yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Etkili çevre eğitiminin anahtarı, öğrencilerin güçlendirilmesi ve katılımı olarak görülüyor

British Council için University College London tarafından yürütülen ‘Okul Temelli İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Eğitiminin Geliştirilmesi için Global Öncelikler’ araştırması, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik eğitiminin gelişmesini sağlayabilecek teklifler paylaşıyor.

Etkili çevre eğitiminin anahtarı, öğrencilerin güçlendirilmesi ve katılımı olarak görülüyor


British Council, tavsiyelere ek olarak, The Climate Connection programı aracılığıyla öğretmenler için fiyatsız çevrimiçi kaynaklar sunuyor.

Birleşik Krallık’ın kültürel alakalar ve eğitim fırsatlarından sorumlu memleketler arası kuruluşu olan British Council, 5 Haziran Dünya Etraf Günü kapsamında, University College London İklim Değişikliği ve Etraf Eğitimi Merkezi tarafından yütürülen ‘Okul Temelli İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Eğitiminin Geliştirilmesi için Global Öncelikler’ başlıklı araştırma raporunun bulgularını yayınladı. 

Araştırmanın birinci kısmı, bu bahislerin öğretiminde ‘kalite’ kavramına ait global literatürü gözden geçiriyor ve birçok teklif sunuyor. Uzmanlar, etraf eğitiminde aktiflik açısından, şahsî olarak ilgili ve manalı bilgilerin dahil edilmesinin ve faal, öğrenci merkezli ve çocukları ve gençleri güçlendiren öğretim yaklaşımlarının kullanılmasının kıymetini savunuyor. Araştırmada ayrıyeten, farklı disiplinleri bütünleştiren ve bahsin bilimsel, toplumsal, etik ve politik karmaşıklıklarını ele alan yollarda yaratıcılığın kıymeti de vurgulanıyor.

Öğretmenlerin mesleksel gelişiminin, dünya genelinde iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik eğitiminin geliştirilmesi için kilit düzenek olduğu belirtiliyor. Tıpkı vakitte, tüm çocukların ve gençlerin bu mevzuda güçlendirilmesinde okul toplulukları ortasında liderliğin geliştirilmesinin de büyük bir hisse oynadığı ortaya çıkıyor.

University College London araştırmacılar, milletlerarası kuruluşlar ve sivil toplum örgütleriyle iş birliğini, tüm gençlerin yüksek kaliteli iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik eğitimine erişimini sağlamanın hayati bir modülü olarak tanımlıyor. Bu iş birliklerinde kaliteli gereçlerin paylaşımı, bölgesel ve ulusal olarak düzgün örneklerin paylaşılması, iştirak ve aksiyonun izlenmesi ve teşvik edilmesi de büyük ehemmiyet taşıyor.

Eğitim bölümü için fiyatsız kaynaklar

British Council, COP26’nın Glasgow’da düzenlendiği 2021 yılından bu yana, iklim krizi konusundaki kararlılığını sanat ve kültür, İngilizce öğretimi ve eğitim alanlarındaki faaliyetleriyle somutlaştırdığı The Climate Connection programını yürütüyor. Bu programın bir modülü olarak da mevzuyla ilgili bilgi ve eğitimi kolaylaştırmak için eğitim, öğretim ve araştırma kaynakları sunuyor.

  1. Okullardaki öğretmenler için: The Climate Connection, okullarda etraf eğitimini desteklemek için öğretim kaynakları, aktiflik fikirleri ve çevrimiçi eğitim malzemelerini bir ortada sunuyor.
  2. İngilizce öğretmenleri için: Program ayrıyeten, Oxford English Dictionary ile ortaklaşa geliştirilen ve iklim krizi ile lisan öğretimi ortasındaki kontakları araştıran 10 podcast’ten oluşan bir seri içeriyor.

Araştırma ve makaleler: Programın bir modülü olarak geliştirilen ‘İklim değişikliğinin kültürel miras üzerindeki etkileri’, ‘Sanatta iklim hareketi ve sürdürülebilirlik alanındaki eğilimler ve en düzgün uygulamalar’, ‘Gençlerin iklim değişikliğine yönelik tavırları: global araştırmadan içgörüler’ ve ‘Sanat temelli iklim yatırımı: ‘neden’ ve ‘nasıl’’ gibi birçok başlıkta sunulan araştırma ve makaleler, eğitim kesimine bu mevzuda yol gösteriyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim