yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Elektrikli Skuter Güvenli Mi ?

İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, elektrikli skuter kullanıcılarının güvenliğiyle ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Elektrikli Skuter Güvenli Mi ?

İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, elektrikli skuter kullanıcılarının güvenliğiyle ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunarken, denetimsel problemleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na sordu.

DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, 18 yaşını doldurmayan elektrikli skuter kullanıcılarının güvenliğiyle ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Bu kapsamda Karayolları Trafik Kanunu’nun 66. hususuna bir fırka eklenmesini talep eden Milletvekili Ösen, 18 yaşını doldurmayan elektrikli skuter kullanıcılarının sadece bisiklet yolunu kullanmalarını ve kask üzere gözetici ekipman takmalarını meclis gündemine getirdi.

“Sürücü ehliyeti alma çağı gelmemiş çocukların korunma ekipmanları olmadan elektrikli skuter kullanmaları aileleri huzursuz etmektedir”

Milletvekili Ösen, kanun teklifinin münasebetinde elektrikli skuter kullanımında yaşanan kontrol ve güvenlik sıkıntılarına işaret etti: “Şehirlerde kullanımı yaygınlaşan elektrikli skuter, trafik ve park meselesine bir tahlil olarak çevreci bir alternatif olarak görülmektedir. Bununla birlikte elektrikli skuter kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak kontrolünün güçleşmesi, skuter kullanıcılarının kuralları ihlal etmesine neden olmakta ve bu ihlaller, kimi vakit yaralanmalı-ölümlü kazalara yol açmakta, kimi vakitse trafik güvenliğini tehlikeye atmaktadır.”

Skuter Yasal Düzenlemeleri Yetersiz

Gerekçede, yasal düzenlemelerin yetersiz olduğuna değinilerek şu tabirlere yer verildi:

“Elektrikli Skuter Yönetmeliği’nde genel kullanımla ilgili sonlar getirilse de kamuoyunda bu kuralların kontrolünün yaygınlaşmasıyla ilgili tenkitler bulunmaktadır. Bilhassa 2 kişi binilmesi, eşya taşınması, sürat hududunun aşılması, 18 yaş altı çocukların hiçbir gözetici tedbir almadan kullanması, kaldırımların işgal edilmesi yaygın tenkitler ortasındadır. Elektrikli skuter kullanımı ve kontrolüyle ilgili yönetmeliğin ve düzenlemelerin yetersiz kalması, vatandaşlarımızın can güvenliği açısından bir risk ögesi oluşmasına neden olmuştur. Şoför ehliyeti alma çağı gelmemiş 18 yaş altı çocukların otoyol, cadde, sokak üzere noktalarda korunma ekipmanları olmadan elektrikli skuter kullanımı öncelikle aileleri huzursuz etmekte ve akabinde toplumun trafik güvenliğini riske atmaktadır.”

Kask ve kollayıcı ekipman zarurî hale getirilecek

TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinin kabul edilmesi halinde 18 yaşından küçük elektrikli skuter şoförlerinin kask ve kollayıcı ekipman takmaları ve bisiklet yolunu kullanmaları mecburî hale getirilecek.

Denetim sorunu gündeme getirildi

İzmir Milletvekili Ösen, elektrikli skuter kullanıcılarının kontrolüyle ilgili sorularını ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na yöneltti. Meclise sunulan soru önergesinde şu sorular yer aldı:

  1. Elektrikli Skuter kullanıcılarına son 3 yılda kesilen cezaların sayısı kaçtır? Skuter kullanıcılarının en çok ihlal ettiği kurallar hangileridir?
  2. Skuter kullanıcılarının son 3 yılda karıştığı ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının sayısı kaçtır? Bu kazalarda kaç skuter kullanıcısı, kaç yaya ve araç şoförü ziyan görmüştür?
  3. Elektrikli skuter şoförlerinin günlük rutin kontrolleri tertipli biçimde yapılmakta mıdır?
  4. Elektrikli skuter kullanımında kurallara uyulmasını teşvik etmek için caydırıcı cezalar konulması konusunda bir teşebbüste bulunulmuş mudur? (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)
author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ