yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

ESHOT atıklardan yılda 5 milyon TL ek gelir elde ediyor

Her gün sabahın birinci ışıklarından itibaren İzmirlilere hizmet veren ESHOT Genel Müdürlüğü, geri dönüştürülebilir atıkları kıymetlendirerek tasarruf sağlıyor.

ESHOT atıklardan yılda 5 milyon TL ek gelir elde ediyor


Ömrünü tamamlayan hurda materyaller satılıyor. Tekrar kullanılabilecek modüller ise geri dönüşüm kanallarına yollanarak yılda 5 milyon TL’ye yakın ek gelir elde ediliyor. 

Her gün 1 milyona yakın İzmirliye toplu ulaşım hizmeti sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, uyguladığı tasarruf önlemleriyle kamu kaynaklarını aktif ve verimli kullanıyor. Yaklaşık 1700 otobüslük filosuyla kentin her noktasına sefer düzenleyen ESHOT, yıkama sularının geri dönüştürülmesiyle elde edilen tasarrufun yanında araçlardan çıkan hurda kesimleri da geri dönüştürerek kurum bütçesine katkı sağlıyor. Bu sayede ESHOT, yılda 5 milyon TL’ye yakın ek gelir yaratıyor. 

Kurum bütçesine katkı
Otobüslerden çıkan hurda niteliğindeki geri dönüştürülebilir metal atıklar, motor kesimleri, lastikler, bakır ve alüminyum kesimler ile atık yağlar, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalara ya da Makine ve Kimya Endüstrisi’ne satılarak gelir elde ediliyor. Kağıtlar ve karton atıklar ise İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDOĞA’nın İzDönüşüm Tesisi’ne veriliyor. 

Geri dönüştürülebilen hiçbir atık heba edilmiyor
ESHOT Genel Müdürlüğü Yapı Tesisleri Dairesi Başkanlığı Garaj Hizmetleri Şube Müdürü Zeki Berek, “Kurumumuzun, atölye ve garaj faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan geri dönüştürülebilir tüm atıkları kesinlikle iktisada kazandırıyoruz. Sırf atık yağlardan geçen yıl 1,5 milyon TL’lik geri dönüşüm geliri sağladık. Bu yıl da birinci 6 ayda atıklardan sağladığımız gelir 539 bin TL’yi buldu. Tamir edilerek kullanılabilecek durumdaki atık lastik satışımızın da dahil olmasıyla birlikte yılda yaklaşık 5 milyon TL’lik ek geliri kurumumuza kazandırıyoruz” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ