yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

ETi Çocuk Tiyatrosu, yeni özgün oyunu “Bir Bilmecem Var Çocuklar” ile perdelerini açıyor

24 yıldır yurt içi ve yurt dışı şovları ile çocukları fiyatsız olarak fırsat eşitliği içerisinde tiyatroyla buluşturan ETi Çocuk Tiyatrosu, yeni özgün oyunu “Bir Bilmecem Var Çocuklar” ile küçük izleyicilerini selamlamaya hazırlanıyor.

ETi Çocuk Tiyatrosu, yeni özgün oyunu “Bir Bilmecem Var Çocuklar” ile perdelerini açıyor


Yeni oyunuyla 11-12 Mayıs tarihlerinde Eskişehir’de birinci sefer seyircisiyle buluşacak olan ETi Çocuk Tiyatrosu, yıl sonuna kadar şovlarına Türkiye’nin dört bir yanında yeniden fiyatsız olarak devam edecek.

Türkiye’nin en uzun soluklu toplumsal sorumluluk projelerinden biri olan ETi Çocuk Tiyatrosu’nun yeni özgün oyunu “Bir Bilmecem Var Çocuklar”, çocukları keşif ve yaratıcılık dolu bir seyahate çıkarırken; jenerasyonlar ortası bağları, hakikat kullanıldığında internetin potansiyelini ve gizemleri çözme heyecanını iç içe geçiriyor ve akran zorbalığını da ele alarak çocuklara olumlu olmanın pahasını öğretiyor. Oyun ayrıyeten hayvan sevgisi, dostluk, barış, empati, kendine güvenme, içindeki gücü keşfetme ve birlik olmanın ehemmiyeti üzere bahisleri, eğlenceli ve eğitici bir biçimde çocuklara anlatıyor.

ETi Çocuk Tiyatrosu’nun yeni özgün oyununun belirlenme sürecinde, aile ve çocuk muharriri Ömür Kurt tarafından 5-12 yaş aralığındaki odak küme çalışması ve literatür taraması ile elde edilen bilgilerde çocukların aktüel hassaslıkları, ilgi alanları, gündem hususlarının yanı sıra çeşitli temalar ve ana fikirler belirlendi.  Çisenti Sanat’ın yaratıcı takımı ve akademik yaklaşımla değerlendirilip yeniden alanında uzman akademisyen Dr. İpek Wiesmann özenle kaleme alınan oyun, ETi Çocuk Tiyatrosu’nun özgün lisanıyla sahneye taşındı. Oyunda ayrıyeten yeniden odak küme çalışmasındaki çocukların slogan teklifleri de müziklerde kullanıldı.  

75 bin seyirciye ulaşacak

2024 yılı sonuna kadar Türkiye’nin dört bir yanında seyircileriyle buluşacak olan yeni özgün oyununu 150 kez sahnelemeye hazırlanan ETi Çocuk Tiyatrosu, yaklaşık 75 bin seyirciye daha ulaşmayı planlıyor. Bir Bilmecem Var Çocuklar, 11-12 Mayıs 2024 tarihlerinde birinci olarak TED Eskişehir Koleji Kültür ve Sanat Merkezi’nde seyircilerini selamlarken, halka açık şovların salon kapasitesiyle sonlu davetiyeleri de şovdan beş gün evvel fiyatsız olarak passo’dan temin edilebiliyor.

Dr. İpek Wiesmann’ın yazdığı, Ünsal Sicilli’nin yönettiği, proje danışmanlığını ise aile ve çocuk muharriri, gazeteci Ömür Kurt’un yürüttüğü Bir Bilmecem Var Çocuklar’ın müzikleri Caner Anar, dekor ve kostüm tasarımı da Cihan Savaş tarafından yapıldı. Buse Doğan, Çağatay Varol, Gülşah Kağan, Toygun Elaldı ve Yiğit Çevik’in rol aldığı oyun, önümüzdeki yılda da çocuklarla buluşmaya devam edecek.

ETi Çocuk Tiyatrosu’nun aylık gösterim programına etietieti adresinden ve ETi Çocuk Tiyatrosu’nun toplumsal medya hesaplarından ulaşılabiliyor.

Oyunun hikâyesi

Bir Bilmecem Var Çocuklar, annesi Derya ile birlikte tatilini geçirmek üzere Mucit Dede’nin konutuna giden Defne’nin, arkadaşları ile birlikte çıktıkları maceralı keşif seyahatinde gerçek hazinenin dostluk, memnunluk ve fark yaratma gücünde olduğunu anlamalarını mevzu alıyor. Kıssa, birlik ve özgüvenin ehemmiyeti hakkında derin bir iletiyle doruğa ulaşırken, genç izleyicilerin dijital kanalları için içerik ve kalplerinde keşif sevinciyle dolu olmasını vurgulayıp, internetin emel değil araç olduğunu anlatıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ