yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

ESHOT’un geliştirdiği dijital ölçüm modeline ulusal ödül

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü’nün geliştirdiği “Büyük Bilgi Tahlili ve AHP/TOPSIS Metotları ile Kentsel Toplu Taşıma Erişim Seviyelerini Belirleyen Dijital Ölçüm Modeli”, Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği tarafından düzenlenen 7. Milletlerarası Akıllı Ulaşım Sistemleri Tepesi SUMMITS’24’te mükafata layık görüldü.

ESHOT’un geliştirdiği dijital ölçüm modeline ulusal ödül


Kent içinde her mahallede toplu ulaşım hizmetlerine erişilebilirliği ölçen model, ulaşım planlamasının en gerçek formda yapılabilmesine imkan tanıyor.

Türkiye’nin akıllı ulaşım alanındaki en kıymetli etkinliklerinden biri olan ve Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği (AUS Türkiye) tarafından düzenlenen Memleketler arası Akıllı Ulaşım Sistemleri Doruğu SUMMITS, 2-4 Mayıs tarihleri ortasında Ankara Hacettepe Üniversitesi Tunçalp Özgen Kongre ve Kültür Merkezi’nde “AUS ile Ulaşımın Dijital Dönüşümüne Öncülük Etmek” sloganıyla yapıldı.

Sektörün öncü isimlerini bir ortaya getiren, ulaşımda teknolojik ilerlemelerin ve yenilikçi tahlillerin sergilendiği tepe kapsamında Ulaşımda Aklın Yolu Mükafatları de verildi. ESHOT Genel Müdürlüğü’nün geliştirdiği “Büyük Data Tahlili ve AHP/TOPSIS Metotları ile Kentsel Toplu Taşıma Erişim Seviyelerini Belirleyen Dijital Ölçüm Modeli”, Hareketlilik Teknolojisi Ödülü’ne layık görüldü.

Veri alınmaya başlandı

ESHOT, Akıllı Ulaşım Sistemi (AUS) konsepti ile entegre çalışan karar dayanak modelini hayata geçirdi. 30 ilçede, toplam bin 65 mahalle, Coğrafik Bilgi Sistemleri ile tahlil edildi. Mahalle sonları temel alınarak, toplam 90 bin 881 alt bölgeye ilişkin nüfus, toplu taşıma varış noktası talepleri, toplu taşıma ve özel araç ulaşım mühletlerine ait datalar elde edilmeye başlandı. Sistem sayesinde İzmir’de her mahallede toplu ulaşım hizmetlerine erişilebilirlik ölçülebilecek. Elde edilen bilgiler, ESHOT’un hizmet planlamalarının çok daha sağlıklı ve hakikat yapılmasına imkan sağlayacak.

Başka alanlara da faydalı

Büyük Bilgi Tahlili ve AHP/TOPSIS Yolları ile Kentsel Toplu Taşıma Erişim Seviyelerini Belirleyen Dijital Ölçüm Modeli, yaygın ve erişilebilir ulaşım planlaması için de teknolojik altyapı ve objektif göstergeler sunuyor. Böylelikle toplu taşıma erişiminin optimize edilmesi, entegre toplu ulaşım sisteminin ve çizgilerin verimliliği, güvenilirliği ve kalitesi artırılabilecek. Sistem, toplu taşımada yapılması planlanan değişikliklerin (yeni sınır, raylı sistem yatırımları, yol ağı) tesirlerine yönelik karar dayanağı sağlayacak. Ayrıyeten trafik sıkışıklığı, hava kirliliği, güç tüketimi ve ulaşım maliyetleri azalacak. 

Kent içi ulaşım planlaması tahlilleri sunan, masa üstü ve taşınabilir aygıtlarla uyumlu orta yüze sahip modelden mahallî idarelerin yanı sıra kent plancıları, toplu taşıma kurum ve kuruluşları, karar alıcılar ve akademisyenler de yararlanabilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ