yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Emzik Kullanımında 10 Uyarı !

Emzik kullanırken dikkat ! Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir, emzik kullanımı hakkında ihtarlarda bulundu. 

Emzik Kullanımında 10 Uyarı !

Emzik kullanırken dikkat ! Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir, emzik kullanımı hakkında ihtarlarda bulundu.

Emzikler, bebeklerin hem fizyolojik gereksinimlerinin karşılanmasında hem de günlük rutinler yahut uyku vakitlerinde sakinleştirilip, yatıştırılmalarında sıklıkla tercih edilen eserler. Kolay geçmeyen bebeklik devirlerinde, anneler için de birçok vakit kurtarıcı olabiliyor. Piyasada farklı özellikleri bulunan, farklı gereçlerden üretilen, birbirlerine nazaran avantaj ve dezavantajları ile öne çıkarılan pek çok emzik çeşidi bulunduğunu söyleyen Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir kıymetli ihtarlarda bulundu.

Emzik kullanımının anne göğsünü redde, diş çürüklerine, diş diziliminde çapraşıklıklara, çene bozukluklarına ve parmak emme alışkanlığı üzere sorunlara sebep olmaması için dikkat edilmesi gereken kıymetli noktaların bilinmesi gerektiğini söyleyen Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir dikkat çeken bahis başlıklarını 10 unsurda aktardı.

BEBEKLERDE GAZ SANCISI NEDEN OLUR ? 

1-Bebek anne göğsünü emmeye alışana kadar, emzik kullanımına başlanmamalıdır.

2-Emzik anne, baba ve bakıcılar da dahil, asla bir oburunun ağzına sokulmamalıdır.

3-Bebeğin emziğe alışmasını sağlamak, uykuya dalmasını kolaylaştırmak yahut sıhhati için yararlı olabileceği niyetiyle; emzik bal yahut pekmeze batırılarak bebeğe verilmemelidir. Bebeğin, ağzında, şekerli bir besinle uykuya dalması ‘erken çocukluk çağı çürüğü’ denilen şiddetli çürüklerin temel sebeplerindendir.

4-Bebeğin meyve tüketimini arttırmak ve vitamin almasını kolay hale getirmek maksadıyla; hazneli emziklerin içine koyularak bebeğe verilmesi, çürük riski yüksek olan bebeklerde erken diş kaybı riskini arttırabilir. Emzikle meyve tüketimini keyif haline getiren bebeklerde, meyvelerde bulunan şeker, çürük bakterisi bulunan ağız ortamında, kaşıkla beslenmeye oranla daha uzun müddet kalarak çürük riskini arttırır.

5-Emzik seçimi yapılırken, muhakkak Bisfenol-A (BPA) içermeyen emzikler tercih edilmelidir. Bilhassa, üreme sıhhatine olan ziyanlı tesirlerinden ötürü bebekler için üretilen eserlerde BPA kullanımı pek çok ülkede yasaklanmıştır.

6-Ağız yapısına uyumlu olarak üretilmiş ortodontik emzikler, çene gelişimini ve diş dizilimini daha az etkileyeceği savıyla piyasaya sürülen, annenin göğüs ucunu taklit eden emziklerdir. Ebeveynler için yeni bir alternatif olarak kıymetlendirilebilir fakat klasik emziklerin ağız yapısında sebep olduğu bozuklukları önleyebileceğini söylemek hakikat değildir. Bu emzikler, yalnızca önerilen kullanım müddetleri dahilinde tercih edilebilir.

7-Ağızdan düşerek yine ağza alınan yahut yanlışsız formda ve sıklıkta temizlenmeyen emzik yüzeylerindeki bakteri, mikroorganizma tutulumu; ağızda mantar üzere lokal enfeksiyonlara, mide bağırsak sisteminde önemli hastalıklara sebep olabilir. Emziklerin temizlenmesi için özel olarak üretilen sterilizatörler kullanılabileceği üzere; iki günde bir 5 dakika kaynatılması da kâfi olacaktır.

8-Lateks emzikler hem lateks alerjisi riskinden ötürü hem de bakteri tutulumu öbür gereçlerden yapılan emziklere nazaran daha yüksek olduğu için tercih edilmemelidir.

Emzik seçimi yapılırken, katiyetle Bisfenol-A (BPA) içermeyen emzikler tercih edilmelidir. Bilhassa, üreme sıhhatine olan ziyanlı tesirlerinden ötürü bebekler için üretilen eserlerde BPA kullanımı pek çok ülkede yasaklanmıştır. 

9-Emziğin 12 aylık periyodu aşan kullanımı akut orta kulak iltihabı riskini arttırabilir.

10-Emzik kullanımına, süt köpek dişlerinin çıkmaya başladığı, bebeklerin ortalama 18 aylık devirlerinde son verilmelidir. Uzun devirli emzik kullanımı, çenelerin gelişiminde ve diş diziliminde önemli bozukluklara sebep olabilir. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ