yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Engelsiz Üniversite ödüllerinde EÜ 14 bayrak 2 nişan kazandı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen “Engelsiz Üniversite” mükafatları kapsamında Ege Üniversitesi, 2 nişan ve 14 bayrak aldı. Yükseköğretim Kurulu’nda düzenlenen merasim kapsamında Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, mükafatı YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar’ın elinden aldı.

Engelsiz Üniversite ödüllerinde EÜ 14 bayrak 2 nişan kazandı


EÜ, 14 bayrak alarak bu kategoride tüm üniversiteler ortasında beşinci oldu. Bu yıl EÜ Emel Akın Meslek Yüksekokulundan mezun olan down sendromlu öğrenci Selin Durgut’un YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar için hazırladığı hediyeyi merasimde Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Prof. Dr. Özvar’a takdim etti.

Üniversitelerde manisiz bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmek gayesiyle 2018’den beri “Engelsiz Üniversite Ödülleri” verildiğini söyleyen Yükseköğretim Kurulu Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, “Bu yıl Manisiz Üniversite Mükafatları için 112 üniversitemizden toplam bin 709 müracaat yapılmıştır. 48 panelist tarafından yapılan kıymetlendirme sonuçlarına nazaran, 76 üniversite toplam 319 bayrak alma hakkı elde etmiştir. Bu bayraklardan 228’i yerde erişilebilirliğe verilen turuncu bayrak, 55’i eğitimde erişilebilirliğe verilen yeşil bayrak ve 36’sı da sosyo-kültürel faaliyetlerde erişilebilirliğe verilen mavi bayrak olmuştur. Bayrak kazanan üniversitelerimizi tebrik ediyorum. Geldiğimiz noktada yer erişilebilirliği konusunda pek çok üniversitede değerli gelişmeler kaydedilmiş olmakla birlikte eğitimin ve program içeriklerinin farklı mahzur kümesindeki öğrenciler için erişilebilir olması ismine daha fazla uğraş göstermemiz gerekiyor” dedi.

“Engelsiz Üniversite mottosu kurum kültürü haline geldi”

“Engelsiz Üniversite” mottosunu tüm üniversitede bir kurum kültürü haline getirdiklerini tabir eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Engelsiz Üniversite kriterlerimizi tüm yerleşke genelinde benimseyerek kurum kültürü haline getirme çalışmalarımız, her yıl olduğu üzere bu yıl da başarılı sonuçlar vermeye devam ediyor.  YÖK tarafından gerçekleştirilen 2024 Manisiz Üniversite Ödül Töreni’nde ‘Engelsiz Program Nişanı’ kategorisinde iki programımız program nişanı mükafatı alırken, üç alanda 14 bayrak mükafatına layık görüldük. Ödülümüzü YÖK Liderimiz Prof. Dr. Erol Özvar’ın elinden almanın memnunluğunu yaşadık. Kazandığımız mükafatlar, üniversitemizin engeliz bir yükseköğretim kurumu olduğunu bir defa daha tescil etti. Ege Üniversitesinde manisiz üniversite kavramının bir kültüre dönüşmesinden ve sürdürülebilir bir konsepte taşınmasından büyük bir memnunluk duyduğumu tabir etmek isterim. Tüm üniteleri ile iş ve hizmet akış süreçlerinin memleketler arası standart ve kalitede olduğunu tescilleyen; ISO 9001 Kalite İdare Sistemi, Etraf İdare Sistemi, Bilgi Güvenliği İdare Sistemi ve İş Sıhhati ve Güvenliği İdare Sistemi evraklarını alan bir üniversiteyiz. Tam akredite öğrenci odaklı bir araştırma üniversitesi olarak kalite ve daima düzgünleştirme anlayışı, engelsiz bir yükseköğretim kurumu olma vizyonu ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Engelli paydaşlarımızın eğitim öğretim ve araştırma geliştirme başta olmak üzere kültür, sanat ve spor faaliyetlerine iştirak süreçlerinde karşı karşıya kaldıkları zorlukları ortadan kaldırmaya devam edeceğiz. Bizleri daima daha uyguna teşvik ederek destekleyen YÖK Liderimiz Sayın Prof. Dr. Erol Özvar hocamıza, ‘Engelsiz Üniversite’ mottosu ve büyük bir özveriyle emek harcayan öğrencilerimize, akademik ve idari çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

14 bayrak 2 nişan

Ege Üniversitesinde; Tıp Fakültesi Merkez Yemekhanesi, Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Binası, Suat Cemile Balcıoğlu Yerleşkesi KBB Polikliniği, EGEMATAL, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ile İletişim Fakültesi “Mekanda Erişim” bayrağı almaya hak kazandı. Emel Akın Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu ve İletişim Fakültesi “Eğitimde Erişim” bayrağı alırken; Eğitim Fakültesi, Sıhhat Bilimleri Fakültesi, Emel Akın Meslek Yüksekokulu ve Spor Bilimleri Fakültesi ise “Sosyo Kültürel Faaliyetlerde Erişim” bayrağının sahibi oldu. EÜ Yabancı Lisanlar Yüksekokulu Yabancı Lisanlar Kısmı “Otizm Spektrum Bozukluğu” kategorisinde, Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Kısmı ise “İşitme Engelli” kategorisinde manisiz program nişanı almaya hak kazandı.

Üniversitelerde manisiz bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmek üzere 2018 yılından bu yana “Engelsiz Üniversite Bayrakları” ve “Engelsiz Program Nişanları” olmak üzere iki farklı alanda Manisiz Üniversite Mükafatları veriliyor. Manisiz Üniversite Bayrakları; turuncu bayrakla “Mekanda Erişilebilirlik”, yeşil bayrakla “Eğitimde Erişilebilirlik” ve mavi bayrakla tabir edilen ise  “Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik” olmak üzere üç kategoride, farklı pürüz kümelerine erişilebilirlik sağlayan üniversitelerin ilgili programlarına da “Engelsiz Program Nişanı” veriliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim