yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Enerjisa Enerji’nin Eyüpsultan’da kurduğu arazi Güneş Enerjisi Santrali 2 bin 198 hanenin enerjisini üretecek

Enerjisa Güç ‘İşimin Enerjisi’ çatısı altında geliştirdiği yatırımlar ile Türkiye’ye rekor niteliğinde yenilenebilir güç projesi kazandırmaya devam ediyor. Daha evvel kamu ve özel dal iş birliği ile birçok Güneş Gücü Santrali (GES) projesini hayata geçiren Enerjisa Güç, artık ise bir belediyenin sahip olduğu arazi üzerine heyeti en büyük GES projelerinden biri olma unvanını taşıyacak projeyi Eyüpsultan Belediyesi ile birlikte hayata geçirdi.

Enerjisa Enerji’nin Eyüpsultan’da kurduğu arazi Güneş Enerjisi Santrali 2 bin 198 hanenin enerjisini üretecek


Enerjisa Güç ‘İşimin Enerjisi’ çatısı altında geliştirdiği yatırımlar ile Türkiye’ye rekor niteliğinde yenilenebilir güç projesi kazandırmaya devam ediyor. Daha evvel kamu ve özel kesim iş birliği ile birçok Güneş Gücü Santrali (GES) projesini hayata geçiren Enerjisa Güç, artık ise bir belediyenin sahip olduğu arazi üzerine şurası en büyük GES projelerinden biri olma unvanını taşıyacak projeyi Eyüpsultan Belediyesi ile birlikte hayata geçirdi. Toplamda 10 bin 244 güneş panelinin kullanıldığı santral ile 2 bin 198 hanenin yıllık elektrik tüketimine eş güç üretimi sağlanacak. 

Etki odaklı bir sürdürülebilirlik yaklaşımı ile Türkiye’nin güç dönüşümüne öncülük eden başkan elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri tahlilleri şirketi Enerjisa Güç, 2018 yılından bu yana İşimin Gücü çatısı altında yenilenebilir güç uygulamalarını hayata geçiriyor. Güç verimliliği uygulamaları, yeşil güç sertifikasyonu, üzere eserleri de barındıran İşimin Enerjisi’nin öne çıkan GES tahlili için bu sefer Eyüpsultan Belediyesi ile bir ortaya gelindi. 5,6 MWp konseyi gücü ile bir belediyenin sahip olduğu en büyük arazi üzerine şurası GES yatırımlarından biri olacak projenin yıllık 6.594 MWh mertebesinde güç üretmesi öngörülüyor. Ayrıyeten bu proje ile bir yıl içerisinde yaklaşık 4 bin 274 ton karbon salımı da engellenmiş ve böylelikle tabiatın korunmasına katkıda bulunulmuş olacak.

İstanbul’un da heyeti gücü en büyük arazi GES projelerinden biri olacak olan bu projede 10 bin 244 adet güneş paneli kullanılırken, öngörülen güç üretimi 2 bin 198 hanenin yıllık tüketimine muadil olacak. Böylece ülkemizin geçtiğimiz yıl imzaladığı Paris İklim Anlaşması’ndaki sürdürülebilirlik gayelerine de katkı sunulmuş olacak.

Enerjisa Enerji’nin İşimin Gücü tahlilleri ile kamu kurumları da hem elektrik gücünden değerli ölçüde tasarruf ediyor hem de karbon salımı önlenerek daha âlâ bir gelecek yolunda emin adımlarla ilerliyor.

“Türkiye’nin güç dönüşümündeki başarısına takviye olmanın gururunu yaşıyoruz”

GES projesinin kurulduğu toprakta gerçekleştirilen açılışa Güç ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Abdullah Tancan, İstanbul Milletvekili Sn. Süleyman Soylu, Eyüpsultan Belediye Lideri Sn. Deniz Köken ile Enerjisa Enerji’nin üst seviye yöneticileri katıldı.

Enerjisa Güç CEO’su ve Enerjisa Müşteri Tahlilleri A.Ş İdare Heyeti Lideri Murat Pınar, “İşimin Gücü çatısı altında projeler geliştirmeye ve yenilenebilir güç yatırımları yapmaya başladığımız birinci günden bu yana hem Türkiye’de hem de dünyada muazzam bir dönüşüm gerçekleşti. Memleketler arası Güç Ajansı bilgilerine nazaran Türkiye yenilenebilir güçte şurası güç bakımından Avrupa’da 5’inci ve dünyada 12’nci sırada yer alıyor. Biz Enerjisa olarak dala örnek olacak bu projeleri hayata geçirerek Türkiye’nin güç dönüşümündeki başarısına direkt dayanak vermenin sorumluluğunu taşıdığımızı gösteriyoruz.

Ne umut verici ki 2023’te birinci defa güneş gücü yatırımları petrol kadar değer kazandı. Talep pak güçten epeyce bu makas açılacak ve herkes için daha âlâ bir gelecek ismine değerli bir kademe kaydedilmiş olacak. Bu kapsamda bizim üzere yenilenebilir güce inanan, geleceği burada gören ve İstanbul’un en büyük arazi GES projelerinden birini hayata geçirmemizi sağlayan Eyüpsultan Belediyesi’ne ve katkıları için de GBB Güç A.Ş.’ye teşekkür ediyorum. Projede emeği geçen herkesi kutlarım.” dedi.

Enerjisa Güç tesir odaklı sürdürülebilirlik yaklaşımıyla yaşadığımız dünya için verimli çalışmalar gerçekleştirmeye ve müşterilerinin farklı gereksinimlerine özel entegre tahliller sunmaya devam ediyor. ‘Daha verimli tahliller, herkes için daha yeterli bir gelecek’ mottosuyla güç dönüşümüne liderlik Enerjisa Güç, kamu ve özel bölümde geliştirdiği projeleriyle uçtan uca tahliller sunarak müşterilerinin güç maliyetlerinden tasarruf ederken bir yandan da karbon emisyonlarını azaltarak sürdürülebilirlik gayelerine katkıda bulunmalarını sağlıyor.

‘İşimin Enerjisi’ Kapsamındaki Tahliller ve Eserler Hakkında

Güneş Güç Santralleri (GES) suramı ile üretilen gücün öztüketim ile mahsuplaşılması yaklaşımıyla işletilecek GES projeleri karbon ayak izi azaltımı için en tesirli yenilenebilir teknolojilerden biridir. Bu heyetim sayesinde uçtan uca sunulacak hizmetler ile müşterilerin yatırım yükünü hafifleterek güneş gücünün sunduğu verimlilik, düşük güç maliyeti ve karbon emisyonlarının azaltılması tarafında avantajlardan yararlanmaları sağlanıyor. Bu santral yatırımları öbür bir taraftan sürdürülebilirlik ve güç arz güvenliği için de değerli katkılarda bulunuyor. 

Yeşil güç Enerjisa Güç, tabiatın ve gelecek jenerasyonların korunması ismine yenilenebilir güç kaynaklarından üretilen, milletlerarası geçerliliğe sahip akredite kuruluşlarca sertifikalandırılan ve şeffaf olarak raporlanabilen yeşil enerjiyi müşterilerine sağlıyor. Karbon Azaltımı Sertifikası ve Yenilenebilir Güç Sertifikası ile tesislerin elektrik tüketiminden kaynaklı sera gazı salınımları azaltılıyor yahut nötr düzeye getiriliyor. Bu kapsamda Enerjisa, tüketim tahlili, yeşil güç oranı belirlenmesi, sertifika seçimi, protokol imzalanması ve sertifika tipine bağlı olarak raporlama hizmetlerini sunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ