yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

“Enflasyon Karşısında Sağlıkçılara Refah Payı İstiyoruz!”

Türk Sağlık-Sen Kocaeli’den TÜİK’in açıkladığı enflasyon sayıları değerlendirmesi yaptı.

“Enflasyon Karşısında Sağlıkçılara Refah Payı İstiyoruz!”

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, TÜİK’in Nisan ayı enflasyon sayılarını açıklamasının akabinde,  şube binasında bir basın açıklaması yaptı.

Başkan Ömer Çeker, açıklamasında şu tabirlere yer verdi: “TÜİK, Mayıs ayına ait enflasyon bilgilerini açıkladı. Buna nazaran enflasyon, Mayıs ayında da yükselişini sürdürdü. Geçtiğimiz ay mal ve hizmet fiyatları ortalama %3,37 oranında artarken, yıllık enflasyon %75,45’e ulaştı. Yılın başından beri enflasyon toplamda %22,72 oranında artmış durumda. Ocak ayında memur maaşlarına yapılan %15’lik artırım erimeye devam etti ve kamu çalışanlarının alım gücü, geçtiğimiz yılın Aralık ayına nazaran %7,72 azaldı.”

Enflasyon nedeniyle memur ve emekli maaşları eriyor!

Ülkemizdeki ekonomik durumun iç açıcı olmadığını belirten Çeker, “Geçtiğimiz günlerde kamunun finansal gereksinimini azaltmak hedefiyle bir dizi tasarruf tedbirleri alındı. Bu tedbirler, servis hizmetlerinin kaldırılması, kollayıcı giysi yardımı, fazla mesai ödemeleri ve lojman kiraları üzere kamu çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarını direkt etkileyen hususları içeriyor. Münasebetiyle, bir tarafta yüksek enflasyon nedeniyle memur ve emekli maaşları erirken, öteki tarafta alınan önlemlerle de elde edilmiş haklar kısıtlanıyor.” dedi.

Refah hissesi olmadan bu süreci atlayamayız

Enflasyon bilgilerinin açıklanmasının akabinde “Refah hissesi olmadan sürecin atlatılması imkansız” diyen Çeker, bu olumsuz kurallar altında memur ve emeklilerin eriyen maaşlarıyla ay sonunu getirmelerinin imkânsız hale geldiğini vurguladı: “Ücret ve vergi siyasetleri, gelir dağılımının sağlanacağı ve maaşlardaki erimenin durdurulacağı tek düzenek. Bu sistemlerin hakikat kullanılmaması durumunda dar ve sabit gelirliler üzerindeki ekonomik yük daha da artıyor. Memur ve emeklilerin üzerindeki bu yükü hafifletmenin yolu, maaşlara enflasyonun üzerinde bir artış yapılmasından geçmektedir.” Alım gücünü muhafazanın ve yükseltmenin yolunun refah hissesinden geçtiğini belirten Çeker, “Her vakit tabir ettiğimiz üzere, maaşlara refah hissesi eklenmesi, enflasyon farkının ortaya çıktığı ay prestijiyle maaşlara yansıtılması ve vergi dilimlerinin yine düzenlenmesi tarafındaki taleplerimizin karşılık bulması bu süreçte hayati bir değer taşıyor. Çarşı ve pazarda fiyatlar daima yükselirken, alım gücünü koruyacak ve memur ile emekliye nefes aldıracak uygulamalara gereksinim var.” dedi.

‘Refah Hissesi Uygulamasına Dönün’ Çağrısı

Enflasyonun suratının kesilmesi ve hayat pahalılığının azalmasının uzun bir süreç alacağını söyleyen Çeker, “Sağlık çalışanlarına refah hissesi verilmeden bu sürecin atlatılamayacağının yetkililerce kabul edilmesi ve bir an evvel refah hissesi uygulamasına dönülmesi gerekiyor. Enflasyon farkının her ay sonunda hesaplanarak sıhhat çalışanlarına ödenmesi ehemmiyet arz ediyor.” diyerek kelamlarını sonlandırdı. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim