yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

EÜ 2030 Sürdürülebilirlik Hedefleri doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor

Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Ege Üniversitesi, “Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek” teması ile paydaşlarına dört mevsim yeşil, erişilebilir ve sürdürülebilir bir yerleşke ortamı sunuyor.

EÜ 2030 Sürdürülebilirlik Hedefleri doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor


Topluma sürdürülebilirlik konusunda rol model olan Ege Üniversitesi, etrafın korunmasından toplumsal yarara,  sağlıklı ve eğitimli bireyler yetiştirmekten sürdürülebilir kentlere, sanayi ve inovasyondan şuurlu üretim ve tüketime kadar geniş ve kapsamlı bir çerçevede bilimsel çalışmalar yürütüyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde 2015 yılında gerçekleştirilen Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde bir kadro kararlar alındı.  Yoksulluğu sona erdirmeyi, doğal kaynakları sürdürülebilir biçimde kullanmayı, global ısınma ile çabayı, toplum için ekonomik, teknolojik ve toplumsal değişimlerle dönüşen refah seviyesini tekrar dengelemeyi amaçlayan bir tasarı sunuldu. Bu tasarı, 193 ülkenin ortak imzası ile kabul edildi. Bu sayede 169 alt başlığı ile 17 adet ana başlıkta  ‘Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ doğmuş oldu. Gelecek jenerasyonlar için daha hoş ve yaşanabilir bir dünya sunma maksadıyla hazırlanan bu maksatların gerçekleştirilmesinde yükseköğretim kurumları da paydaş olarak kıymetli çalışmalar yürütüyor.  Sürdürülebilir Kalkınma 2030 Maksatları doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Ege Üniversitesi; ‘Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek’ mottosu ile etrafın korunmasından toplumsal yarar sağlamaya, geniş ve kapsamlı bir çerçevede olumlu tesir yaratmaya odaklanıyor” dedi.

“Çevre dostu ve yenilikçi yaklaşımımızı sürdürmeye devam edeceğiz”

Yükseköğretim kurumlarının, ülkelerin kalkınmasında ve refah seviyesinin artırılmasında kritik misyonlar üstlendiğini söz eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversiteler, sürdürülebilir kalkınma gayelerine ulaşmak için katkı sağlayan paydaşlardan birisi olarak değerli role sahip. Bu şuurla biz de üniversite olarak, hem sürdürülebilir kalkınma amaçlarına hem de 12. Kalkınma Planında yer verilen alanlara odaklanarak projeler başta olmak üzere bilimsel çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kentin merkezindeki fiziki alanı, ilçelerdeki yerleşkeleri ve nüfus büyüklüğü ile adeta küçük bir kent niteliğini taşıyan üniversitemiz, kendi faaliyetlerini gerçekleştirirken çevresel, toplumsal ve ekonomik açıdan ortaya çıkan olumsuz tesirleri en aza indirmeye itina gösteriyor. Gelecek kuşaklar için eşit, adil,  erişilebilir ve yaşanabilir bir dünya sunma amacıyla akademiye öncülük ediyoruz. Başta çalışanlarımız ve öğrencilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza dört mevsim yeşil yerleşke ortamı sunarken, ismini aldığımız bölgeye ve topluma sürdürülebilirlik konusunda rol model oluyoruz. ‘Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs’ projesinin pilot üniversitelerinden birisi olarak, Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri doğrultusunda,  enerjiyi verimli kullanan, tabiat ile uyumlu, etrafa hassas ve yeşil üniversite olma yolunda pek çok çalışmaya imza atıyoruz. Üniversitemizde güç verimliliği ve yenilenebilir güç uygulamalarını artıracak, bu alanda hassaslık ve farkındalık oluşturacak çalışmaların artarak yürümesini amaçlıyoruz. İklim değişikliğinin tesirlerini en aza indirmek ve sera gazı salımını azaltmak için çevre dostu ve yenilikçi yaklaşımımızla sorumluluk üstlenip,  karbon ayak izini düşürmeye odaklanıyoruz” diye konuştu.

“3 alanda Türkiye’nin doruğunda yer alıyoruz”

Ege Üniversitesinde yürütülen çalışmaların raporlara olumlu yansıdığını tabir eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Londra merkezli bir yükseköğretim değerlendirme kurumu olan THE (Times Higher Education), BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını gerçekleştirmek için toplumsal, ekonomik ve çevresel uygulamaları baz alarak üniversiteleri kıymetlendiriyor. Son açıklanan sıralama datalarında BM Sürdürülebilir Kalkınma Gayelerindeki yükselişini sürdüren üniversitemiz, 3 alanda Türkiye’nin doruğunda yer aldı. Dünyanın en tesirli üniversiteleri ortasına giren Ege Üniversitesi; ‘Açlığa Son’, ‘Sorumlu Tüketim ve Üretim’, ‘Karasal Yaşam’ alanlarında evvelki yıla nazaran büyük bir muvaffakiyete imza atarak ülkemizde ikinci sıraya yükseldi. Gelecek kuşaklara daha düzgün bir dünya bırakmak gayesiyle, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk üniversitelerinin dünyanın saygın üniversiteleri ortasında birinci sıralarda yer alma stratejisi doğrultusunda var gücümüzle çalışacağız. Üniversitemizin amaçlarına kararlılıkla ilerlemesinde bizlere her türlü dayanağı veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’a ve YÖK Liderimiz Prof. Dr. Erol Özvar’a bir sefer daha şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim