulu”na katılmak üzere, Romanya’nın başşehri Bükreş’e gitti. Parlamento Sarayı’nda gerçekleştirilen ve 6-7 Haziran günleri ortasında düzenlenen genel kurul, EOC Başkanı Spyros Capralos ve Romanya Olimpiyat Komitesi Başkanı Mihai Covaliu’nun açılış konuşmalarıyla başladı. İmamoğlu, gün uzunluğu takip ettiği genel şurada, Memleketler arası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener’in de iştirakiyle bir görüşme gerçekleştirdi.

“İSTANBUL 2036’YI UZUN UZUN KONUŞTUK”

İmamoğlu, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin akabinde şu açıklamayı yaptı:

“Bugün, hoş bir toplantı günüydü. Avrupa Olimpik Komiteleri ve liderleriyle çok verimli bir toplantı gününü geçirdik. Akşamüzeri Dünya Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’la çok değerli bir toplantıyı yaptık. İstanbul 2036’yı uzun uzun konuştuk. Paris’e giden yolda yaşanan deneyimler… Lozan’da kendisini ziyarette attığımız 2036’ya dönük kararlılığımızı ve niyet beyanımızın hangi bir süreçte olduğunu, Paris’te bir yıldır yürüttüğümüz, belediyeyle yaptığımız karşılıklı diyalog ayrıntıları ve bilhassa bundan sonra atmayı düşündüğümüz adımlar ve planlamalrı kendisiyle paylaştık. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk ve çok kıymetliydi. Sonuçta, Paris Olimpiyatları’ndan sonra biz, devamında atacağımız adımlarla ilgili her adımını bildiğimiz ve kentimizi hiçbir mevzuda eksik bırakmayan konularla ilgili, karar birliğine vardık. Ve umut ediyorum, çabucak Paris’ten sonra, en yakın tarihte, güçlü bir grubumuzla, Lozan ziyaretiyle Dünya Olimpiyat Komitesi’yle güçlü bağlarımızı en yüksek düzeyde tutacağız.”

“İSTANBUL’UN NASIL HARİKA MANZARALARI SAĞLAYABİLECEĞİNİ HAYAL BİLE EDEMİYORUM”

“Tabii o da Avrupa Oyunlarıyla ilgili attığımız adımın, 20236’ya dönük seyahatte kıymetli bir adım olduğunu, kıymetli bir basamak olduğunu tabir etti. Avrupa Oyunları’yla ilgili de yarın sabah tekrar bir sunum yapacağız. Bach ve Capralos, birlikte bizi izleyecekler. Avrupa Oyunları’yla ilgili nasıl bir hazırlık yaptığımızı kendileriyle paylaşacağız. Spor seyahatimiz çok programlı, planlı ve güçlü bir halde ilerliyor. Yeni kuşak niyetler, yeni jenerasyon spor çağrışımları, kentle iç içe oyunların varlığı… Ki bunda olimpiyat, harikulade bir Paris tecrübesi bize yaşatacak. Kentle iç içe oyunlar. İstanbul’u hayal bile edemiyorum, nasıl harika imgeleri sağlayabileceğini.”

“İSTANBUL’UN HER YERİ BİR ARENA”

 

“Bu tarafıyla de yeni jenerasyon arayışları, yeni kuşak süreçleri, kent planlamasıyla iç içe, iklim dostu bir kent olmayla, sürdürülebilirlikle iç içe bir hissin olimpiyat seyahatinde ne kadar değerli olduğunu vurgulayarak, temel prensiplerde çok güçlü bir birliktelik hissettim. İstanbul için 2036 çok kıymetli bir baht ve bu talihi hem biz değerlendireceğiz hem bana nazaran olimpiyat ruhu kıymetlendirecek. Zira İstanbul’la buluşulmamış olimpiyat ruhu, bana nazaran eksik. Dünyanın en hoş kenti İstanbul ve İstanbul’un her yeri bir arena, her yeri bir stadyum, her yeri bir spor hissiyle dolu. Dünyanın en kıymetli kulüpleri İstanbul’da. Hak ediyor. İnşallah 2036’da İstanbul’da, İstanbullularla birlikte konut sahipliği yapacağız.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim