yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Emekli Memur Maaşları Erimeye Devam Ediyor!

Emekli memur maaşları hakkında açıklama yapan Sahim-Sen, “Her geçen gün emekli maaşları erimeye devam ediyor” dedi 

Emekli Memur Maaşları Erimeye Devam Ediyor!

Emekli memur maaşları hakkında açıklama yapan Sahim-Sen, “Her geçen gün emekli maaşları erimeye devam ediyor” dedi

Emekli Memur Maaşını Ocak 2024 Artırımı Nasıl Etkiledi ?

Memur emeklilerinin ekonomik dertleri her geçen gün artıyor. Bu doğrultuda emekliler zorlaşan hayat koşullarında geçim külfeti yaşıyor. Memur emeklilerinin yıllardır müktesep hakları olan eşit artış oranı uygulaması, son yasal düzenlemelerle ihlal edilmiştir. Sahim-Sen Başkanı Özlem Akarken, “Emekli olmuş memur emeklilerine reva görülen bu hukuksuzluk ve adaletsizlikten ötürü Ocak 2024 artırımı ile birlikte her ay hak kaybına uğratılmış bulunuyorlar” diye konuştu.

Emekli maaş artırımları milyonlarca emeklinin gündemindeki yerini koruyor. Ekonomik hayat kaidelerinin giderek ağırlaşmasıyla birlikte her geçen gün emeklilerin aldığı maaşlar erimeye devam ediyor. Sahim-Sen Lideri Özlem Akarken, Devlet Memurları, Kanunu 657 sayılı yasaya nazaran misyon yapmış ve 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa nazaran emekli olmuş Memur Emeklileridir. Devlet memurları müktesep hakları 657 sayılı Kanuna ve Emeklilikleri de 5434 sayılı kanuna nazaran düzenlenir. 75 yıllık geçmişinde Memur ve Memur Emeklileri aylıkları bir arada belirlenir, Memurlara yapılan artışlar otomatik olarak birebir oran ve ölçüde Memur Emeklilerinin aylıklarına yansıtılırdı. 11 Mayıs 2023 günü seçimlere üç gün kala, Hak-İş kongresinde konuşan sayın Cumhurbaşkanımız konuşmasında bu yasal düzenleme ve yerleşik teamülü bildiği için“ Temmuz’da Memurlara yapılan artışlar otomatik olarak Memur Emeklilerine de yansıtılacak” vaadinde bulunduğunu söyleyerek, Sayın Cumhurbaşkanımız bahse konu konuşmasında“Bakanıma talimat verdim Temmuz ayına yetiştirecek” dediği halde; 14 Temmuz 2023 tarih ve 7456 sayılı Torba Yasa ile 375 sayılı KHK’ya Ek 40 husus eklenerek memurlara 8.077 TL Seyyanen yapılan ek ödeme otomatik olarak Memur Emeklilerine yansıması gerekirken hususa eklenen “Bu ilave ödeme damga vergisi hariç rastgele bir vergi ve pirim kesintisine tabi tutulamaz” cümlesi ile memur emeklilerine yansıması engellenmiştir” dedi.

Memur Maaşları Emekçi Emekli Maaşının Altına Düştü 

Sahim-Sen Başkanı Özlem Akarken, Bu düzenleme Anayasanın; Adalet, Toplumsal Devlet, ve Eşitlik unsurlarına açıkça alışılmamış olduğu üzere yürürlükteki 657 ve 5434 sayılı kanunlara da terstir.” dedi. Akarken, ‘‘5434 sayılı Emekli Sandığı kanununun 41/b bendinde ‘Memurların emekli olurken aylıkları belirlenirken 25 yıl hizmet yılı olanlara görev aylığının %75’i, 25 yıldan fazla olanlara her yıl için +1 puan fazlası üzerinden bağlanır’ kararı açık olduğu halde 14 Temmuz tarihli düzenleme ile bu oranlar fiili olarak yüzde 41’ler düzeyine düşürülmüştür. Bu hukukun temel unsurlarına açıkça karşıtlık teşkil eden adaletsizlik ve hukuksuzluktan öteki bir şey değildir. Anayasanın 5. Unsurunda Devletin temel gaye ve misyonları olarak belirlenen ‘Kişilerin ve toplumun refah, huzur ve memnunluğunu sağlamak, kişinin temel hak ve hürriyetlerini, toplumsal hukuk devleti ve adalet unsurlarıyla bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve toplumsal mahzurları kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli kuralları hazırlamaya çalışmaktır’ hükmü açık olduğu halde maalesef Memur Emeklileri açısından Anayasanın bu kararı çiğnenmiştir. Torba Yasa 14 Temmuz 2023 günü yasalaştıktan sonra bu unsur TBMM’ndeki kümesi bulunan hiçbir siyasi parti ve Milletvekili tarafından Anayasa Mahkemesine taşınmamış, emekli olmuş memur emeklilerine reva görülen bu hukuksuzluk ve adaletsizlikten ötürü Ocak 2024 artırımı ile birlikte her ay yaklaşık 12,147 TL hak kaybına uğratılmış bulunuyorlar.  Memur emeklileri yıllar içerisinde en düşük emekliler düzeyine indirilerek sefalette başka emekliler ile eşitlenmiş, hatta emekçi emeklisinden bile düşük fiyat alır hale gelmiştir. Emeklilik sisteminde dikkate alınan çalışma müddeti, yaş, eğitim, kademe-derece, meslek üzere kriterler ortadan kaldırılarak en düşük emekli düzeyine indirilmiştir. Bu hukuksuzluk hala çalışmakta olan memurlarda da gelecek telaşı yaratmış, emekli olmayı düşünenlerin emeklilikten vazgeçmesine ve kamuda istihdam yolunun tıkanmasına neden olmuştur” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim